Konferencia és kiállítás bolgár vendégekkel XX. DUNAGÁZ Szakmai Napok
Az elmúlt évekhez hasonlóan ismét a visegrádi Thermal Hotelben gyűltek össze az ország minden pontjáról a gáz- és energiaipar vezető szakemberei, hogy a DUNAGÁZ Szakmai Napok keretében megvitassák a szektor gondjait, problémáit. Az április 18-19-i, huszadik, jubileumi konferencián tizenhárom kiállító, és mintegy kétszáz vendég vett részt. A programot ezúttal a legkiválóbb hazai előadók mellett bolgár vendégek prezentációja is színesítette.
A válság tovább tart A zsúfolásig megtelt konferenciaterem hallgatóságát Gáspár Zsanett, a szervező DUNAGÁZ Zrt. oktatási igazgatója, és Tajti Péter levezető elnök, az ÉGÁZ-DÉGÁZ Földgázelosztó Zrt. vezérigazgatója köszöntötték. Tajti Péter bevezetőjében kiemelte, hogy ezen a rendezvényen kívül 2012-ben a szakma nem tervez olyan konferenciát, amely ilyen részletességgel és átfogóan vizsgálja a gázipar helyzetét a válságban. Ezért nagyon fontos átgondolni a tennivalókat, hiszen tavaly úgy tűnt, hogy megindul egyfajta kilábalás, ám ezt újabb visszaesés követte. A válság magas gázárakat, sokszor veszteséget és extraadókat hozott a piaci szereplőknek, hasznuk jó, ha elérte az 5%-os szintet. Ezt követően Gáspár Zsanett beszámolt a rendező, házigazda DUNAGÁZ Zrt. tavalyi eredményeiről. 164 tanfolyamot indítottak, amelyből 39 OKJ-s képzés volt. A mérnöki kamarák számára 32, a 12/2004 GKM szerint pedig 48, egyéb témákban pedig 45 képzést bonyolítottak. 2012-ben új vizsgálólaboratóriummal gazdagodtak és nagyon örülnek, hogy immár huszadik alkalommal rendezhetik meg a szakma egyik legfontosabb hazai fórumát.
A plenáris ülés előadásai Elsőként dr. Tamaga Ferenc, a Magyar Bányászati és Földtani Hivatal elnökhelyettese emelkedett szólásra. Bemutatta az MBFH szervezeti felépítését, kitért a közelmúltbeli változásokra, a Bányakapitányságok illetékességére, hatásköreire a gáziparban. Külön vizsgálta a Hivatal szerepét a jogszabály-előkészítésben, hangsúlyozva az együttműködés fontosságát az MBFH és a szakági műszaki bizottságok között. Előadása végén felvázolta a Magyar Bányászati és Földtani Hivatal jövőbeni szerepét a gáziparban. Másodikként dr. Vass Gyula, az Országos Katasztrófavédelmi Főigazgatóság Országos Iparbiztonsági Főfelügyelet tűzoltó ezredese tartotta meg prezentációját, amelynek témája a katasztrófavédelem és a gázipar kapcsolata volt. Dr. Zsuga János, a Földgázszállító Zrt. vezérigazgatója a szállítóvezetékek nemzetközi kapcsolatrendszeréről, a tíz éves fejlesztési tervről beszélt. A plenáris ülés végén dr. Kaderják Péter, a Corvinus Egyetem Energiagazdasági Kutatóközpontjának igazgatója tartott előadást a nemzeti energiastratégiáról.
