A jövő záloga a műszaki munkaerő képzése Székesfehérvár – tele élettel
Nagyívű beruházások, élő, virágzó kulturális és sportélet, székhelyüket bővítő vállalkozások, megújult városközpont, Európa-szintű rendezvények. Székesfehérvár köszöni, jól van, jól érzi magát, és a jövőt építi – tudtuk meg dr. Cser-Palkovics András polgármestertől.
- Látványos városfejlesztés tanúi lehettünk az elmúlt négy esztendőben Székesfehérváron. Tekintsük át ezek közül a legfontosabbakat! - Örülök, ha „külső szemmel” is ennyire látványos az eredmény, melyet sikerült elérnünk Székesfehérváron. Azt hiszem, a takarékos gazdálkodás tekintetében mind maga az önkormányzat, mind az állam az adósságkonszolidációval sokat tett azért, hogy a város fejlődni tudjon. 18 milliárd forintos adósságállománnyal vettem át Székesfehérvárt, most pedig már ötmilliárd forintot is meghaladó tartalékkal tervezhettünk 2014-ben. Mindemellett fejlesztésekre mindösszesen 5,9 M Ft (!) szerepel a költségvetésünkben. - Székesfehérvár esetében egyik legfőbb feladatunk a kiterjedt - és az elmúlt évtizedekben sajnos elhanyagolt - úthálózat felújítása. A város logisztikai előnyeit és termelő cégeit csak így tarthatjuk meg, ennek érdekében meghirdetettük a Saára Gyula programot. Tavaly 635 millió forint összegű út-, járda- és parkoló-felújítást indítottunk el, idén pedig életre hívtunk egy intézmény-felújítási programot is – ez a másik terület, ahol sok a teendő -, mintegy egymilliárd forintos keretösszeggel. Uniós és kormányzati támogatással, az évtizedes ígérgetés után, mi tényleg felújítottuk a nagy forgalmú Mártírok útját. Tavaly zártunk le egy többéves szennyvízcsatorna-felújítási projektet, és – a korábbi ciklusbeli sorvadás után - elkészült a megyei kórház új épülete is. Szárazrét városrész pedig 1,2 milliárd forint értékben egy szociális város-rehabilitációs projekt keretében fejlődik.
- Koronázóvárosként, történelmi emlékhelyeikre építve, milyen turisztikai fejlesztések történtek Székesfehérváron? - 2013 több szempontból is fordulópont volt a város életében. A Szent István Emlékévnek köszönhetően megerősödtek a helyi közösségek, és sikerült feléleszteni a történelmi fővárosként fontos értékeinket. Ennek köszönhetjük a kormány által elindított Árpád-ház Programot is, melynek keretében méltó körülmények között tudjuk majd bemutatni Szent István egykori bazilikájának maradványait, megmentve ezzel két patinás belvárosi épületet, és a 21. századi technikákkal közelebb hozva a történelmet minden idelátogatóhoz. - A másik fontos lépés az új közösségi terek létrehozása. Szinte nincs olyan városrész, amelyben ne újult volna meg egy-egy park, a környékbeliek találkozását szolgáló tér. Több helyütt kialakítottunk szabadtéri fitneszparkokat és futópályákat is. – A júliusban átadott Koronás Parkot külön is kiemelném, hiszen ezzel egy régi „sebhelyet” tüntettünk el és a történelmi örökségünket játékos formában bemutató óriás játszópark született. A megnyitás óta itt már csaknem 200 ezer látogató fordult meg, a Székesfehérvárra érkező gyermekes családoknak jó szívvel ajánlom!
- Székesfehérvár gazdasága országosan is nagyon erős. Hogy alakult a cégek letelepedése, illetve a munkahelyteremtés? - Városunk az ország egyik legerősebb gazdasági központja, mely nemcsak fejlett, de sokrétű iparszerkezettel rendelkezik. Büszke vagyok arra a helyi iparral kialakított partnerségre és közös munkára, amelynek révén számos fehérvári nagycég, és még több helyi kisebb vállalkozás pályázott sikeresen telephelyfejlesztésre és termelési kapacitásának növelésére. Tudom, milyen áldozatvállalást jelent egy-egy fejlesztés megvalósítása, hiszen ehhez hosszú távú elhatározás kell: döntés arról, hogy azon a telephelyen, abban az iparágban lehetőséget lát a cég. Biztosan állítható, hogy az elmúlt években ezek több ezer álláshely sorsát befolyásolták pozitívan. Nemrég „A város, ahol nincs munkanélküliség” címmel jelent meg cikk az index.hu-n, a Magyar Munkaerő-kölcsönzők Országos Szövetségére hivatkozva. - Sokat teszünk – a cégekkel és a felsőoktatási intézményekkel közösen - a műszaki felsőoktatás fejlesztéséért. Ez ugyanis a záloga annak, hogy a jövőben is minden itt termelő vállalat megfelelő számú és képzettségű szakembert találjon.
- A fehérvári sport sikertörténet. Mi a titka különösen a csapatsportok területén a kiváló szereplésnek? - Büszkén viseljük a Bajnokok Városa nevet, mely a sportban elért fehérvári sikerekre utal. Nemcsak az országosan szép eredményeket elérő csapatokra és versenyzőkre figyelünk, hanem az utánpótlás-nevelésre és a szabadidősportra is – ezek egységének köszönhető ez a cím. A város valamennyi sportegyesülettel kapcsolatban áll, többségében ezek fő támogatója is. Emellett a sportlétesítmények működtetésének, megfelelő állapotban tartásának terhét is vállaljuk, mindezekért cserébe pedig az elvárható legeredményesebb, tisztes helytállást és a fehérvári fiataloknak példát adó szakmai munkát, utánpótlás-műhelyek működtetését kérjük minden sportágban. - Nagyon nagy eredménynek tartom, hogy a közelmúltban elkészült a Regionális Atlétikai Központ, mely rangos versenyeknek adott otthont idén. Felújítottuk a kosárlabda-mérkőzéseknek és kulturális programoknak otthont adó városi csarnokot, valamint gyakorlópályával bővítjük az Ifj. Ocskay Gábor Jégcsarnokot. - Melyik az a terület, esemény, amelyre legbüszkébb az elmúlt négy évet tekintve? - Minden felvállalt és megoldott feladatra büszke vagyok, melyet az elmúlt négy esztendő eredményezett. A legbüszkébb pedig a fehérváriakra vagyok; arra, hogy az elmúlt években sikerült megerősítenünk a helyi közösségeket, meghonosítani, vagy éppen kiteljesíteni számos rendezvényt. Hitet tettünk amellett, hogy fontos számunkra a múlt, a jelen és a jövő is. Rendezvényeinkkel és fejlesztéseinkkel megmutattuk, hogy mit jelent egy történelmi város iránt felelős mai polgárnak lenni, és ebben szerencsére a fehérváriak partnereink, hiszen ellátogatnak a programokra, nap mint nap használják az új, vagy megújított közösségi tereket – ez igazán örömteli.
- Választási programjában milyen tervek körvonalazódnak a jövőre nézve? - A következő esztendőkben három fő területen szeretném, ha előre tudnánk lépni. Folytatni kell a közösségépítést. Székesfehérvárt – versenyképességét tovább erősítve – ismét fel kell helyeznünk Közép-Európa gazdasági és kulturális térképére. Végül – de nem utolsósorban, hiszen mindezeknek ez a végső célja – szeretném, ha minden városrész és minden várost építő társadalmi csoport úgy érezné, hogy neki is volt, van lehetősége a fejlődésre, és minden fehérvári úgy gondolná, hogy javult a város által kínált élet minősége.
RN |