A CEBR kutatóintézet tanulmányáról
2005 januárjában egy angol kutatóintézet, a CEBR (Centre for economics and business research ltd. London) tanulmányt tett közzé, melyben az Európai Unió 223 ré-gióját vizsgálta növekedési kilátásai szempontjából. A tanulmány, amelyet a Financial Times is bemutatott, négy szempont szerint értékelte az Unió 223 ré-gióját, melyek a következők voltak:
• A GDP növekedése 2000-2006 között
• A munkaerő-állomány képzettsége (a lakosságon belül a középfokú és felsőfokú iskolai végzettségűek aránya)
• A régió piacmérete
• Az EU források felszívó képessége 2002-2006 között, valamint várhatóan 2007-2013 között
A Közép-Dunántúli Régió elsősorban a gazdasági növekedés és az EU-forrásokhoz való hozzájutás területén szerepel előkelő helyeken a rangsorban, így összességében a negyedik helyen áll a 223 régió között. A magyar régiók közül Közép-Magyarország a második helyet szerezte meg, de mind a hét régió az első 25-ben szerepel. A CEBR összesített indexében a legnagyobb, 43 százalékos súlyozással az adott régió 2000-2006 közötti növekedési átlaga, a második legnagyobb, 33 százalékos súlyozással pedig a munkaerő-állomány képzettsége szerepel.
Magas növekedési rátájuk és képzett munkaerejük miatt az uniós térségek beruházásvonzó képességét soroló lista élvonalában szinte kizárólag a kelet-európai országok térségei kaptak helyet – az első harmincból mindössze három nem ezeknek az országoknak valamelyik régiója.
Az újonnan csatlakozott tíz ország közül a legrosszabb összesített indexet az egyetlen régióként kezelt Málta kapta, amely 63 százalékával a 220. helyre került. |