Másfél évtizednyi civil munka a komárom-koppánymonostoriakért
A MAGuk erejéből
Munkás, kalandos, tanulságos, de mindenképpen termékeny tizenöt – sőt már inkább tizenhat – esztendő áll a komáromi Élettér Közösségés Településfejlesztő Egyesület, és a hozzájuk kötődő fiatalabb civil szervezetek: a Komárom Környéki Civil Társulás, a Kerecsen Ifjúsági Egyesület és a Komáromi Talpasíjászok mögött. A MAGuk erejéből hozták létre és üzemeltetik közösen a koppánymonostori településrészen a MAG-Házat. A közösségi házban körbevezetve Monostori János, régi kedves ismerősöm, egykori iskolatársam lelkesen mesélt a szervezetekben folyó munkáról, a MAG-Ház születéséről és eddigi életéről, az elért eredményekről.
- Mi mindennel foglalkoztok itt? - Az ökogazdálkodáson keresztül, a Cseh Tamás emlékesten át volt itt már sok minden, – legutóbb épp a metszésről szóló előadás maradt el a rendkívüli havazás miatt -, számos eseménynek ad tehát otthont a komárom-koppánymonostori MAG-Ház. De ugyan így lehet ránk számítani a civil segítés jegyében: informálunk a központilag vagy akár helyi szinten kiírt pályázatokról, segítünk hivatalos ügyekben, de akkor sem tessékelünk ki senkit a házból, ha épp faxolni, vagy nyomtatni szeretne valamit. Egyfajta jó értelemben vett szolgáltató ház vagyunk.
A ház önmaga is „mesél”, az „építők falán” nyomon követhető az építkezés teljes folyamata a bozótirtástól a teljes megújulásig; kockáról kockára látható hogyan lett az egykori egyszoba-konyhás, romos családi házból a közösséget szolgáló sokhelyiséges épületegyüttes. Az építőkről sem feledkeztek meg. A falon ott mosolyog mindenki, aki ha kis időre is, de részt vállalt a munkákból, amiből bizony akadt bőven. Az eredeti épületet egészen a falakig lebontották, az egykori szoba ma irodaként funkcionál, a régi melléképületek helyén pedig hangulatos helyiségek állnak.
- A tetőteret is sikerült teljesen beépítenünk, ahol jelenleg – igaz csak jobb időkben, mert a szigetelés, illetve a fűtés koránt sem mondható tökéletesnek – szállást tudunk biztosítani csoportoknak. Ehhez rendelkezésünkre áll minden, ami szükséges: matracok, ágynemű, törölközők, zuhanyzó. Osztályok, cserkészcsapatok szívesen jönnek hozzánk.
- Mennyi idő alatt sikerült mindezt megvalósítani? - A MAG-ház nemrég volt öt éves, ez idő alatt jutottunk el idáig. Fontosnak tartjuk azt is kiemelni, hogy itt az elmúlt öt évben politikus egyszer sem szólalt meg, vagyis mindent a magunk erejéből és a magunk elhatározásának megfelelően, közösségi összefogással, pályázati forrásokból, támogatásokkal valósítottunk meg. Persze az egésznek van egy „motorja” is, aki nélkül biztosan nem tartanánk itt, ő a feleségem, Monostori Éva, aki közösségfejlesztési szakemberként megfertőzött mindannyiunkat.
Az udvaron szépen faragott egyedi padokat látni – némelyek már a helyükre kerültek, láthattuk azokat itt-ott az ide vezető úton is -, ezek zöme hamarosan a település utcáira kerül, ahol jövendőbeli „örökbefogadójuk” – egy-egy koppánymonostori lakos – gondoskodik majd állaguk megóvásáról, más részük pedig a MAG-ház udvarán szolgálja majd a közösséget. A padok egyedi faragású támlái a településrészen egykor élt emblematikus alakoknak állítanak emléket.
- A szabadtéri programokhoz is van itt elegendő hely és alkalmatosság. Ki is használjátok ennek a lehetőségeit? - Rengeteg szabadtéri programot szerveztünk már ide, a kenyérsütéstől és a cipóban sült finomságoktól – hiszen kemencénk is van -, a böllérnapokig, sportnapig, tökös napig. A szervezeteinken keresztül jelentős szerepet vállalunk az ifjúsági közösségfejlesztésben – erdélyi és francia kapcsolatokat ápolunk -, van ifjúsági prevenciós programunk, gyermekfoglalkozásokat tartunk, az önkéntes munka népszerűsítése terén is szerepet vállalunk; de ugyan így a felnőttképzéshez is csatlakoztunk már, szociális téren kínálva partnerségünket. Adományszervezés, népi kultúra, hagyományőrzés, természetvédelem ezeken a területeken mind-mind igyekszünk letenni a névjegyünket.
A ház falai közt nagyon komoly szakmai munka folyik. Nem véletlen, hogy a Közösségi Támogató Hálózatot regionális szinten képviselhetik, és arra is büszkék lehetnek, hogy az Élettér Közösségés Településfejlesztő Egyesület az ifjúsági munka területén hosszú ideje kimagasló munkájáét „Miniszteri Elismerő Oklevelet” vehetett át 2009-ben. Az országban egyedülálló az is – francia minta alapján kezdtek bele a kísérletbe -, hogy a közösségi házat központi támogatások nélkül, a helyi civilszervezetek maguk tartják fenn. Egymással összefogva teremtik elő a szükséges forrásokat. Ha tehetik, élnek a pályázati lehetőségekkel, és sikeres programokat hajtanak végre, komoly szerepet vállalva az ifjúsági munkában.
- Az Élettér Egyesület közösségi céllal hívta életre a MAG-Házat, és sok sikeresnek mondott programot tudhatunk már magunk mögött, mégsem mondhatjuk azt – sajnos -, hogy a céljainkat teljes mértékben sikerült elérnünk. Nagyon nehéz kimozdítani az embereket, és még nehezebb közösséggé kovácsolni őket. De azon vagyunk, nap mint nap.
Cseh Teréz |