Utcagyűléseken kérik ki a véleményeket
A Fejér megyei kisváros önkormányzata kiegyensúlyozottan gazdálkodott az elmúlt évben, ennek köszönhetően bizakodva készülnek a TOP források felhasználására, amelyek segítségével teljesen megújulhat a városközpont – tudtuk meg Ronyecz Péter polgármestertől.
-Milyen jelentősebb fejlesztéseket hajtottak végre az elmúlt egy évben? -Igazából nagy látványberuházások nem történtek Adonyban az elmúlt évben. Egy 50 milliós pályázatnak köszönhetően fotovoltaikus rendszert, azaz napelemeket helyeztünk a művelődési ház, az egészségház, az óvoda és a tornacsarnok tetejére. A napokban éppen utcát aszfaltozunk előtte kiváltottuk a régi ivóvíz vezetékeket, hogy ne legyen csőtörés. Terveket készítettünk szintén aszfaltozásra, vízelvezetésre egy elmaradt résznek. Nyertünk a KEOP pályázaton szennyvíztelepünk bővítésére, ezzel együtt két utcánkban kiépülhetnek az elmaradt csatornaszakaszok. Vásároltunk és felújítottunk ingatlant pedagógus lakás céljára. Összességében készülődőben vagyunk a TOP források felhasználására, ezekhez rakjuk össze a terveket, engedélyeket.
-Milyen konkrét terveik vannak? -Megterveztettük a teljes városközpont átalakítását, gyakorlatilag felkészültünk az uniós források minél magasabb szintű felhasználására. A belterületünkön még három utca van, amely nem aszfaltos, nem pormentesített, ezeket is meg kell csinálni. A TOP-os pályázat segítségével a Rákóczi utat szeretnénk rendbe tenni, azaz egy normális városképet akarunk kialakítani. Ezen kívül még ebben a ciklusban szeretnénk egy sportcsarnokot építeni, ehhez bírjuk a Fejér megyei Kézilabda Szövetség támogatását, és évek óta együttműködünk a Dunaújvárosi Akadémiával, jelenleg odajárnak az adonyi gyerekek kézilabdázni. Az új középkategóriás, többfunkciós csarnokot is a városközpontban szeretnénk felépíteni, erre a célra vettünk ingatlant, amit lebontunk, és a helyére elférne az épület. Szintén TOP forrásból szeretnénk felújítani a Kastélyparkot, az ott lévő játszóteret újraépíteni, és kiegészíteni egy felnőtt fitness résszel, sétáló utakat építeni, fákat betelepíteni. Idegenforgalmi fejlesztéseket is tervezünk a vízparton és a szőlőhegyen.
-Hogy alakult az elmúlt év költségvetése? -A mi költségvetésünknek egy meghatározó pontja van, az pedig a Magtárház mindenkori sorsa. Idén a felszámoló korrekt volt, időben fizette az építményadót, így kiegyensúlyozott volt a gazdálkodásunk. Ez a 100-120 milliós összeg jelentős tétel a számunkra, és gyakorlatilag ennek egy része jelenti a fejlesztési forrásunkat. Visszatérve a Magtárházra, olyan információim vannak, hogy az állam még idén értékesíti, tehát lesz új tulajdonosa a cégnek.
-Mennyiben más a mostani önkormányzat munkastílusa, mint az előzőé volt? -A szemlélet változását mutatja, hogy elkezdtük járni a várost, és úgynevezett utcagyűléseket tartunk. Ez már nem a kampány, hiszen a választások után kezdtük el. A nyáron már lejártuk a település déli részét. Beszélgettünk az emberekkel, akik ebben a formában közvetlenül, nyíltan elmondhatják panaszaikat, észrevételeiket. Vannak formális képviselői, és utcamegbízottai egy-egy területnek, így gyorsabban eljutnak hozzánk az információk, így gyorsabban tudunk lépni a helyi problémák megoldásában. Az a cél, hogy mindenki mondja el, mire lenne szükség az adott területen, mit tud a lakosság ehhez hozzátenni, és az önkormányzat hogyan, milyen eszközökkel tud ebben segíteni. Ez egy nagyon nehéz kommunikáció, mivel nem panasznapról van szó, hanem ötleteket, elképzeléseket várunk. Ezekből bizony nincs olyan rengeteg. Ettől függetlenül számtalan jó ötlet került a felszínre, elsősorban a település egészére nézve, de az egyes utcák esetében is, és ezekre alapoztuk a TOP-os elképzeléseinket. Ez egy nagyon jó módszer és új tartalmat ad az önkormányzatiságnak.
-Hogy fogadták az emberek ezt a kezdeményezést? -Ott, ahol komolyabb problémák vannak, nagyon sokan eljöttek, több helyen igen hevesen kezdődött a beszélgetés, de a végére mindenhol nagyon jó hangulatúvá vált, amikor mindenki megértette, hogy azért mentünk oda, hogy feltárjuk, miben tudunk segíteni az ott élőknek. Azokban az utcákban, ahol nincsen probléma sem a közösséggel, sem az embereknek az önkormányzattal, nagyon-nagyon gyér a részvétel. A képviselőkkel együtt ez plusz elfoglaltságot jelent nekem is, de általában mindenki jól áll hozzá. Az aktívabb városatyák már végigértek a területükön, az elfoglaltabbak értelemszerűen még nem. A bejárások tanulságait írásban is rögzítjük, az elhangzottakról készül egy anyag, amelyet megkap minden lakó. Úgy gondolom, hogy ezt a bejárást minden évben meg kell csinálni, ki kell menni az emberek közé, hogy elmondhassanak mindent, ami a szívüket nyomja. veér |