Ahol mindennap megélik az ökumenét Megújult Császáron a katolikus templom
Megújult a császári katolikus templom, megkerültek az innen ellopott Dorfmeister oltárképek. A faluban a reformátusok és a katolikusok együtt őrzik az 1919-es vörös-terror áldozatának, Wolmuth Ferenc katolikus papnak emlékét. A mindennapi ökumenéről beszélgettünk Beke Gyöngyi polgármesterrel, és Író Sándor plébánossal.
- 2008-ban kerültem ide – kezdte beszélgetésünket Író Sándor -, megkaptam a vérteskethelyi, a császári és a szákszendi plébániát is. Látva az épületek állagát rögtön azon gondolkoztunk, hogyan, és milyen forrásból lehetne a leromlott állapotú templomokat felújítani. Az MNVH pályázatán sikeresen szerepeltünk – az egyházközségeknek sajnos banki hiteleket kellett felvenni az utófinanszírozottság miatt -, és első ütemben megcsináltuk a császári, illetve a vérteskethelyi templom tetőszerkezetét. Ezt követően szintén pályázatból a szákszendi Munkás Szent József Templom tetőszerkezete újult meg, de ezzel még nem végeztünk, hiszen maguk a templomok is elég rossz állapotban voltak. Rájuk fért már a külső felújítás, nemcsak kívül, hanem a vizesedés a belső teret is érintette. Császáron Dorfmeister freskók díszítik a falakat, ami külön veszélyt jelentett. Beadtunk egy újabb pályázatot az MNVH-hoz és sikeresen elnyertük a császári templom teljes külső vakolatának a cseréjét, illetve a torony rendbehozatalát. Egy különleges, REVERSION elnevezésű víz- és sótalanító rendszer került bele a falakba, és ezt a rendszert kiépítettük Vérteskethelyen is, így a templomok külső védelme megoldódott: nagyon szárazak a falak, még az ilyen esős időjárás után is, mint amilyen az elmúlt időben volt. A szákszendi Szent Őrzőangyalok Plébániatemplomra nyert pályázatnál nem kellett a bankokhoz fordulnunk, kamatmentes hitellel kisegített bennünket az Egyházmegye. Sokan kérdezik, miért van szükség a templomok felújítására, miért nem az emberek életszínvonalának növelésére költik ezeket a pénzeket? Szerintem mindkettőre szükség van ahhoz, hogy az emberek egy kicsi erőt nyerjenek. A templom nemcsak egy spirituális hely, ha valaki rátekint egy templomra a falu közepén, láthatja, hogy az ott élők mennyire becsülik meg a történelmi múltat, értékeiket. Isten háza közösségépítő hely is, ahol összejönnek az emberek és gyakorlatilag a születéstől a sírig elkíséri őket.
- A templom – vette át a szót Beke Gyöngyi - a közösségi életnek egy nagyon-nagyon fontos színtere. Faluhelyen talán még jobban, mint városon, hiszen a hívők aránya magasabb. Nálunk két felekezet van, a római katolikus és a református. Császáron nincsenek vallási ellentétek, jómagam annak ellenére, hogy református vagyok, a plébános úrral is jó kapcsolatot ápolok. Sokat dolgozunk együtt például a Wolmuth Ferenc Alapítványban is, mely mártír papunk emlékezetét őrzi és ápolja. A jótékonysági bálok szervezése is ökumenikus, még együtt is szoktunk szerepelni, a plébános úr énekel, és én kísérem zongorán. Vannak művészkörökben ismerősei, például Vastag Csabával együtt énekelték az Ave Mariá-t, és a császári polgármester kísérte őket zongorán!
- Én nagyon meglepődtem – folytatta a plébános úr - mikor idekerültem, mert olyan nagy szeretettel fogadtak a reformátusok, amilyenre egyáltalán nem számítottam. Itt Császáron nincs olyan, hogy református, katolikus, itt keresztény ember van. Az ökumené nem egy napon történik, mint máshol, hanem a mindennapokban megéljük ezt. Ferenc pápa is kiemelte nemrég egy beszédében, hogy az Isten nem katolikus.
- Visszatérve a templomra – zárta beszélgetésünket Író Sándor -, nagy öröm számukra, hogy a Dorfmeister oltárképeket megtalálták. Valahol titkon éreztem, hogy elő fognak kerülni, mert az elmúlt években nem pótoltuk a helyüket. Most épp a restaurálásuk zajlik, eltüntetik a barbár csonkítások és rongálások nyomait, megtisztítják a képeket, és rendbe hozzák a szétvert kereteket. 2016. december 31-ig kell, hogy a festmények visszakerüljenek eredeti, méltó helyükre. Wolmuth Ferenc atyával kapcsolatban - aki a falu példaképe és mártírja felekezettől függetlenül - el kell mondanom, hogy nagyon szeretnénk, ha a Boldoggáavatási eljárása elindulna, és az ügyben már meg is tettük az első lépéseket. Hála Istennek eddig pozitív a visszaigazolás a püspökség részéről is, mindenki úgy gondolja, hogy érdemes, és kell is ezzel foglalkozni, így lehetne Komárom-Esztergom megyének egy újabb szentje. Wolmuth Ferenc nem csupán a kommunista ideológia áldozata, hanem egy összefogás megtestesítője, hiszen mindenki megmozdult az ő életéért. Az embereken sokszor eluralkodik a gyűlölet és az önzés, de amikor őt kivégezték, nem gyűlölettel beszélt, hanem pont az ellenkezőjéről, és erre érdemes odafigyelni: ne engedjünk teret a gyűlöletnek, mert az nem azt öli meg, akit gyűlölünk, hanem önmagunkat!
Veér Károly
|