Egy kistelepülés reális álmai Kerékteleki, Bakonyalja
A Kisbérhez közeli, 700 lakosú Keréktelekiben az elmúlt tíz évben nagyon sok minden változott. Lehetőségeik mértékében készültek beruházások, épült, szépült a falu és mindez úgy, hogy nem halmoztak fel adósságot – tudtuk meg György István polgármestertől.
– Milyen lehetőségei vannak fejlesztésekre egy ekkora falunak? – 2006 októbere óta, azaz tíz éve vagyok Kerékteleki polgármestere, és elmondhatom, hogyha szerény anyagi háttérrel is, de rengeteget fejlődött a falu. Persze ehhez kellettek pályázatok, és a források ésszerű felhasználása is sokat nyomott a latba. Az iskolában kicseréltük a nyílászárókat, megtörtént a fűtés és a padlózat korszerűsítése is, ez olyan nyolc millióba került. Az óvodában is kicseréltük a tetőszerkezetet, szigeteltünk, ajtókat, ablakokat cseréltünk. 2013-ban elkészült a falu ravatalozója is. A hatvan éves, lapos tetős tűzoltó szertárunkat tavaly sikerült felújítani, jelenleg raktárként funkcionál. Bársonyossal közösen pályáztunk csatornaépítésre (ebben részben Bakonyszombathely is érintett volt), több mint egy éve ezt is sikerült átadni.
– Végigsétálva a településen azt láthatjuk, hogy rendezett, gondozott. – Az önkormányzat a maga eszközeivel igyekszik ehhez hozzájárulni. 2013-ban építettünk például a főutca egy részén járdát. A 70-es években készült az előző, azt úgy öntötték, tönkrement. A 800 méteres szakaszt teljes egészében közmunkásokkal csináltuk. Az első költségvetést egy vállalkozó segítségével készítettük, a végösszeg 13 millió forint volt. Ezt soknak találtam, így az anyagot megpályáztuk, a közmunkások bére semmibe nem kerül a településnek, így jóval olcsóbban valósítottuk meg a beruházást. 2014-ben az orvosi rendelőhöz építettünk öt kocsiállásos parkolót, nem messze van a bolt, a posta, és gyógyszertár, oda is készült parkoló, akárcsak az iskola elé. 2010-ben épült turisták számára egy információs állomás, ez egy faház, ahol le tudnak ülni, ha jönnek a kerékpárosok, van egy szalonnasütő, és egypár játék. Mivel nem voltunk adósok, így kaptunk tíz millió forintot, ebből lecseréltük a tetőt a hivatalon és hat milliót költöttünk az orvosi rendelőre valamint a szolgálati lakásra, a doktor úr mondta is, hogy ez lett a falu legszebb épülete. Van egy gyönyörű tavunk, a 35-40 horgászegyesületi tag tette rendbe, így nagyon szép környéke a is.
– Az új TOP (Területfejlesztési Operatív Program) keretein belül milyen beruházásokat szeretnének megvalósítani? – Leadtuk a terveinket, kíváncsiak vagyunk, mit sikerül megnyernünk. Négy célkitűzést határoztunk meg. Az első az iskolánk tetőszerkezetének cseréje, aztán fontos lenne a védőnői épület felújítása is. Van a főutcán egy másfél km-es árokrész, ami nincs betonozva, ez a harmadik, és végül a mai kor igényeinek megfelelő autóbuszvárókat szeretnénk a faluba. Ha ebből a négyből legalább kettőt megnyerünk, elmondhatjuk magunkról, hogy sikeresek voltunk! TO |