Turisztikai fejlesztéseket tekintettek meg „Vidékfejlesztési jó gyakorlatok és eredmények bemutatása a Vértes-Gerecse Közösség területén” címmel közösségünk, a Vértes-Gerecse Vidékfejlesztési Közösség szeptember végén három napos tanulmányutat szervezett, melynek célja az volt, hogy bemutassuk az általunk lefedett térségben megvalósult, jó példaként szolgáló projekteket az érdeklődőknek. Lehetőséget biztosítottunk tagjainknak, pályázóinknak és a szomszédos LEADER csoportoknak is, hogy jobban megismerkedjenek a saját, illetve a szomszédos térséggel. A tanulmányút során elsősorban a turisztikai, turizmushoz kapcsolódó fejlesztések bemutatását terveztük.
Az első napon Kocs- Szomód- Dunaszentmiklós- Neszmély volt az útvonal. Kocson a Vidék Értékeiért Alapítvány által - három sikeres pályázat segítségével – felújított katolikus plébániát tekintettük meg, melyet Szetei Krisztina, az alapítvány „mindenese” mutatott meg nekünk. Szomódon, Nagy Sándor személyében megismerhettünk egy „fiatal gazdát”, aki biogazdálkodással foglalkozik, és tanyájának fejlesztéséhez nyert támogatást.
Dunaszentmiklóson Schmidt Ervin mutatta be a cége által modernizált éttermet, kisboltot. A község polgármestere, Béger Ákos a - szintén pályázati támogatásból – megszépült tájházban kalauzolta a résztvevőket. Neszmélyen Janovics István, a település első embere fogadta a tanulmányút résztvevőit, majd vezetésével megnéztünk két beruházást. A református egyház gondnoka a közösségi alkotóházat, míg dr. Keleti Zoltán a Keleti- kúriából kialakított szálláshelyet mutatta meg az érdeklődőknek. Neszmély történelmi borvidék része, ezért a polgármester úr a Sertésvölgyi pincesorra irányította a társaságot. Két borosgazda finom, neszmélyi borait kóstolhatták meg az ínyencek.
A tanulmányút második napján Tagyospuszta- Kömlőd- Kecskéd- Gánt- Csákvár volt az útvonal. Tagyospusztán a Környei Református Egyházközség újította fel a közösségi házat pályázati támogatásból. Nagy Péter református lelkész mutatta be a szálláshelyként funkcionáló létesítményt.
Kömlődön szintén turisztikai fejlesztést ismerhettünk meg. Bogáth István, a község polgármestere – aki egyben a református egyház gondnoka is – tájékoztatott bennünket a nagy volumenű beruházásokról, melyek középpontjában a fogyatékkal élő fiatalok életkörülményeinek javítása áll.
Kecskéden megismerkedhettünk Nehiba Bernadett- tel, az ifjú méhész hölggyel. A „Fiatal Gazdánál” nemcsak kóstolót kaptunk a termékekből, hanem egy lendületes előadást a méhekről, a méhészetről.
Gánt volt a következő helyszín, ahol a felújított Gránás Turistaházat néztük meg. Az épületben Zimmermann Róbert, a 100 éve vendéglátással foglalkozó családi vállalkozás vezetője kalauzolt minket. A ház megtekintése után Spergelné Rádl Ibolya, Gánt polgármester asszonya az önkormányzat – pályázati forrásokból megvalósult - fejlesztéseit mutatta meg. Megnéztük a megszépült művelődési házat, az újjávarázsolt aszfaltos sportpályát, valamint a hivatal udvarában kialakított rendezvényteret.
Csákváron Bokor István, a Vértes Múzeum Baráti Körének elnöke volt az idegenvezetőnk. A múzeum felújítása pályázati támogatásból realizálódott. Megtekintettük az éppen aktuális tárlatokat, végül Takács Attila, a helyi KEMPO SE elnöke az egyesület eszközbeszerzéseit egy harcművészeti bemutató keretében mutatta be.
Az utolsó napon Gyarmatpuszta- Gyermely- Szár- Bodmér- Vértesboglár volt az útvonal. Gyarmatpusztán, és Gyermelyen Nagy Zsolt aljegyző úr ismertette velünk az elkészült fejlesztésekről a tudnivalókat. Megnéztük a gyarmatpusztai temetőt, szabadtéri színpadot, és az erdei iskolát, valamint Gyermelyen a közelmúltban elkészült szabadtéri bemutatóhelyet.
A nap hátralévő részét Fejér megyében töltöttük. Száron a Buurehof tanyaháznál kezdtük a beruházásokkal való ismerkedést. A házigazda, Hanson úr körbevezetett minket az új épületegyüttesen, mely szállásként és rendezvények lebonyolításának helyszíneként is funkcionál. Innen Takács Attilához vezetett utunk, aki előző nap egy civil szervezet vezetőjeként számolt be eredményes pályázatairól. Száron, mint sikeres vállalkozó valósított meg turisztikai, és mikrovállalkozói fejlesztéseket.
A következő megálló a Czetis Ház Kft – pályázati forrásból készült - étterme volt, ahol látvány pálinkafőzőt is láthattunk. A vendéglő udvarának hátsó részében a P und R Kft. rendezvénysátra áll, melyhez szintén sikerült pályázati forrást találni.
A következő helyszín Bodmér volt. Benedek Rita és férje bemutatta nekünk a gyógylovagló centrumot, mely szállásként is szolgál. A napi programot, egyben a tanulmányutat Vértesbogláron zártuk. Bauer Jánosné a tájházban elmesélte a helyi svábok, valamint a sikeres pályázatok történetét. Zárásként a Vértesboglári Német Nemzetiségi Tánccsoport műsorát néztük meg.
A visszajelzésekből kiderült, hogy a résztvevők élményekkel, pozitív tapasztalatokkal gazdagon tértek haza függetlenül attól, hogy a térség mely részéből érkeztek. Vértes-Gerecse Vidékfejlesztési Közösség |