Navigare necesse est – Hajózni és együttműködni pedig muszáj Problémamegoldás innovációval
A székesfehérvári Innoskart IKT Klaszter már több éve „hajózik” nemzetközi vizeken és dolgozik a Dél-Kelet Európai Transznacionális Együttműködési Program által finanszírozott nemzetközi partnerségekben, melyek új és innovatív megoldásokat keresnek és kínálnak Európa aktuális problémáira. A program sikeres zárása kapcsán kérdeztük a klasztermenedzsment vezetőjét, Pintér Zsuzsannát:
– Mit jelent a klaszter számára az ismert latin mondás – Hajózni muszáj? - Aki ma pontosan tudja, hogy kivel ül egy hajóban és valóban hisz az együttműködésben, kész a közös sikerért dolgozni, azaz egy irányba evezni a társaival, az hitünk szerint nagyobb sikereket érhet el a gazdasági- és üzleti életben. Az Innoskart klaszter tagvállalatai elsősorban a szakmai partnerségben hisznek, készek egymással megosztani ismereteiket, erőforrásaikat annak érdekében, hogy minél több közös innovációs munka valósuljon meg a klaszteren belül. Így aztán jelentős szakmai támogatást kapott a klasztermenedzsment a tagvállalataitól a SEE_INNOVA és a PPP4BroadBand nemzetközi innovációs projektjei megvalósításához is.
- Milyen céllal indultak ezek a projektek? - Európa társadalma egyre idősödik, és az idősek egyre hosszabb időre szeretnék megőrizni önállóságukat, aktivitásukat saját környezetükben. Mindez természetes kívánalom részükről, azonban ehhez időnként segítséget is igényelnek. Ez olyan, sok esetben informatikai jellegű eszközt jelent, amit innovatív start-up cégek, vállalkozások fejlesztenek ki, és visznek piacra. A SEE Innovanemzetközi partnerség egy újszerű megoldással, az úgynevezett. innovációs voucherrel igénybe vehető tanácsadást alkalmaztaaz innovatív ötletek továbbfejlesztésére. A magyar voucher nyertes például olyan ötlethez kapott szakértői támogatást, amely a személygépkocsiban alkalmazható eszköz és módszer arra, hogy az idős személy autóvezetési szokásai követhetőek legyenek annak érdekében, hogy az esetleges negatív változásokról a hozzátartozók, családtagok még időben értesüljenek. Meggyőződésünk szerint ez a termék és szolgáltatás hiánypótló, az európai régiókban valós piaci igényeket elégít ki. A magyar mellett a teljes partnerség példái nagy sikerrel kerültek bemutatásra 2014. november 11-12-én, a Nemzeti Innovációs Hivatalnál tartott nemzetközi záró konferencián. - Ugyancsak fontos problémakör az internetelérés biztosítása az elmaradott kistelepüléseken. Bizonyított tény, hogy az internettel gyéren vagy egyáltalán nem ellátott vidéki területek gazdasági és társadalmi értelemben is lemaradnak azokhoz képest, ahol a szélessávú elérés megoldott. A PPP4Broadband projektünk keretében olyan beruházási modelleket dolgoztunk ki 9 országban, amelyek PPP konstrukcióban megvalósuló szélessávú internet beruházás kidolgozására és támogatására szolgálnak. A modellek működőképességét három kísérleti projektben teszteltük, ahol már a közös PPP beruházási szerződések előkészítése is megkezdődött. Az eredmények megmutatták: van helye a PPP konstrukciónak az alapinfrastruktúrának számító, szélessávú beruházás terén, sőt nem csak ott, hanem bármilyen közcélú beruházásnál. Ezt a résztvevő partnerekkel közösen, december 9-én Brüsszelben is megerősítettük a nagy sikerrel megrendezett záró konferencián.
- Milyen tapasztalatokkal zárultak ezek a projektek és milyen jövőbeni lehetőséget jelentenek a klaszter számára? - A legjelentősebb közös tapasztalatunk, hogy a nemzetközi együttműködés olyan fejlődést indított el a résztvevő régiókban, amely a közös munka nélkül nem jött volna létre. Mindkét partnerség a folytatás lehetőségét klaszter együttműködésekben látja, ezzel is magyarázható, hogy a budapesti konferencia második napja a klaszterek számára érdekes előadásokat és workshopokatis tartalmazott. Ez egyúttal jó alkalmat jelentett arra is, hogy az Innoskart IKT Klaszter nemzetközi Silver Label minősítését hivatalosan bejelentsük.
- Mit jelent ez az elismerés pontosan? - Lehetőséget a klaszter tagvállalatainak nemzetközi kapcsolataik szélesítésére, hiszen ez a minősítés egyértelműen mutatja a világ számára, hogy ugyanazt a nyelvet beszéljük, mint más európai klaszter: azaz innovatív megoldásokat tudunk adni az élet legkülönbözőbb területén felmerülő igényekre, és készek vagyunk az együttműködésre más klaszterek tagvállalataival. - Az Innoskart Klaszter nemzetközi együttműködései növelték régiónk ismertségét az európai gazdasági és üzleti világban, a klaszter nemzetközi kapcsolatrendszerén keresztül reméljük további lehetőségek kínálkoznak az újabb együttműködések kialakítására.
-napsugar |