Előkelő helyen a kistérségek sorában A székesfehérvári kistérség
Az ország 168 kistérségéből tíz Fejér megyében található. A megye területén 2004-ben tíz kistérséget alakítottak ki. Egy 2003-as kormányrendelet értelmében a székesfehérvári kistérség területe jelentősen csökkent. Az addigi 31 település helyett 2004. január elseje óta 18 település alkotja a kistérséget. Ennek ellenére még mindig a legnagyobb és a legtöbb településeket foglalja magában. A kistérség központja Székesfehérvár – mondta Hiti Hajnalka, a Székesfehérvári Polgármesteri Hivatal ügyintézője.
– Milyen céllal jött létre a székesfehérvári kistérség? – Az Európai Unióban a feladatok megoldásában, fejlesztések kivitelezésében a térségek kapnak kiemelkedő szerepet. A kistérségek megalapításáról, lehatárolásáról és megváltoztatásának rendjéről szóló kormányrendelet (244/2003) 2004. január elsejétől átalakította kistérségünk felépítését. Az új lehatárolás a 108 településből 30-at érintett, ebből 24 a három új kistérség valamelyikébe került. A legtöbb település a dunaújvárosi, a székesfehérvári és a gárdonyi kistérségből vált ki. Ezen kívül hat település a székesfehérváriból a móriba került. Székesfehérvári központtal a térség 18 települése (Csór, Füle, Iszkaszentgyörgy, Jenő, Kőszárhegy, Lovasberény, Moha, Nádasdladány, Pátka, Polgárdi, Sárkeresztes, Sárkeszi, Sárszentmihály, Szabadbattyán, Székesfehérvár, Úrhida, Vereb, Zámoly) együtt vállalta fel a jövő kihívásait. A megyeszékhely vonzáskörzetébe tartozó települések közel azonos adottságokkal rendelkeznek, így hasonló problémákkal állnak szemben. A fejlesztések összehangolt, együttes munkával könnyebben megvalósíthatók.
– Milyenek a térség adottságai? Mi jellemzi a kistérséget? – A települések 30 km-es körzetben helyezkednek el a megyeszékhely körül. A foglalkoztatási szint magasabb az adott térségben az átlagnál. A székesfehérvári kistérség települései foglalkoztatási szempontból viszonylag kedvezőbb helyzetben vannak, mivel a közösségi közlekedés révén a működő vállalkozások jól elérhetők. A nagy létszámú munkaerőt foglalkoztató szervezetek, intézmények főleg a kistérségben koncentrálódnak a megyében, igaz, Székesfehérváron találhatók túlnyomó részben. Nem szabad figyelmen kívül hagynunk Budapest hatását sem. A kistérség északi településeiről – a jó megközelíthetőség miatt – sokan vállalnak munkát a fővárosban. Ez hozzájárul a kedvező foglakoztatási mutatókhoz.
– A kistérségbe települő multinacionális cégek egyik fő elvárása a szakképzett munkaerő. – Nem véletlen, hogy számos cég térségünket választja, hiszen foglalkozatási szempontból előnyös a kistérség helyzete a szakképzett munkaerőt illetően. A településeken alap- és középfokú képzés van, míg Székesfehérváron ezek mellett három felsőfokú oktatási intézmény is működik. A külföldi érdekeltségű cégek mellett a magyar vállalkozások is egyre inkább a jól képzett szakembereket keresik. Az iskolai végzettséget illetően kiugróan kedvezőek a kistérség mutatói. A legtöbben itt rendelkeznek alap-, közép- és felsőfokú végzettséggel. Egyre többen bírják az idegen nyelveket, amelyekre a munkák során igen nagy szükség van.
– A gazdasági mutatók mellett a települések turisztikai lehetőségei is kiemelkedők? – Ebben is szerencsésnek mondhatjuk magunkat, hiszen a kistérség legtöbb települése fő közlekedési út mellett található, így jól megközelíthető. A turisták könnyen eljuthatnak ide, és megtekinthetik a történelmi emlékeket, amelyekben bővelkedünk. A műemlékek mellett a kulturális és szabadidős rendezvények is színesítik az idelátogatók programját. Iszkaszentgyörgy, Lovasberény és Nádasdladány barokk kastélyait sokan felkeresik az év során. A nádasdladányi kastélyban nyaranta ko-molyzenei koncerteket szerveznek. Meg kell említeni a székesfehérvári zenei estéket, valamint a királyi napokat. Az elmúlt évben nőtt az idelátogató turisták száma, és megfigyelhető, hogy csatlakozásunk után olyan EU-os országokból is érkeztek vendégek, ahonnan eddig nem volt jellemző, pl. Angliából. Míg a világban visszaesés tapasztalható a vendégéjszakákat tekintve, nálunk emelkedett ez a szám is.
– Mit terveznek idén a székesfehérvári kistérségben? – Továbbra is nagyon fontosnak tartjuk a területfejlesztést és az önkormányzati feladatok ellátását. A polgármesterek összehangolt, együttes munkája lehetőséget ad a közös pályázatok beadására, a kistérség továbbfejlesztésére. |