Újra élni akar a „bezzeg” falu Pezsgő szellemi élet Lovasberényben
Mindössze kilenc kilométerre Velencétől, a tó vízgyűjtő területén található a Czirákyak egykori faluja, a 2700 lelkes Lovasberény. Húsz évvel ezelőtt még „bezzeg” falunak nevezték, mert érdem, kiváltság volt berényinek lenni. A rendszerváltozás után aztán valahogy visszaesett minden, az akkori vezetők elfelejtkeztek a településmarketingről. Az utóbbi ciklusban megválasztott Heiter Tamás polgármester az önkormányzattal, az itt élőkkel, és a jóakaratú „jött-mentekkel” azon fáradozik, hogy visszaállítsák Lovasberény régi hírnevét.
– Hadd büszkélkedjek egy kicsit – kezdte beszélgetésünket Heiter Tamás –. Két hete működik a település új weboldala, amelyet egy helyi vállalkozó, Horváth Péter készített, aki mellesleg a Lovasberényi Alkotótábor vezetője is. Ezen a portálon minden akképpen van rajta, ahogy mi elképzeltük. Érdemes tehát tallózni a www.lovasbereny.hu oldalon!
Sokan a mai vezetés szemére hányják, hogy nincs látványos fejlődés a faluban. Ez nem csoda, hiszen tervezés szinten évtizedes elmaradást kellett pótolni az elmúlt két évben. Meg kellett alkotni a rendezési tervet, a szerkezeti szabályozási és hulladékgazdálkodási tervet. Pályázatokat kellett írni, hogy az elképzelt fejlesztések megvalósuljanak.
– Az idei év már a cselekvésé – folytatta a polgármester –. Az utolsó PHARE-pályázaton nyertünk nyolcvanmilliót az iskolának. Ez részben egy új szárny megépítését, részben pedig a dislexia prevenció keretében saját tananyag kifejlesztését takarja. Októbertől tagiskolánk lesz a szomszédos Vereb község intézménye, a két település gyerekei multimédiás oktatásban vehetnek részt. Három utat, két szolgálati lakást, a könyvtárat és a sportcsarnokot újítjuk fel, gyermekorvosi rendelőt, buszmeg-állót, játszóteret építünk, gondoskodunk a felszíni vízelvezetésről. Nincs csatornánk és szennyvíztisztítónk, ezen is változtatnunk kell. A Lujza-majorba, a volt laktanya területére újabb és újabb vállalkozókat várunk, akik segíthetnek a foglalkoztatási gondok megoldásában. Heiter Tamás nagy bánata, hogy nincs étterem és szálláshely a faluban, pedig rendezvényeik, műemlékeik, programjaik nagyon sok hazai és külföldi látogatót vonzanak.
– Sorolni is elég az eseményeket – mutatja rendezvénytervüket –. Tavasszal rendezzük a hagyományos Lovasberény-Pátka túrát, amelyre a MÁV nosztalgiavonatot indít Fehérvárról, a hét kocsi mindig megtelik.
Május elsején lesz a hagyományos falunap, júniusban pedig országos gyaloglóbajnokságot rendeznek. Pünkösdkor a Kodály-kóros lép fel, augusztus huszadikán pedig borversenyt tartanak a szőlősgazdáknak az egyedülállóan különleges Cziráky körpincénél. Nyáron lesz újra alkotótábor, háromhetes, ingyenes napközistábort szerveznek az iskolásoknak, ősszel pedig a szüreti bál a nagy esemény. Az őszi kerékpáros túrát immár negyedszer rendezik meg, még Kanadából is jöttek a több mint négyszáz bringást megmozgató eseményre.
– Fontos feladatunk a község vonzóvá tétele – búcsúzik a polgármester –. Ebben sokat segít dr. Csíkváry István, Németországban élő állatorvos, aki faluházat vett a községnek, és a páratlan lovasberényi zsidótemető megújításán munkálkodik. De említhetném az idetelepülteket, Hantos Balázs operaénekest, vagy Ütő Endrét, az Operaház nyugalmazott igazgatóját, aki magángalériát tart fenn kerámiagyűjteményéből, és saját alkotásaiból. Persze a tősgyökeres helyiekről sem feledkezhetünk meg, nagyon aktív a nyugdíjas klub és a polgár-őrség, a tánccsoport, valamint elismerés illeti a szinte minden megmozdulásban élenjáró Faluvédő Falukört, amelyet Bédné Halmi Zita vezet. Együtt velük reméljük vissza tudjuk adni Lovasberény elveszni látszó hírét, rangját! |