A jövő a szélerőműveké
Nagyesztergár a Bakony egyik legmagasabban fekvő települése. Az 1245 fős kicsi, német ajkú település figyelemre méltó eredményekkel a háta mögött és nagy tervekkel az elkövetkezőkre. Csaba Mihály polgármester mutatja be a falut magazinunk olvasóinak.
Az elmúlt évek alatt sikerült minden szükségeset megoldanunk, amit egy településen meg kell. Teljes mértékben kiépítettük a közműveket – szilárd burkolatú útjaink vannak, ivóvíz- és szennyvízcsatornánk, vezetékes gáz és telefonhálózatunk. Felújításra szorult már majdnem minden önkormányzati kezelésű épületünk, melyeket pályázati forrásokból és ésszerű gazdálkodással tettünk rendbe. Általános iskolánk, napközi otthonos és német nemzetiségi óvodánk működik, háziorvosi rendelésünk és védőnői szolgálatunk is van.
2002-ben kezdtük el építeni a faluházát, melyet a Regionális Fejlesztési Tanács által kiírt pályázaton nyert pénzből az idén befejezünk. Ebben az épületben kap helyet az orvosi rendelő, lehetőség lesz majd a tüdőszűrést helyben elvégezni, de lesz még könyvtár, ifjúsági klub, számítógép terem, és egy többfunkciós terem, ahol a házasságkötéstől a szakkörökig sokféle rendezvény helyet kap majd. Itt lesz külön irodája a német nemzetiségi önkormányzatnak, mely Nagyesztergáron igen jelentős és aktív munkát végez. Van egy németországi testvérvárosunk is, Bad Kreuznach. Kölcsönösen járunk egymáshoz látogatóba, így diákjaink sok hasznos tapasztalattal, élményekkel térhetnek haza.
Jól működő civil szervezeteink vannak még településünkön, ilyen a Kulturális- és Sport Alapítvány, a Sport Egyesület és a Teke Klub. Minden évben megtartjuk a Falunapot, az Idősek Napját, a Gyereknapot, Farsangot és májusban Búcsút.
Nagyeszergáron 28-30 vállalkozás működik, de a lakosok többsége Zircre, Mórra, Győrbe jár dolgozni, a munkanélküliség igen alacsony. A falu földrajzi fekvésének köszönhetően körülbelül húsz percenként buszjárat halad át a falun, tehát a közlekedés szempontjából kedvező a helyzetünk. A falu lakossága minimális növekedést mutat, ez a betelepülésnek köszönhető. Egyre többen jönnek városból falura lakni, és van néhány német tulajdonban lévő porta is. Önkormányzatunk erre a tendenciára reagálva döntött úgy, hogy 20-30 közművesített építési telket alakít ki.
A következő esztendő történéseiből már annyit látunk, hogy a mostanra beérett ír kapcsolatnak köszönhetően szélerőmű-park létesül Nagyesztergár, Olaszfalu, Zirc, Dudar és Bakonynána közigazgatási terültén. 2005. már az előkészületek a szükséges engedélyek beszerzésének éve, és ha minden jól megy, jövőre elkezdődik az építkezés.
A falu lakossága is partner volt a szélerőműveket illetően, hiszen a kialakítás idejére munkát biztosít a helyieknek és nem csak Nagyesztergár, hanem az egész kistérség kitörési, fellendülési lehetőségét rejti magában a vállalkozás. |