Nomen est omen (a név kötelez) Többedszer lett az Év Edzője a nemesfémek kovácsa
Egy olyan történelmi névvel, mint amilyennel az esztergomi illetőségű Zrínyi Miklós rendelkezik, nem is lehet másképpen élni és dolgozni, mint kiemelkedő intenzitással, s nem mellékesen kiemelkedőt alkotni. Mivel a név kötelez, korunk és régiónk Zrínyi Miklósa nemesfémek kovácsolásában alkotott (már eddig is) maradandót tanítványai parádés, irigylésre méltó eredményein keresztül.
– Érdekelne bennünket, hogyan került egyáltalán kapcsolatba a küzdősporttal? – Viszonylag későn. Az általános és középiskolát Esztergomban végeztem el, majd Kerepestarcsára kerültem, ahol a tartalékos kiképző hallgatója lettem, mint katona. Mindenki ismeri a férfiemberek között (már aki volt katona), hogy az angyalbőr viselése idején különösen felértékelődik a test edzése. Ebben az időszakban a küzdősportok közül a karate éppen létjogosult lett, s különlegessége megfogott.
– A küzdősportok alapvetően egyéni harcok, ám csapat nélkül jószerével nem tudnak érvényesülni. Önnek mi volt a kiindulópont? – 1980-ban, leszerelés után baráti, ismerősi szinten létrehoztam egy csoportot nyolc-tíz emberrel, akikkel elkezdtük a valós és átvitt értelemben is a küzdelme(ke)t. Majd elvégeztem akkori elnevezése szerint a segédedzői tanfolyamot, így már volt szakmai (jog)alap is arra, hogy a sportágunk iránt érdeklődőket irányíthassam. Ezután ugyancsak felgyorsultak az események, alaposan megnőtt az érdeklődés az általunk képviselt küzdősportok iránt. Természetesen megszereztem a szakedzői diplomát is a Testnevelési Egyetemen.
– Jelenleg hol tart edzéseket? – Lakóhelyemen: Esztergomban, továbbá Nyergesújfalun, Dorogon és a válogatottnál.
– Kérem, említse meg legsikeresebb tanítványai nevét! – Számtalan nevet kéne felsorolnom, hiszen a kicsiny sikerekből nőnek ki a nagyobbak, ám mindenképpen ki kell emelnem Kocsis Tünde (Lábatlan), Bódy Gabriella (Esztergom), Szilágyi Diána (Esztergom) teljesítményeit, akik kicsivel korábban szereztek sok-sok örömet sportágunk szerelmeseinek, a jelen pedig Pruzsinszky Ivett, Krempf Réka és Olasz Attila esztergomi versenyzők, illetve Szántó Sándor nyergesújfalui sportolók nevével fémjelzett, míg az ugyancsak Nyergesújfalun élőFenyvesi Márta és Hirsch Viktor válogatott versenyzőket is ki kell emelnem. Hiszen ők annyi nemesfémből készült érmet szereztek be már eddig is, hogy számukat felsorolni ugyancsak embert próbáló küzdelem lenne.
– Természetesen az edző munkáját elsősorban tanítványainak eredményei minősítik. Pruzsinszky Ivett, Fenyvesi Márta és a többiek Világ- és Európa bajnoki címei önmagukért beszélnek, de az eredmények kovácsa milyen elismeréseket tudhat magáénak? – Egyebek mellett Esterházy Miksa Díjjal ismerték el munkámat, megkaptam a Kick Boksz Szövetség Arany Medálját, majd ugyanennek a szövetségnek a Kick Boksz Sportért Aranygyűrűjét, elismerték munkámat és versenyzőim eredményeit a Pro Urbe Esztergomért kitüntetéssel, 2000-ben megkaptam a Mesteredzői címet, többszörösen lettem az Év Edzője és Komárom-Esztergom megye Sportjáért Díjban részesítettek.
Beszélgető partnerem Zrínyi Miklós a felsorolásból szerényen kifelejtette, hogy a 2004. évben végzett sikeres munkája elismeréseként a minap ismételten megkapta az Év Edzője Díjat, amihez mi is gratulálunk. |