A siker alapja a jól szabályozott működés, a szakértőkre épülő munka
A társasági formák palettáján a lakásszövetkezetek különleges színfoltot jelentenek. Viszonylag kevés közülük a nagy forgalmat bonyolító vállalkozás, de a dunaújvárosi Intercisa Lakásszövetkezet ezek közé tartozik. Több mint 4500 lakást gondoznak eredményesen, immáron négy évtizede. Sinkovics Béla, elnök segítségével ennek a sikernek a titkait kutattuk.
–Mi a különbség egy lakásszövetkezet és egy társasház között, és melyik működési forma előnyösebb? -A lakástulajdonosok egy része a társasházi formát választják, pedig a lakásszövetkezetek számos előnnyel bírnak. Míg az előbbinél minden egyetlen emberre, a közös képviselőre épül, addig a lakásszövetkezetek cégszerűen működnek, jogi személynek számítanak, hozzáértő szakembereket foglalkoztatnak. Minden területnek megvan a maga gazdája, és ettől jóval hatékonyabban, eredményesebben képesek működni. Egy egész iroda végzi ugyanazt, amit a társasházi képviselőnek egyedül kell ellátnia, akiknek zöme laikus. Tizenketten, alkalmazottként dolgozunk a lakásszövetkezetben. Van építészünk, épületgépészünk, épületvillamossági, gazdasági szakemberünk, jogászunk. Minden területet igyekszünk lefedni, ami a jó ingatlankezeléshez szükséges. A társasházaknak erre nincs lehetőségük. A lakások karbantartását már mi is vállalkozókkal végeztetjük, mert az úgy költséghatékony.
-Nem drágítja meg mindez a közös költséget? -Minimális többletet jelent lakásonként az iroda működtetése, ami másik oldalról gyorsan megtérül. Havi 1000 forint pluszért egy egész szakértői stáb áll a tulajdonos rendelkezésére. Egy csapat hatékonyabban tud például pályázni – 15 év alatt, egy kivételével, mindent megnyertünk. Cégként a bankoktól is könnyebben kapunk hitelt. Míg a társasház egy jogi személyiséggel nem rendelkező szervezet, ahol minden egy személyre épül, és nincs komoly törvényes kontroll, a lakásszövetkezetnél felügyelőbizottság működik, és a cégtörvény szabályai szerint működik. Arról már nem is beszélek, hogy ez az értékteremtő munka egyúttal munkahelyeket is teremt, és ahogy látjuk, évtizedekre.
-Hogyan működnek a lakásszövetkezetek? -Minden lépcsőháznak külön gazdálkodása van: amit abban a házban közös költségként befizetnek, csak arra lehet költeni. Tehát nincs közös kasszája a lakásszövetkezetnek. A lakók döntik el, mire szeretnék fordítani a pénzüket, az iroda feladata, hogy ezt megszervezze, végrehajtsa. -Tervszerűen gazdálkodunk. Egyéves és ötéves tervet készítünk, így jó előre látjuk az elvégzendő feladatokat és azok költségeit, ezért időben tudjuk optimalizálni a közös költség mértékét is. A tulajdonosi szemlélet a lakásszövetkezetekben mindig is jelen volt. A tagok tudják, hogy a sajátjukról kell gondoskodniuk, minden, amit befizetnek, az ő érdekükben történik, ezért a jövőre is gondolnak, tartalékolnak. Ma már a házaink 70-80%-ánál lakástakarék-szerződésünk is van: vagy előtakarékossági formában, vagy a felvett hitel fedezeteként tudjuk használni ezeket. Ez a 30% állami támogatás miatt rendkívül előnyös, ezért élünk is vele. -A lakásszövetkezetünk további előnye, hogy jelentős megtakarítással – több mint 100 millió forinttal – rendelkezik. A fel nem használt közös költségek egyfajta pufferként szolgálnak. Ennek köszönhetően képesek vagyunk előfinanszírozni egy-egy ház felújítási munkáit – így nem kell azzal addig várni, amíg összejön rá a pénz. Ezt rendszerint a következő év emelt közös költségével kapjuk vissza. -Meggyőződésem, hogy a sikereink alapja az, hogy nagyon komoly belső szabályzatunk van. Ezek egyike éppen a vállalkozások versenyeztetését rögzíti. Pontosan le van írva, hogyan kell kiválasztanunk a partnereinket egy-egy munkára. Mindent versenyeztetünk, nincs kivétel. -Azt el kell mondanom, hogy nem az én érdemem, hogy a lakásszövetkezetünk ennyire sikeresen tud működni. Én 1996 óta dolgozom itt, épületgépész szakemberként kezdtem a társaságnál, majd 2001-től műszaki vezető lettem. Korábbi elnökünk, Tóth László nyugdíjba vonult, ekkor kértek fel, hogy vállaljam el a cég vezetését. Az alapokat az elődöm fektette le, olyan gondossággal, hogy nekünk nincs más dolgunk, mint, hogy betartsuk ezeket a szabályokat, és ha lehet, itt-ott picit finomítsunk rajtuk.
-Hogyan tovább? Milyen terveik vannak? -A 203 lépcsőházunk 99%-a – köszönhetően a sikeres pályázatoknak – energia-megtakarítás szempontjából rendben van. A házak épületgépészeti megújítása a következő nagy falat. A felvonóink egyike sem esett még át komoly felújításon, és nem egy közülük egyidős a társaságunkkal. Ez tehát a közeljövő feladata, és persze készülünk az 50. évfordulónkra, ami – mi úgy látjuk – rövidesen itt lesz. Cseh Teréz |