Négyszáz üres álláshelyet tartanak nyilván Pápa, a gazdagodó város
Az elmúlt ciklusban – szerves folytatásaként az azt megelőző négy évnek - számos fejlesztés valósult meg, fejeződött be a nyugati Bakony ékkövében, az idén 800 éves Pápa városában. Dr. Áldozó Tamás polgármester segítségével vettük sorra a legfontosabb eredményeket.
- Pápa számos turisztikai, városképi attrakcióval gazdagodott az elmúlt időszakban. Melyek a legfontosabbak? - Az elmúlt négy év legnagyobb beruházásai közül a Várkertfürdő bővítése (új strandmedencékkel, csúszdatoronnyal és gyógyászati központtal gazdagodott a létesítmény), a Fő tér átépítése és funkcióinak bővítése (például: jégpálya üzemeltetése ott), valamint az Esterházy-kastély felújításának újabb, 2,3 milliárd forintos üteme turisztikai célokat is szolgál. A beruházásokat a piac vissza is igazolja, ebben az évben minden korábbinál több – hozzávetőleg 60 ezer - lesz a Pápán eltöltött vendégéjszakák száma.
- Jó úton halad a munkanélküliség csökkentése. Milyen fontosabb lépések történtek ezügyben? - A legutóbbi adatok szerint 930-940 az álláskeresők száma a városban, ez 4,3 százalékos rátának felel meg. Ugyanakkor közel 400 üres álláshely is van: ma jelentős kereslet van munkaerőre a helyi gazdaságban. A hiányzó pápaiakat Felvidéken toborzott és Pápára ingázó munkavállalókkal pótolják a társaságok. Az álláskeresők zöme szakképzetlen, 40 százaléknak 8 osztály vagy annál is kevesebb az iskolai végzettsége. A kedvező adatok annak köszönhetőek, hogy az önkormányzat közbelépésével sikerült megmenteni a Pápai Hús 1913 Kft.-t, másrészt pedig a külföldi tulajdonban lévő autóipari beszállítók robosztus módon növelik termelésüket.
- Mit hozott a pályázati piac az elmúlt ciklusban a városnak? - Négy év alatt körülbelül hatmilliárd forintnyi fejlesztést sikerült a különböző operatív programokból, a Norvég Alapból és hazai forrásokból elnyert pénzből megvalósítani. A következő öt évben legalább tízmilliárd forintnyi beruházást látunk reálisnak. További eredmény, hogy kialakult az a szervezetrendszer, megszereztük azt a tudást, ami a pályázatok sikeres végrehajtásához elengedhetetlen.
- Összefoglalva milyennek tartja az elmúlt négy évet? Mire a legbüszkébb? - A mögöttünk hagyott négy év lehetőségeit alapvetően meghatározta az, hogy 2010-re az előző szocialista kormányzásnak „köszönhetően” a helyi tartalékok is kimerültek, a városnak adósságtömeget kellett menedzselnie. Az önkormányzati adósságkonszolidáció ebből a szempontból új helyzetet teremt a következő időkre. A válság ellenére a város gazdagodott, a helyi gazdaság sokat lépett előre, érezhetővé vált, hogy az ország dinamikusan fejlődő régiójához tartozunk.
- Milyen tervekkel, programmal vág neki a következő ciklusnak? - Szeretnénk kiegyensúlyozottabb fejlesztési stratégiát követni, olyat, ahol a nagy, városképet is meghatározó fejlesztések és a polgárok szűkebb környezetét érintő beruházások egyensúlyban vannak. Komoly adósságunk van a csapadékvíz elvezetés korszerűsítésében, a járdák és utak felújításában, kerékpárutak kialakításában. Szeretnénk a város közlekedését egy végiggondolt koncepció mentén átalakítani, ösztönözni a helyes arányok fenntartását a tömegközlekedés, a kerékpáros és gyalogos közlekedés, valamint az autósok között. Folytatjuk az épített kulturális örökség rekonstrukcióját, szeretnénk a programot kiterjeszteni emblematikus régi gyárépületeinkre (dohánygyár, fonoda, a műtrágyagyár megmaradt épületei). A gazdaságfejlesztési stratégiában megfogalmazott céljaink közül szeretnénk közreműködni a szakképzés megerősítésében, abban, hogy a pápaiaknak ne csak elegendő, de jobb munkahelye is legyen.
Tárnay Olivér |