Gazdag programokkal várták a vendégeket a Rácalmási Városvédők Almavirág Fesztivál Rácalmáson
Hetedik alkalommal ünnepelték a tavaszt, a megújulást a rácalmási Jankovich-kúriában az Almavirág Fesztiválon. A kicsit borongós – de esőmentes – délelőttöt szikrázó napsütés követte, így igazán szép élményben lehetett részük azoknak, akik kilátogattak a Duna parti kisváros egésznapos eseményére. A Rácalmási Városvédő és Szépítő Egyesület elnöke, Bodnár Sándor - mint mindig -, most is mosolyogva fogadott.
- Ma már szinte mindenki tudja, hogy a sikeres rácalmási fesztiválok mögött a kizárólag önkéntesekből álló Városvédők állnak. Idén milyen volt a csapatmunka? - Rutinszerű. Ősszel még szinte véget sem ér a Tökfesztivál, mi már kezdtük is a tavaszi Almavirág Fesztivál szervezését. Január végén már a konkrét programokat szerveztük. Egy-egy területért felelős „reszortosaink” vannak. A legnagyobb munka minden évben a kiállítók és az árusok kiválogatása. Tízszeres a túljelentkezés. A minőséget és a széles, színes választékot tartjuk szem előtt.
- Tulajdonképpen miről szól az Almavirág Fesztivál? - Egy programsorozat a sport, a kultúra, az egészség jegyében. A helyi nordic walking klub szervezésében túra indult a csodálatos Duna parton haladva; kedvcsináló sporteszköz bemutató zajlott, melyet több éve már a Decathlon szponzorál. Ugyancsak hagyománya van már a komplett egészségügyi szűrésünknek, a dunaújvárosi orvosok, szakápolók települnek ki egy délelőttre. Itt nem kell időpontot kérni, heteket-hónapokat várni. Sokan éltek most is a lehetőséggel, évente 80-100 szűrés történik, több talán bele sem férne az időbe. Mindezt komoly eredménynek tartjuk, hiszen akik ezt igénybe veszik, lehet, hogy az egészségügyi rendszeren keresztül soha sem jutnának el hasonló szűrésekre.
- Milyen programokkal csalogatták idén a kicsiket, nagyokat? - A délelőtt mindig a gyerekeké, a helyi alkotócsoportoké. Rendszerint a rácalmási Violin Alapfokú Művészeti Iskola tanulóinak bemutatójával kezdődik a színpadi műsor, az idén sem volt ez másképp. A fiatalok minden évben bekapcsolódnak a fesztivál szervezésébe, és készülnek a fellépésükre. Most például a településünk bevezető szakaszán felállított almafára készítettek díszalmákat, illetve hungarocellből kivágott almákkal tették ünnepivé a virágágyásokat. Ebben az évben különösen sok gyerek kapcsolódott be a fesztivál szervezésébe, mert az iskola egyesülete beolvadt a miénkbe, így a gyerekek már Városvédőként vették ki a részüket a közös munkából. Ezzel leginkább az a célunk, hogy gondoskodjunk a fiatalításról, az utánpótlásról. - A nagyszínpadon egy jazz balett bemutatóval folytatódott a rácalmási tehetségek bemutatkozása, majd a Mesevilág Bohócok és az Aranyudvar Mesezenekar szórakoztatta a nagyérdeműt. Az óvodások is műsorral készültek, végül a délelőttöt a Violin Alapfokú Művészeti Iskola tanulóinak showtánc-társastánc bemutatója zárta.
- A délutáni programok már inkább a felnőtteknek szóltak. A Nagyecsedi Fekete Szemek – vagy ha úgy jobban tetszik, Bódi Guszti csapata – nagy sikert aratott. Egy másik réteget igyekeztünk megszólítani a Bandy Band jazzegyüttes meghívásával. A helyi csoportok bemutatkozását a felnőttek esetében is fontosnak tartjuk, éppen ezért hagyományos módon a Rácalmási Napsugár Asszonykórus számára is lehetőséget adtunk a fellépésre. A Rácalmási Tökfesztiválon hirdettük meg „A legtökösebb iskola” versenyünket, a nyertesek az Almavirág Fesztiválon is színpadra léphettek. A helyi csoportok bemutatóit a Bombajó Aerobic csoport és a Rácalmási Barina Néptánccsoport műsora zárta. - Az esti első fellépőnk a SwampSixty Rock Band volt, őket a Zorall Zenekar, majd Majka és zenekara követte, és az est záró buliját a Balkán Fanatik szolgáltatta. A programok szervezésénél rendszerint a fiatalokra hallgatunk, az ő javaslataik alapján állítjuk össze a repertoárt. - Az egésznapos program-kavalkádot kézműves foglalkozások, kiállítások, gyerekjátszók, póni lovaglás és számtalan kóstolnivaló finomság kísérte.
- Milyen „almás” elfoglaltságok, illetve finomságok várták a fesztiválózókat? - Elsősorban az almás süteményeké volt a főszerep, 150 kiló alma fogyott el egyetlen nap alatt! Az almás sütemények készítői egy verseny keretében is összemérhették tudásukat. Azok, akik az otthon elkészített finomságot magukkal hozták a fesztiválra, díjtalanul beléphettek. Ugyancsak népszerű volt az almahámozó versenyünk is. Elképesztő, de egy-egy almáról akár 100 méternyi héjat is képesek lehámozni a legprofibb indulók. Reméljük jövőre – a terveink szerint már kétnapos rendezvényünkön - még többen kipróbálják majd tehetségüket!
-napsugár |