Szekció a gázellátásról A délutáni szekcióülést, amelynek levezető elnöke Kerekes Ferenc, az E.ON Gázhálózati vezetője volt, a szervezők a gázellátás témájának szentelték. Elsőként a bolgár vendégektől, Professor Martin Boyadjievtől, az ottani Bányászati és Geológiai Egyetem kőolajmérnöki tanszékének vezetőjétől, és Dimiter Küsztelevtől, a TERMOMAX Bulgária OOD ügyvezetőjétől hallhattunk beszámolót a gázpiac bulgáriai helyzetéről és azokról a kihívásokról és piaci lehetőségekről, amelyek az ország uniós csatlakozása után vetődtek fel. Ezt követően Kiss Tibor, a HEAT-GÁZGÉP Kft. fejlesztési és gyártási vezetője tartott előadást, amelyből a résztvevők megismerhették a korszerű nyomásszabályozás eszközeit a hálózati veszteség csökkentése érdekében. Ezek az eszközök segíthetik a lakossági gázellátás esetében a kompenzálható, illetve a minimális nyomás optimalizálását. Kovács Richárd, a Fiorentini Hungária Kft. informatikai vezetője a gáz mennyiségmérő és nyomásszabályozó állomások infokommunikációs rendszerének korszerű üzemeltetésébe avatta be a hallgatóságot. Gázszerelői munkavégzés feltételrendszere, a kompetencia és a felelősség volt a témája Aszódi János gázipari szakértő és Kertész Péter, a FŐGÁZ Földgázelosztási Kft. fejlesztési mérnöke érdekfeszítő előadásának. A Miskolci Egyetem Kőolaj és Földgáz Intézete képviseletében dr. Tihanyi László- dr. Szunyog István- dr. Turzó Zoltán és Horánszky Beáta által készített, Szunyog István részéről prezentált előadásában ismertette az alternatív gázforrások tüzelési-biztonsági kockázatát, mely előadás után a konferencia résztvevői közül igen sok, érdekes hozzászólás volt. Végezetül a TIGÁZ-DSO Kft. hálózatüzemeltetési vezetője, Bán Zoltán beszélt a lakossági fogyasztók fajlagos gázfelhasználásának változásairól. Este, a szekcióülést követően a résztvevők kicsit lazíthattak, ugyanis hangulatos vacsora és fogadás színesítette a gazdag szakmai programot. Az állófogadáson a pohárköszöntőt Tajti Péter az ÉGÁZ-DÉGÁZ Földgázelosztó Zrt. vezérigazgatója mondta, aki egyben ünnepélyesen bejelentette, döntés született arról, hogy az elosztói engedélyesek rövidesen megalakítják a decemberben megszűnt Magyar Gázipari Egyesület utódját a Földgázelosztási Együttműködés Fórumát.
Szekció a gázfelhasználásról A konferencia résztvevőinek nem igazán volt ideje kipihenni az előző napi fáradalmakat, hiszen másnap reggel 9 órától újabb szekcióülés vette kezdetét. Soós Gábor, a TIGÁZ-DSO ügyvezető igazgatója, mint a délelőtt levezető elnöke elsőként dr. Szilágyi Jánost, a Budapesti Kereskedelmi és Iparkamara képzési igazgatóját szólította a mikrofonhoz. Az előadás részletesen taglalta a szakmunkásképzés feltételeinek, módjának változásait, új alapjait. Molnár Károly, az ÉGÁZ-DÉGÁZ Földgázelosztó Zrt. hálózati igazgatója a GMBSz (Gáz műszaki biztonsági szabályzat) 2011. évi módosításából adódó legfontosabb változásokról számolt be. Ezekhez a Gázipari Műszaki Bizottság több hasznos, elsősorban a korábbinál kevesebb bürokráciával járó, gyorsabb, rugalmasabb kivitelezést segítő megoldásra dolgozott ki javaslatokat. A TIGÁZ-DSO ellenőrzési vezetője, Kállai László a szabálytalan vételezések felderítéséről és bizonyításáról beszélt. A kéményseprő ipar sem maradhatott ki a konferencia tematikájából. Ennek jogi, műszaki és szervezeti változásairól Huszár Tibor, a Magyarországi Kéményseprők Országos Ipartestülete Műszaki Bizottságának vezetője tartott prezentációt. Stieber József, az Akkreditált Kalibráló Laboratórium ügyvezető igazgatója a metán és szénmonoxid érzékelők üzemeltetésével és hitelesítésével kapcsolatos kérdéseket taglalta. Az utolsó előadást Bálint Norbert, a FŐGÁZ CNG Kft. ügyvezetője - aki egyben a FŐGÁZ szóvivője is - tartotta. A földgáz gépjármű üzemanyagként való felhasználásáról és a FŐGÁZ Zrt. ez irányú tapasztalatairól hallhattunk tartalmas beszámolót. A XX. DUNAGÁZ Szakmai Napok konferencia Fülöp Lajos gázipari szakértő összefoglalójával zárult, aki elmondta, hogy ismét nagyon hasznos tapasztalatokkal és új ismeretekkel felvértezve térhetnek haza a résztvevők. Reményét fejezte ki, hogy a DUNAGÁZ Zrt-nek újra lesz lehetősége megrendezni ezt a nagyon tartalmas és hangulatos konferenciát és kiállítást jövőre is.
Vk. |