XXIII. DUNAGÁZ Szakmai Napok 25 év a gázipar szolgálatában
Idén is a Thermal Hotel Visegrád adott otthontáprilis 15-16-án a rangos szakmaieseménynek. A szakértőkből álló szervezőbizottság – a korábbi évekhez hasonlóan – színvonalas programot állított össze a mintegy kétszáz résztvevő megelégedésére. A konferencia mottója - „25 év a gázipar szolgálatában” – az idén negyedszázados főszervezőre, a DUNAGÁZ Gázipari Oktatási és Minősítő Zrt-re utal, akik színvonalas képzéseikkel és a szakmai napok megszervezésével évről évre sokat tettek-tesznek a gázipariért.
Gáspár Zsanett, a DUNAGÁZ Zrt. oktatásért felelős igazgatónője bevezetőjében röviden felvázolta a huszonöt esztendő történéseit, a társaság fejlődését, eredményeit. Az elhangzott számok is alátámasztották, hogy a képző intézmény ma már a gázipar szerves részévé vált, annak meghatározó szereplője.
A házigazda köszöntője után a konferencia a plenáris üléssel indult. Dr. Laczó Sándor, a FŐGÁZ Zrt. vezérigazgatója levezető elnökként röviden üdvözölte a megjelenteket. Bevezetőjében rámutatott: az immáron hagyományos gázipari seregszemle egyik fontos jövőbeni feladata a fiatalítás. - A DUNAGÁZ Szakmai Napok a gázipari szakemberek fóruma. Olyan értékes gondolatok fogalmazódnak itt meg - nagynevű, tapasztalt szakértőktől -, amelyeket a pályájuk elején járó szakmabelieknek is hallaniuk kell – emelte ki a jól ismert szakértő.
Elsőként a Corvinus Egyetem Regionális Energetikai Kutatások Központjának igazgatója, dr.Kaderják Péter tartotta meg előadását, megvilágítva a földgáz olajindexált, illetve a bázis alapú árképzése közötti különbségeket, és az egyikről a másikra való áttérés legfontosabb kritériumait.Dr. Laczó Sándor az elhangzottakhoz hozzátette:- Az olcsó hazai lakossági gázár elképzelhetetlen anélkül, hogy az eddigi olajindexáltról áttérjünk a piaci gázárazásra. Ez is jól mutatja az idei nyitótéma fontosságát.
Ezt követően a levezető elnök felkonferálta dr. Szunyogh István, intézeti tanszékvezető, egyetemi docenst. A felsőfokú gázipari képzések 2015-ben című előadást –Horánszky Beáta, egyetemi tanársegéddel közösen állították össze. A pillanatnyi helyzetkép felvázolásával rávilágítottak a szakmát érintő képzések anomáliáira. A témához kapcsolódva bemutatkozott a MOL Intézeti Tanszék, mely a Miskolci Egyetem Kőolaj és Földgáz Intézetének új egysége.
A DUNAGÁZ Szakmai Napok szervezői - immáron több éve - arra is gondot fordítanak, hogy egy-egy hagyományőrző előadás is bekerülhessen a programba. Az idén 150 éves Szegedi Gázgyár színes történetét dr.Tajti Péter, az ÉGÁZ-DÉGÁZ Földgázelosztó Zrt. vezérigazgatója tárta elénk. Az érdekes, helyenként kalandos múltidézésből kiderült, a gáziparnak már akkor is komoly kihívásokkal kellett szembenéznie.
A délelőtti plenáris ülést a DUNAGÁZ Szakmai Napok kiállításának megnyitója zárta. A gázipari konferencia délután szekcióülésekkel folytatódott, melynek fő témája a rendszerüzemeltetés volt. Másnap délelőtt a munka a gázmérés és gázfelhasználás szekcióban folytatódott, a szervezők félnapos előadássorozattal készültek ebből a témakörből.
Az alapításának jeles évfordulóját ünneplő DUNAGÁZ Zrt. idén is sikeres konferenciát zárhatott. A gázipari szakemberek két és fél évtizedes munkájukat, odafigyelésüket azzal hálálják meg, hogy kitartanak mellettük, számítanak rájuk, megbecsülik megbízható, pontos munkájukat, folyamatos együttműködő készségüket.
A DUNAGÁZ Szakmai Napok sikere – meggyőződésem - éppen ebből az együttműködési készségből fakad. A hozzáértő szervezőknek – kiemelten Fülöp Lajos, gázipari szakértőnek - köszönhetően évről évre képesek megújulni, színes, jól szervezett programmal értő közönségük elé állni. A folytatás ezért nem kérdéses: a szakma igényt tart erre a nívós találkozóra. Jövőre is.
Cseh Teréz |