Kutatás - tehetség - siker Útban a Nobel-díj felé…
Négy székesfehérvári diák indult a Kutató Diákok Országos Konferenciáján. Az 1996-tól induló mozgalom kiemelkedően tehetséges középiskolások támogatására szerveződött. Egy-egy problémamegoldással foglalkozó fiatalt abban segítenek, hogy laboratóriumok, intézetek, műhelyek lehetnek kutatásának bázishelyei, az ott dolgozók pedig felnőtt mentorként állhatnak mellette.
Dr. Ujvári Sándor szurkolt tanítványainak. Az első forduló 4:4 arányú továbbjutása páratlan eredmény Fehérvárnak és a Lánczos Kornél Gimnáziumnak. A tanár úr így idézi föl az eseményeket: - A második fordulóban az első helyezés mellett a kiadható nagydíjat is megszereztük, míg a másik csoportból Emil hozta el a legmagasabb elismerést. Róla gondoltam, hogy nyerni fog, hisz évek óta dolgozik a témáján, a másik két rangos díjra nem mertem gondolni. Amióta van ilyen verseny, szinte mindig rá lehet venni valakit a kutatásra. A lányok, remélem, jövőre megint indulnak, s jelentkezett egy elsős érdeklődő is. Szóval: folytatjuk. Az elsők 20, a nagydíjasok 30 felvételi pontot és 50.000 forintot kaptak, valamint lehetőséget arra, hogy pályázzanak a Nobel-díj átadó ünnepségén való részvételre.
Nyerki Emil az erős mágneses tér növényekre gyakorolt hatásának vizsgálatáért kapott NAGYDÍJ-at. A következőket mondta: – Ezzel az előkezeléssel a növények gyorsabban fejlődnek, ellenállóbbak a faggyal és a szárazsággal szemben, a dísznövényeken több virág jelent meg. A haszonnövényeknél nagyobb terméshozamra számítunk. A biológiához egy konferencián megismert társam – Papp Tibor, PE Georgikon – ért, én (ahogy mondani szoktuk egymás közt) minden máshoz. Meggyőződésem, hogy a határterületeken lehet fantasztikus eredményt elérni. Mérnök beállítottságú vagyok, ezért a Szegedi Tudományegyetem molekuláris bionika szakán sejtbiológiával, lézerfizikával, s ezek segédtudományaival foglalkoznék. A kutatásunk hozott közel ehhez az interdiszciplináris ághoz.
Viola Hajnalka Virtuális optikai elemek készítése holografikus úton címmel adott be pályázatot. Egy lencseként viselkedő hologramot készített. Ezzel az országos versenyen második helyezést ért el.
Drávai Tamás: Elektromechanikus kézmodell (manipulátor) tervezése és építése munkájával nyert NAGYDÍJ-at. - Végy műanyagot, egy motort, horgászzsinórt, relét, tartsd be az atyai útmutatásokat a csavarok rögzítésének megoldásában, s kész a mű! A hobbi szintről Ujvári tanár úr lendített át a kutatás irányába – meséli Tamás. Nagyon izgatnak a mechanikus gépek. Hogy ez a szerkezet, amivel tárgyakat lehet megfogni, az orvostudományban hasznosul vagy a gépjárműgyártásban, még nem tudom, de nem állok meg a fejlesztésben. Talán az lenne az igazi, ha a kézszerkezetet agyi működéssel lehetne mozgatni, hisz ez új életminőséget adhat a végtagsérülteknek.
Papp Eszter modellkedik, rádiózik, mellesleg kitűnő tanuló. Elsődíjas pályázata: Atomi erő mikroszkóp modell készítése és hitelesítése. - A Lánczos Kornél Fizikaversenyen még egy elég primitív szökőkúttal indultam – idézi föl a múltat -. Utána egyre kisebb részekkel foglalkoztam. Sukorón radioaktivitást vizsgáltam a gránittömböknél. Tanár úr említette a versenyt – ez az első ilyen szereplésem, s első lettem! A mikroszkópomat a sejtek vizsgálatához tudják használni. A francia feltaláló szakcikke alapján kezdtem az építésbe, ami magának a mikroszkóp működésének megértésében is segített. Az amúgy aprólékos munkát nehezítette, hogy több alkatrészt külföldről kellett meghozni, s nem minden alakult úgy, ahogy a leírás szerint kellett volna – tehát köztes fejlesztésekre volt szükség. Most tizenegyedikes vagyok. Egy pontosabb mérőműszert szeretnék az iskolámnak ott hagyni, mire végzek. Utána az ELTE biofizika szakára jelentkezem. Oda az vonz, hogy már most meghívtak egy olyan sejtkutató programba, ami a gyulladásokat csökkentő gyógyszerek innovációjában segít. Mi lesz velem tíz év múlva? Remélem, a saját Nobel-díj átadásomra megyek.
Dr. Göde Andrea |