Szabó István: A helyi kultúrát kell erősíteni! Kultúra Napja a Népházban
Január 22-e a magyar kultúra napja. Ezen jeles alkalomból találkozott Komárom-Esztergom megye kulturális és közéletének színe-java a Jászai Mari Színház, Népházban, az említett napon. A rendezvény díszvendége volt Szabó István Oscar-díjas filmrendező, aki a gyermekkorát Tatabányán töltötte. Legújabb, Csodálatos Júlia című filmjét meg is tekinthették a meghívottak.
Több mint kétszázan nyüzsögtünk a Jászai Mari Színházban, mielőtt elkezdődött a műsor. Politikusok, népművelők, képző-, nép-, ipar-, és zeneművészek, feleségek, férjek, hozzátartozók, és mi újságírók. Ünnepelni jöttünk a kultúrát, amihez mindnyájan kötődünk, munkánkból adódóan már kötelességből is szívügyünknek tekintjük. A régen várt kézszorítások, röpke “hogyvagyrégenláttalak” beszélgetések kellemes zűrzavarából hívószó ragadott ki minket: “Elkezdenénk...” A kamarateremben Harsányi Sulyom László, a színház igazgatója köszöntötte az egybegyűlteket. Beszédében nem feledkezett meg a József Attila emlékévről sem, de azokat a magyar művészeket, hírességeket is kiemelte, óva intve minket attól, hogy a költőóriás árnyékában róluk megfeledkezzünk, akik szintén 1905-ben születtek. Szabó István érdekes előadást tartott a filmművészet helyéről a kultúrában, illetve annak felmérhetetlen hatalmáról.
A beszédek után újra az előtérben találtuk magunkat, ahol már Salamon Gyöngyi, a Radír Rádió igazgató-műsorvezetője, és az est konferensziéja hangját hallhattuk. Idén másodszor adták át a me-gyei művészeti ösztöndíjakat – a tavalyi nyertes, Kammerlohr-Kováts Lászó képzőművész kiállítását meg is nézhettük, mely a Belégzés, kilégzés címet kapta –. 2005-ben Agócs István, a megyei közgyűlés elnöke, beszéde után Hídvégi Ákos festőművésznek nyújtotta át az elismerést. A Tatabánya Kultúrájáért díjat is az ünnepség keretei között adta át Bencsik János polgármester Saltzer Géza karnagynak. A polgármester úr pohárköszöntője, és pár, beszélgetés közben lenyelt falat elfogyasztása után ismét a kamaraterembe vezetett az utunk. Mostmár Szabó István, mint a következő film rendezője köszöntött bennünket, és ajánlotta figyelmünkbe hosszú pályafutása első vígjátékát, a Csodálatos Júliát. Ezután jó másfél-két órára átvette a szót Jeremy Irons és Annette Bening, akik kollégáikkal a vászonról szórakoztattak minket. A kitűnő film után sétáltam oda a lépcsőfordulóban álldogáló Oscar-díjas tatabányaihoz:
– Gratulálok! Megkérdezhetem, mit üzen Szabó István a tatabányaiaknak a Kultúra Napján? – Köszönöm. Nem hiszem, hogy hosszan kéne fejtegetni azt, mi kell ahhoz, hogy fellendüljön a kulturális élet. Támogatás. A helyi kultúrát kell erősíteni, ez az egyetlen, de annál fontosabb üzenetem.
– Annette Bening Golden Globe-díjat kapott a filmjében nyújtott alakításáért – azóta Oscarra is jelölték. a szerk.–. Mennyire érzi a magáénak egy rendező az ilyen elismeréseket? – Természetesen elsősorban a művésznő érdeme, de egy kicsit a magaménak érezhetem, mint ahogy az egész stáb is. Ahhoz, hogy valaki ilyen teljesítményt tudjon nyújtani, meg kell teremteni a megfelelő feltételeket. Ebben pedig a világosítótól az építészeten át a statisztákig mindenkinek jól kell együtt dolgoznia. Így egy kicsit a miénk is a díj.”
Már nyitottam a számat a következő kérdésre, de mivel magamon éreztem a régen látott ismerősök és persze a kollégáim tekintetét, úgy döntöttem nem tartom fenn tovább. Kezet fogtunk, tovább álltam.
Ekkor egy hosszabb szünet következett, majd az érdeklődők Kárpáti Péter A negyedik kapu című darabját tekinthették meg a színházteremben, Novák Eszter rendezésében. A mulatságos-tanulságos haszid néplegendákból összeálló klezmerjáték után. Kalap, kabát, sapka, sál, és ki a fagyos éjszakába. Jóleső érzésekkel vártam a hidegtől megváltó 5-ös buszt, csak egy dolog zavart. Egyik beszédbe sem fért bele: azért gyűltünk össze, mert Kölcsey Ferenc e napon írta a Himnuszt... |