Nyugállományba vonul Szenes Lajos, Tát polgármestere Az építkezés után jöhetett a szépítkezés
Tát első embere a negyedszázados önkormányzatiságot végigdolgozta. Nyolc évig képviselőként, tizenhat évig pedig polgármesterként szolgálta a Duna-parti kisváros közösségét. A most 74 éves Szenes Lajos nyugodt szívvel adja át a stafétabotot utódainak.
- Abban a szerencsés helyzetben vagyok – kezdte polgármesterként utolsó interjúját Szenes Lajos -, hogy 1990-98 között volt az alakuló, szerveződő táti közéletnek egy olyan polgármestere, mint Kátai Ferenc. Ő ebben a két ciklusban biztos alapokat rakott le, és amikor felhatalmazást kaptam 1998-ban, akkor nyugodtan építkezhettem, jó értelemben véve folytathattam Feri barátom munkáját.
Kátai Ferenc nagy gondot helyezett arra, hogy az akkor még hiányos infrastruktúrát óriási léptékkel és sebességgel kiépítse a településen. Úgy adta át a kormánybotot Szenes Lajosnak, hogy 40 millió forint tartaléka volt az önkormányzatnak, ez pedig mai árfolyamon számolva hatalmas összeg. Ahogy mondta: megtörtént az építkezés, most már jöhet a szépítkezés. A kiépített infrastruktúra és a biztonságos gazdasági háttér jó alapot szolgáltatott a későbbi fejlesztésekhez.
- A tartalékot – folytatta beszámolóját a polgármester – pályázatok önerejére, a beruházások előfinanszírozására, emellett számos kisebb, időközben felmerült újabb munkák költségeinek fedezésére használtuk. Nyugodt lelkiismerettel elmondhatom, hogy Tát nagyközség, hála Istennek elmúlt évtől Tát város, egyetlen forintnyi hitelt sem vett igénybe az elmúlt 16 évben. Mi igyekeztünk úgy gondolkodni, és gazdálkodni, hogy addig nyújtózkodjunk, ameddig a takarónk ér.
2000-2014 között az önkormányzat 1 milliárd 165 millió forintot tudott fejlesztésre fordítani, ebből 613 millió volt a pályázati és egyéb forrás. A fejlesztések a teljesség igénye nélkül: közúti infrastruktúra, gyalogos- és kerékpárút hálózat, intézményeik felújítása, állagmegóvása. Nemrég adták át a két iskolaépület és a művelődési ház energiahatékonyságát javító beruházást. - A táti önkormányzat arra is igen igényes és kényes – tette hozzá Szenes Lajos -, hogyha az ilyen jellegű munkáknál, fejlesztéseknél van helyben elérhető, olyan vállalkozói kör, amely az adott feladatot megfelelő módon el tudja végezni, akkor a közbeszerzési jogszabályok betartása mellett igyekszünk őket helyzetbe hozni.
Tát történelme összefonódik a dunai árvizekkel. Szenes Lajos polgármesterségének 16 éve alatt négy alkalommal kellett szembenézni magas árhullámmal. A védekezés a hatalmas összefogásnak köszönhetően mindig sikerült, a településen egyetlen ingatlant sem ért sérülés, és emberéletben sem esett kár. Ugyanakkor elkerülhetetlen volt, hogy megoldják az árvízvédelem problémáját.
- 2002-ben világossá vált – idézte fel a polgármester -, hogy a település biztonsága a legfontosabb, és ezt önerőből nem tudjuk megoldani. Valamelyest előkészített volt a 117-es út folytatása, és a közlekedési és vízügyi tárca gőzerővel látott az építkezésnek. A közel 5 km–es táti szakaszt úgy tervezték át, hogyaz egyben árvízvédelmi fővédvonal is legyen. 2005-ben átadták a rendszert, ezzel a Duna felőli fővédvonalunk megvalósult. Az is óriási hozadék volt, hogy a gyorsforgalmi út tehermentesítette jó hangulatú főutcánkat, a 10-es út belterületi szakaszát.Ráadásként kaptunk a Duna felőli oldalon egy árvízvédelmi szerviz-utat, ami békeidőben kerékpárútként funkcionál. A vízügy nagyon gyorsan készítette elő az árvízvédelmünk 2. ütemének terveit, ami a két érintett patak visszatöltését jelenti. Örömmel mondhatom, hogy mostanra ez a nagy állami projekt is befejeződött. Ez a töltésrendszer a település központi fekvésű területeit érinti, az únyi-patak hídjainak környékén. Elkészült tehát az árvízvédelmi beruházás, a következő önkormányzat feladata az lesz, hogy begyógyítsa a keletkezett tájsebeket. Ez úgy történhet meg, hogyha az abban a térségben található állami közúti kapcsolatrendszereket is megújítják. Nemrég készültek el az érintett két csomópont – az esztergomi 11-es, és a 10-es, valamint a 10-es és a bajnai út - engedélyes kiviteli tervei. A megvalósítás az állami közlekedési szaktárca feladata lesz, ehhez kapcsolódva az önkormányzat megépíti a településrészek közti biztonságos kerékpárutat, lehetővé teszi a gyalogosközlekedést a megfelelő térfelületek kialakításával, növényzet telepítésével együtt.
- Úgy ítélem meg – összegezte gondolatait Szenes Lajos -, hogy Táton az igazán meghatározó döntések előkészítése mindig úgy történt, hogy nem volt megkérdőjelezhető az ahhoz szükséges döntő többség. Csak köszönetet mondhatok képviselőtársaimnak, alig tudtam olyan beterjesztést letenni eléjük, ami nem volt a többség számára evidens és támogatható. Azt tudom kívánni a táti választóknak, hogy hozzákmeg bölcs döntésüket, és olyan felelősen gondolkodó képviselőket és polgármestert jutassanak ismét pozícióba, akik ezt a jó lendületű, dinamikus településfejlesztést tovább tudják vinni.
Búcsúzásképpen a leköszönő polgármester elmondta, hogy a közösségi szolgálat nagyon sok időt vett el a családjától. Mostantól rájuk szeretné fordítani felszabaduló idejét, és szépen élni az időskor mindennapjait.Nincsenek nagy tervei, ambíciói, és ha az utódok igényt tartanak tapasztalataira, kapcsolataira, természetesen átadja azokat, hogy ne nulláról kelljen belefogniuk az önkormányzati munkába.
veér |