Ausztria és Magyarország is a kkv-szektor kapcsolatait erősítené Móron járt az osztrák nagykövet
Ausztria magyarországi nagykövete, Dr. Wolfgang Waldner, valamint kereskedelmi tanácsosa Dr. Erika Teoman-Brenner volt a Fejér Megyei Kereskedelmi és Iparkamara vendége 2014. szeptember 17-én. Az üzleti fórumnak a móri Hétkúti Wellnes Hotel és Étterem adott helyet. A teltházas esemény célja az osztrák-magyar üzleti kapcsolatok erősítése, kiszélesítése volt, különös tekintettel a kkv-szektorra.
Radetzky Jenő, a Fejér Megyei Kereskedelmi és Iparkamara elnöke megnyitó beszédében rámutatott, hogy a magyar külpolitika új prioritásokat határozott meg. A diplomáciai munkában különös szerepet kapott a gazdasági kapcsolatok bővítése, szélesítése. Mindez már a külkapcsolatokért felelős legfelsőbb szervezet nevében is megjelenik: Külgazdasági és Külügyminisztérium. Mindez nagy paradigmaváltást jelent, mert korábban Magyarországon élesen szétvált a külgazdaság és a hagyományos diplomácia. A német és osztrák külpolitikában azonban ez a két szál mindig is erősen összefonódott. Az elnök arra is felhívta a figyelmet, hogy Fejér megye gazdaságának élénk kapcsolata van Ausztriával, igaz, azt is hozzátette, bőven van még mit javítani. Sok osztrák kisvállalkozás és nagyvállalat van jelen Magyarországon mind a pénzügyi, mind a kereskedelmi, mind pedig az ipari szektorban. Ugyanakkor az is kívánatos lenne, hogy a magyar cégek is – különösen a kkv-k - minél nagyobb számban jelenjenek meg az osztrák piacon – fűzte hozzá a kamaravezető.
Dr. Wolfgand Waldner rövid személyes bemutatkozását követően arról beszélt, hogy ha gazdaságról és kapcsolatokról van szó, akkor Fejér megye egészen különleges jelentőséggel bír, hiszen adottságainak köszönhetően a beruházók vonzó célpontja lehet. Ugyanakkor azt is elmondta, hogy Ausztria is számtalan lehetőséget tud nyújtani a magyar kis- és középvállalkozásoknak az együttműködésre, éppen ezért a feladat az, hogy megismerjük egymást. - Az osztrák-magyar kapcsolatok jók és pozitívak – állapította meg a nagykövet. - Akadnak persze problémáink is: ilyen a devizahitelek kérdése, mely az osztrák bankokat is érinti, és ilyen a földtörvény is. Ez utóbbi körül sok vita volt és lesz is még, mely rengeteg érzelmet vált ki. A mi feladatunk, hogy mindezt visszahozzuk a tárgyszerűség szintjére. - Vannak jó dolgok is: ilyen a kormányzat stratégiai partnerségre való törekvése. A közel ötven aláírt megállapodásból három osztrák vállalattal köttetett, és rövid időn belül továbbiak várhatóak. A problémák mellett tehát mindannyian törekszünk az együttműködésre, és ez a legfontosabb. Valamennyien tudjuk, milyen nagy közös múltunk van, ugyanilyen fontos a közös jövő megteremtése is. Egy közösségben élünk, az Európai Unióban, amelynek tagjai közül egyre többen ismerik fel, a kkv-szektor nagyon sokat tehet a gazdaság fejlesztéséért, éppen ezért ezekre a célokra egyre több pénzt fordítanak. Ezen a téren a törekvéseink egybe esnek a Magyar Kormányéval: a munkahelyteremtő vállalkozásokat kívánjuk segíteni, mert hisszük, hogy ez eredményezhet növekedést és jólétet, és ez lehet az alapja a további együttműködésünknek is – fogalmazta meg a lényeget az osztrák diplomata.
Dr. Erika Teoman-Brenner az osztrák-magyar kapcsolatok kiegyensúlyozottságát hangsúlyozta, ám egy kivételt azért megemlített: az osztrák beruházások volumene Magyarországon jóval magasabb, mint a magyaroké Ausztriában. Ugyanakkor Magyarország több mezőgazdasági terméket tud értékesíteni nyugati szomszédjának, mint amennyit nekik sikerül itt eladniuk. Az pedig, hogy az autóipar, a gépipar erősen meghatározza mindkét ország kivitelét, arra utal, hogy két erősen fejlett gazdaságról van szó.
– A magyarok közül egyre többen érdeklődnek az osztrák lehetőségek iránt. Fejér megyében különösen jó lehetőségeket látok a fémmegmunkálás, -feldolgozás terén az együttműködésre. De az osztrák cégek más típusú kapcsolatokat is keresnek: olyan magyar cégeket, amelyek a meglévő kínálatukat szélesítenék tovább osztrák termékekkel.
A tanácsos asszony örömmel nyugtázta, hogy Magyarország is bevezette – német mintára – a duális képzést. A szakemberek, és a mérnökök hiánya nem csupán magyar sajátosság, Európa szerte súlyos probléma, éppen ezért üdvözölte a megoldás irányába mutató lépést.
Radetzky Jenő is megerősítette a tanácsos asszony szavait, kiemelte, hogy Európában és Magyarországon lassan megérjük, hogy nem a piacokért, a tőkéért folyik majd a verseny, hanem a munkaerőért. Ha ebben nem tudunk rövid időn belül előrelépni, Európa katasztrofális hátrányba kerülhet. A kamara most is a megoldáskeresés élére kíván állni, éppen ezért a napokban az önkormányzattal együtt stratégiai döntést hoztak egy új migrációs politikáról, melynek központi eleme a szakemberek számára vonzó feltételek kialakítása.
Az előadásokat követő kérdések, válaszok után a fórum a személyes kapcsolatépítés terévé alakult, majd a kétoldalú konzultációk munkaebéden folytatódtak. A találkozó a Lamberg Kastélyban nyílt Wekerle Sándor Emlékkiállítás látogatásával zárult.
Cseh T. |