A Vízmű új jelképe lesz Ivókutat avattak a tatai Öreg-tó partján
Szépen díszített forrásházat állított az Észak-dunántúli Vízmű Zrt. a tatai Öreg-tó partján, alig pár méterre Keresztelő Szent Jánosnak a tóban álló szobrától. A több mint háromszáz éves platánfa szomszédságában, páratlan természeti környezetben helyet kapó Platán-forrás az újjáéledő vértes-gerecsei forrásörökségnek állít méltó emléket.
A 1,3 m átmérőjű, 2,6 m magas mészkőtömbökből készült díszes ivókutat ünnepélyes keretek között Dr. Jelen Tamás vezérigazgató és Bencsik János országgyűlési képviselő avatta fel. A hiánypótló építmény jelentőségéről Michl József, Tata város polgármestere beszélt. A Kajla Ferenc által megfaragott, sóskúti mészkőből készült, míves kidolgozottságú, négyoszlopos ivókút egyedi faragványokkal díszített vízköpőiből 20,5 0C-os langyos karsztvíz folyik. Tata a „vizek városa”, azon ritka településeink egyike, amelyben a víz – tavak, patakok, források, fürdők, vízimalmok - rendkívül változatosan, a hely egészét átszövő módon van jelen. Ezért is sajnálatos tény, hogy az 1970-es években, a drasztikus bányászati beavatkozások és az ebből következő nyomáscsökkentés hatására a település 30-40 nagyobb és számos kisebb vízhozamú forrása is teljesen elapadt. A tatai források regenerálódása csak húsz évvel később – a térségi bányák bezárását követően – indult el, a karsztvízszint közel 40 métert emelkedett.
– A források aktív idején több helyen volt forrásfoglalás, illetve ivásra alkalmas hely, de ezek a források eltűnésével megszűntek. Harminc év elteltével, 2002-ben „szólalt meg” újra az első forrás a városban, mára az ötvenből legalább negyven visszatért már Tatán, de jelenleg a Platán-forrás az első, ilyen jellegű ivókút a településen – hangsúlyozta Michl József Tata polgármestere az építmény jelentőségét, majd köszönetképpen ajándékot nyújtott át az ÉDV Zrt. igazgatójának.
– A szülőföld, amely közösségbe ölel, maga az örök bőség – mondta Bencsik János országgyűlési képviselő. – Lüktető, életteli egész, amelybe bele kell illeszkednünk. Ha nem gondolkodunk előre, akadályokat is támaszthat elénk, ezért fontos, hogy csak tényleges igényeinket elégítsük ki; igaz ez a karsztvíz kinccsel kapcsolatban is. Ebben az ünnepi pillanatban is kell erre figyelni, hogy bizony az elkövetkezendő években, évtizedekben ezeknek a forrásoknak az életre kelése olyan feladatokat is hárít közösségeinkre, amelyek városépítészeti, várostervezési és városrendezési feladatokkal is együtt járnak! – Kivételezett helyzetben vagyunk, hiszen szó szerint KINCS van a talpunk alatt. A forrásvíz önmagában az örök élet szimbóluma, számunkra a megbízhatóság, a kiváló minőségű vezetékes víz biztonságának jelképe is. Az életadó forrás üzenetét magunkénak érezzük, ezért is újítottuk meg a napokban társaságunk arculatát, melynek központi eleme a biztonságot szimbolizáló forrásház – mondta dr. Jelen Tamás, az ÉDV Zrt. vezérigazgatója. - Rendkívül sokat jelent nekünk ez az ivókút, hiszen évek óta készülünk az építtetésére. Örömmel adjuk át a Platán-forrást, kiváló minőségű karsztvizét minden szomjazó utazónak ajánljuk, s bízunk benne, hogy a hely új színfoltja és találkozási pontja lesz a vizek városának.
Az ünnepség zárásaként dr. Pápai Lajos győri megyéspüspök felszentelte a különleges kutat. Ezt követően a meghívott vendégek és a jelenlévő érdeklődők maguk is felavatták a kutat, hiszen mindenki megkóstolta a talpunk alól érkező természeti kincset.
vk. |