Tíz év után újra látványos fejlődésre vágynak a herendiek Méltóvá válni a „herendi márkanévhez”
A világhírű porcelánhoz illő környezetet szeretnének végre Herend lakói. A tízéves adósságcsapda a kormányzati konszolidációnak köszönhetően végre megszűnt, a kisváros újra fejlődésnek indulhat. A választók tudták, kire adták a voksukat, sokat várnak az új polgármestertől, Jánszky Lajos Lászlótól, akivel a problémákról, a váltás okairól és a megoldásokról beszélgettünk.
- A herendiek jól ismerik, de a régióban sokan kíváncsiak arra, ki áll a nagy hírű város élén a jövőben. Meséljen egy kicsit magáról! - A Duna-kanyarból származom, Esztergomban érettségiztem. Keszthelyen, az Agrártudományi Egyetemen szereztem diplomáimat. Mindenképpen a Dunántúlon szerettem volna dolgozni, így kerültem ide a Herend-vidéke TSZ.-hez. Herenden telepedtem le, később dolgoztam pénzintézetek szakértőjeként, majd a Veszprémi TSZ növénytermesztési ágazatának egyik vezetője lettem. Rendszerváltás után, mint vállalkozó különböző mezőgazdasági termékekkel kereskedtem. 2007 után az mezőgazdasági igazságügyi szakértőként tevékenykedtem. Az Igazságügyi Szakértői Kamara az Agrártudományi Szakbizottságának elnökségi tagjává választott.Párhuzamosan egy mezőgazdasági integrátor cég ügyvezetője lettem, mely az irányításom alatt nettó árbevétele alapján bekerült a megye 200 legjobb vállalkozása közé. Polgármesterré választásom után a cég vezetését át kellett adnom, mivel összeférhetetlen ezzel a tevékenységgel. Öt cikluson át voltam képviselő. Tudom, mire vállalkoztam. Feleségem a Herendi Porcelánmanufaktúra Zrt. külkereskedője. Két diplomás fiúnk van, az egyik műszaki managerként végzett a veszprémi Pannon Egyetemen, a másik pedig biomérnökként a Budapesti Műszaki Egyetemen.
- Miben látja a polgármester-váltás fő okát? - Az elmúlt tíz év korlátozott lehetőségeiből adódó egyhelyben toporgást unta meg a város lakossága. A városvezetés egy korábbi rossz koncepcióból adódó döntése miatt, 10 évvel ezelőtt, az önkormányzat adósságcsapdába került. Fejlesztés helyett a törlesztés volt a lehetőség. A kormányzati adósságkonszolidációnak köszönhetően a költségvetési egyensúly végre helyreállt, megnyílt az út a beruházások előtt. Tőlem azt várják, hogy kormánypárti jelöltként a lehető legtöbb forrást szerezzem meg városunknak. Fejlesztésre fordítható pénzünket – ami nem kevés a manufaktúrának köszönhetően -, önrészként felhasználva, jelentős pályázati forrásra tehetünk szert, és ezáltal sok területen látványosan léphetünk előre. Az biztos, hogy bőven van hová fejlődni.
- Mi mindenre kell megoldást találni? - Egy európai uniós projekt keretében folyamatban van a város mellett haladó 8-as főút gyorsforgalmi úttá való fejlesztése. Itt számos – sajnos előre nem látott - problémába ütköztünk. Ezek egyike, hogy az Ajka felől érkező távolsági buszok korábban meglévő megállóját – mivel a gyorsforgalmi úton ilyen formában nem lehet – kihagyták a tervekből. Az ideális megoldás egy aluljáró lenne, de erre az egymilliárd körüli beruházásra sajnos már nincs esély. A projektet jövő augusztusban zárni kell, így már nincs idő a tervezésre, módosításra. Ráadásul a zárást követően öt évig nem lehet új beruházás keretén belül sem megbontani az aszfaltot. Az a megoldás született, hogy egy balra kanyarodó sávval az Ajka felől érkező buszok bekanyarodhatnak Herend területére a keskeny főutcánkba. Ahhoz, hogy ez az útszakasz elbírja ezt a plusz terhelést, elengedhetetlen a felújítása. Ezt az államnak kell megtennie, mivel az ő tulajdona ez az út. - Számunkra a 8-as út problémaköre ezzel még nem ért véget: a tervekből egy gyalogos felüljáró létesítése is kimaradt, mely az ipari területünket kapcsolná össze a településsel. Az út túloldalán lévő ipari parkba naponta több mint száz dolgozó járt át, eddig az úton keresztül. A gyorsforgalmin erre már nem lesz módjuk. Átjáró híján másfél kilométert kell kerülniük napjában kétszer. Egy felüljáró megoldás lehetne, de erre szintén forrásokat kell találnunk. - Különösen nagy gondot szeretnénk fordítani a turizmus fejlesztésére. A Porcelán Manufaktúra évente 60-70 ezer embert vonz a településre. A vállalkozás környezete európai színvonalú, ám a város csalódást okoz az ide érkezőknek, mind megjelenésével, mind szolgáltatásaival. A turisták itt töltenek 3-4 órát, élnek a manufaktúra adta csodálni való lehetőségekkel, majd tovább utaznak. Szeretnénk olyan attrakciókkal, szolgáltatásokkal előállni, amelyek hosszabb időre is itt tartják a látogatókat. A szűkös források miatt ellaposodott kissé a város kulturális élete is. - Nagy a lemaradás, nagyok az elvárások. Ugyanakkor jónak tűnnek a lehetőségeink is. A gyorsforgalmi út a sok-sok probléma mellett újabb érdeklődőket, céges befektetőket is hozhat, hozzájárulhat a korábbinál jóval dinamikusabb fejlődéshez.
-réz |