Szemléletformálással a prevencióért Egészségfejlesztési Iroda létesül Bicskén
A Bicskei Egészségügyi Központ Szolgáltató Nonprofit Kft. 124,6 millió forintot nyert a „Legyünk együtt egészségesebbek! Egészségfejlesztés a Bicskei Kistérségben” című pályázatával az Új Széchenyi Terv keretében. Ennek köszönhetően Egészségfejlesztési Iroda kerül kialakításra Bicskén, amely helyszíne lesz többek között egészségfejlesztési programoknak, kluboknak, előadásoknak és szűrővizsgálatoknak.
A projektnyitó sajtótájékoztatón Tessely Zoltán polgármester elmondta, hogy a pályázat alapjául az Egészséges Bicske Program szolgált, amelyet Sulyokné Guba Judit vezetésével a képviselő-testület dolgozott ki. A program célja, hogy a város óvodáin, iskoláin keresztül megszólítsák a gyerekeket és rajtuk keresztül a családok többi tagját. A 2+3 éves (a 2 éves megvalósítási időszakot 3 éves fenntartási időszaknak kell követnie) egészségfejlesztési projekt célja a kistérség lakosságának szemléletformálása a kormányzati prevenciós törekvésekkel összhangban. Bicskén 2004-09 között 134 millió forintot költött az önkormányzat az Egészségügyi Központ fejlesztésére. Az igazi áttörés 2009-11-ben volt, amikor komplex fejlesztés valósult meg 374 milliós uniós támogatás és 152 millió forintos önkormányzati önerő segítségével. - Az Egészségfejlesztési Iroda kialakításához a Kossuth tér 15. szám alatti épületet biztosította az önkormányzat. A patinás, helyi védettség alatt álló létesítmény közel van az Egészségügyi Központhoz, ami szintén nagy előny. Az elnyert támogatásból 10 millió forintot fordítunk a felújítására, amelyhez további források is szükségesek lehetnek. A pályázat révén két munkahely és további három munkalehetőség jön létre – emelte ki a polgármester. Balogh Gyula ügyvezető igazgató elmondta, hogy a járóbeteg szakellátás nem kötelező feladat az önkormányzat számára, ennek ellenére működteti és fejleszti azt Bicske és környéke lakosai számára. Megjegyezte, hogy az Egészségügyi Központban betegek kezelésével foglalkoznak, feladatuk a másodlagos megelőzés, de a legolcsóbb módja az egészség megőrzésének az elsődleges prevenció. - A finanszírozás két évig biztosított, további hármat az önkormányzat önerőből old majd meg. Létfontosságú a fejlesztés, mert a szívinfarktus tekintetében az országos átlagnál rosszabb a helyzet Bicske térségében, míg a daganatos vagy az anyagcsere betegségek tekintetében átlagos, ami szintén nem megfelelő európai összehasonlításban – mondta a főorvos, aki szólt arról is, hogy betegklub, életmód és táplálkozási tanácsadás lesz az irodában, de szűrőnapokat is szerveznek a járás 16 településén. Olyan rendezvényeket terveznek, amelyek közel viszik a megelőzést az emberekhez. Az építkezés már elkezdődött, és a tervek szerint február elsején megnyitja kapuit az Egészségfejlesztési Iroda.
TO |