A berhidaiak új közösségi térrel gyarapodtak Kultúrpark a Séd partján
Már tavaly év végére elkészült ugyan a Séd patak partján Berhida új büszkesége, a kultúrpark, ám az avatására csak idén nyáron került sor. A halasztás okát könnyű megérteni, hiszen a látvány önmagáért beszél: a téli kopárság helyett, az új szabadidős tér csodálatos zöld pompával fogadja a helyieket, és környéken élőket.
Egy közel egyhektáros, korábban teljesen elhagyatott, gondozatlan területen alakított ki az önkormányzat egy szabadtéri közösségi kultúr- és pihenőparkot, mely a város valamennyi korosztálya számára képes lesz kellemes időtöltést nyújtani. A többfunkciósra tervezett zöldterület a szabadlevegőn történő mozgástól az ismeretterjesztésen át, a tanulásig, pihenésig sokféle lehetőséget kínál.
A patak bal partján, a Kis-tó körül - kihasználva a terület adottságait -, egy többszintes parkot terveztek. A legmélyebben a tóból kivezető ér két partja fekszik. A túlsó oldalon – a vízpart feltöltése után – egy zsilipekkel felosztott vizes játszóteret alakítottak ki, ahol a gyerekek a víz fizikai tulajdonságaival ismerkedhetnek. Innen lépcsők vezetnek a terület legmagasabb pontjára, az ott nyíló téren olyan eszközöket találunk, amelyek a gyerekek egyensúlyérzékét, mozgáskoordinációját fejlesztik, a közösségbe való beilleszkedésüket segítik. Szemben, a Séd túloldalán szalonnasütő helyek és egy ivókút várja piknikezni vágyókat. Innen indul egy, a Sédre néző ülőlépcsősor, melyhez a központi szintről – csakúgy, mint a patak partjához – sétaút vezet. Íves vonalvezetésű, térkővel burkolt gyalogút csalogat a tó irányába, megkerüli azt, és ezáltal összeköti a különböző funkciójú területeket. A sétányon elindulva elsőként a vakok és gyengénlátók kertje mellett haladunk el, ahol a szaglást és a tapintást stimuláló növények pompáznak. Ehhez kapcsolódik a park központját alkotó, két sorban kialakított ülőfal-rendszer, mely a Kis-tó és a víztükör fölé nyúló félköríves, fából készült napozó stég felé néz. A stég előtti szabad, gyepes területen egy terepmodell is helyet kapott, mely a Séd vonalát és a kistérségi összefogásban részt vevő településeket – Berhida, Hajmáskér, Királyszentistván, Papkeszi, Sóly, Vilonya – hivatott jelképezni. Itt tehát lehet pihenni, napozni, de akár kulturális rendezvények lebonyolítására is kitűnő helyszínként szolgálhat.
Az út tovább halad – átkelve egy átereszen a tó vizét elszállító ér fölött -, és máris a vizes élőhely rekonstrukciós területre érünk. Visszaérve a kiindulóponthoz a látogatók kényelmét szolgáló vizesblokk fogad. A főbejáratnál lévő térről murvás út vezet tovább a Kossuth Lajos utca irányába, ennek mentén egy sportolási célokra alkalmas területet szeretnének kialakítani úgy, hogy a zegzúgossá tett, cserjékkel takart részekbe különféle szabadtéri fitness eszközöket helyeznek el. Ezek főleg a felnőtt korosztályt szolgálják majd. Az út mentén található egy nagykiterjedésű, összefüggő gyepfelület is, itt reményeik szerint a labdajátékok szerelmesei találják majd meg a nekik való időtöltést. Az út végül csatlakozik a Kossuth Lajos utcával párhuzamosan futó, már meglévő járdához, ezzel egy újabb bejáratot biztosítva a parkba. A kultúrpark sokszínű és sokfunkciós tereivel igazi paradicsomi környezetet nyújt tehát az itt élőknek a sportoláshoz, szórakozáshoz, kikapcsolódáshoz. Biztosra vehető, hogy rövid időn belül a berhidaiak kedvencévé válik. |