A köztársasági elnök látogatása Komárom-Esztergom megyében Dr. Schmitt Pál szerint fontos a szakmák becsülete
A köztársasági elnök megyejárását Tatabányán kezdte, ahol a megyeházán részt vett Tatabánya Megyei Jogú Város és Komárom-Esztergom Megye közös ünnepi közgyűlésén. Az államfőt Popovics György, Komárom-Esztergom megye közgyűlésének elnöke, Schmidt Csaba Tatabánya polgármestere, Czunyiné Bertalan Judit, a megyei kormányhivatal vezetője köszöntötte. Az eseményen jelen volt Bencsik János klíma és energiaügyi államtitkár, aki elkísérte a köztársasági elnököt két gyárlátogatásra is.
Schmidt Csaba ünnepi köszöntőjében az összefogás és a munka szerepének fontosságát hangsúlyozta. A polgármester rámutatott, hogy Tatabányán mindig a munka volt az érték, amely biztosította a város fejlődését. Szólt arról is, hogy a rendszerváltás időszakában merült ki az addig a gazdaság működését meghatározó szénvagyon, de az itt élő emberek és az önkormányzat összefogása sikeres új fejlesztési irányokat jelölt ki a településnek. Utalt a köztársasági elnök országjáró útjának tatabányai mottójára, miszerint: ”A tanulás mellett a szakmák becsületét is vissza kell nyerni.” Dr. Schmitt Pál közgyűlési beszédében becsülendőnek nevezte, hogy amikor a térség megélhetési lehetősége, a bányászat apadni látszott, a tatabányaiakra és a Komárom-Esztergom megyeiekre a kreativitás és az innováció volt a jellemző. A térség ezzel elérte, hogy mára a munkanélküliség itt az egyik legalacsonyabb az országban, mindössze 8,3 százalékos a 320 ezres lakosú megyében - mutatott rá. Hozzátette: az ország előtt álló egyik legfontosabb feladat az adósságcsökkentés mellett a munkahelyteremtés, amelyben a megye - amelyet az egész világon komoly befektetői térségnek tartanak - élen jár. Beszélt arról is, országjárásának legszebb pillanata, amikor olyan embereket tüntethet ki, akik a mindennapi életben bizonyították, hogy legjobb tudásuk szerint szolgálják a közösséget. Dr. Schmitt Pál a Köztáraság Elnökének Érdemérmét adományozta Cs. Kiss Ernő fafaragó népművésznek, valamint a Köztársaság Elnökének Díszoklevele Éremmel tüntette ki Fain Andrást, a Megyei Önkormányzat Szent Borbála Kórháza orvos igazgatóját és Szenes Lajost, Tát nagyközség polgármesterét. A Köztársaság Elnökének Érdemérme kitüntetést vehetett át továbbá Adamecz László nyugalmazott vájár (Tatabánya) és Scherlein Márta, a Ságvári Endre Általános Iskola tanára. A Köztársaság Elnökének Díszoklevele Éremmel elismerést kapta Schmitt Páltól Dóczi Ferencné nyugdíjas szövőnő (Tatabánya), Fehér János bányász (Tatabánya), Magyar Tibor Imréné, a Tatabányai Sport Club szertárosa, Fogarasiné Kiss Zsuzsanna háziorvos és Hegedűs Pál nyugdíjas helytörténész. Az ülést követően a köztársasági elnök rendhagyó osztályfőnöki órát tartott a tatabányai Kereskedelmi, Vendéglátóipari és Idegenforgalmi Szakközép- és Szakiskolában, ahol a választékos, szép magyar beszéd és az idegen nyelvek ismeretének, a tanulás és az egészséges életmód fontosságára hívta fel a diákok figyelmét. Dr. Schmitt Pál ezt követően ellátogatott az ASG Gépgyártó Kft. üzemébe, ahol Sólyom Ferenc igazgató tájékoztatta a legújabb beruházásokról. Bencsik János államtitkár hozzáfűzte: a cég múltja a hagyományos szakmakultúrában gyökerezik, de a felkészült munkavállalóknak és a jó vezetésnek köszönthetően, a válság idején is talpon maradtak, és most már megerősítették piaci pozíciójukat. Ezt követően a köztársasági elnök a Bridgestone Tatabánya Kft. ipari parkjába látogatott, ahol Japán magyarországi nagykövetének társaságában nézte meg a gyárat. Ito Tecuo elmondta, hogy Magyarországon mintegy 120 japán érdekeltségű cég dolgozik, ebből 39 termelő tevékenységet folytat. A vállalatok összesen csaknem 200 ezer embert foglalkoztatnak. A Bridgestone a köztársasági elnöknek ajándékozott négy autógumit, aki az ajándékot a helyszínen átadta a Máltai Szeretetszolgálat Tatabányai Csoportjának. Délután dr. Schmitt Pál felavatta Komáromban az Alapy Gáspár Szakközépiskola új molaji tanműhelyét. Avatóbeszédében így értékelte a megyében tett látogatását: „Ezen a napon ellátogattam a tatabányai Kereskedelmi, Vendéglátó– és Idegenforgalmi Szakközép- és Szakiskolába, majd megtekintettem az ASG gépgyárát és a Bridgestone ipari parkját, délután Tatán a 84 éves Cs. Kiss Ernő fafaragó műveit néztem meg. Mindegyik helyszínen olyan emberekkel találkoztam, akik hittek abban, amit csináltak. Hittek abban, amiért dolgoztak. Egy új tanműhely felavatása számomra is a hitet testesíti meg. Hitet abban, hogy az itt tanulók szakmájuk kiválóságai lesznek majd, ezáltal pedig hazánk gyarapodni, növekedni lesz képes!”
Vk.
|