Minden jó dolognak megvan az árnyoldala is Új városközpontot terveznek Kenesén
Balatonkenese és Balatonakarattya immár két település. Bár még zajlik a vagyonmegosztás, egyeztetnek és vitatkoznak néha, Tömör István Kenese polgármestere szerint mára sokkal nyugodtabb lett az élet a kisvárosban. Az új összeállítású képviselőtestület tagjai is a település érdekeit képviselik, és nem a megosztást, marakodást.
– Egy Balaton-parti település életét, gazdaságát meghatározza az idegenforgalom. Milyen volt az idei nyár? – Szerencsére jó idő volt, így az idelátogatók száma jelentősen nagyobb volt a tavalyinál, sőt vetekedett a tavaly előttivel. Alig volt esős hétvége, így rengetegen látogattak el hozzánk. De minden jónak megvan az árnyoldala is. Ki kellett szolgálni ezt a hatalmas embertömeget infrastrukturálisan és színvonalas programokkal is. A látogatók után itt maradt rengeteg szemetet el kellett takarítani, és el kellett tüntetni a rombolások, pusztítások nyomait is. A nyaralók ugyanis sokszor nem tudják hol a határ, egyeseknek a kikapcsolódást a bódító italok és a bódító szerek fogyasztása jelenti. Ha ezt túlzásba viszi valaki, akkor bizony már nem lehet megállítani, és jön a kontroll nélküli vandálkodás. Településünkön működik a pályázat segítségével beszerzett kamerarendszer, így valamennyi elkövetőt sikerült azonosítani. Polgárőreink, rendőreink hála Istennek elég aktívak, de minden ember mellé nem lehet őrt állítani.
– Mit emelne ki az idei programkínálatból? – Nyáron nálunk szerepelt az Experidance táncegyüttes, a 100 tagú cigányzenekarral együtt léptek fel a Széchenyi park évtizedes fái alatt, a színpad hátterében a Balatonnal. Szerintem az egész Balaton-parton egyedülálló volt ez a program, mintegy 1300-1500 néző tekintette meg. Több olyan jelentős rendezvényünk volt, amikor annyian voltak a Széchenyi parkban, ahányan elfértek. Építettünk egy új vizesblokkot is, de bebizonyosodott, hogy ez a kapacitás sem elég, még be kell állítanunk további mobil illemhelyeket, amikor ilyen nagy rendezvényt szervezünk. – Milyen idegenforgalmi fejlesztésekben gondolkodnak a következő időszakban? – Korszerűsítenünk kellene a több, mint negyven éves büféinket a Balaton-parton, a strandhoz közel. Az útjainkat is rendbe kellene tenni, mert az aszfaltozással, az útépítéssel óriási elmaradásban vagyunk. A büfékre visszatérve, a területek jelentős része önkormányzati tulajdon, a vendéglátóhelyek viszont magántulajdonban vannak. Drasztikus lépésre kell elszánni magunkat. Tudomásul kell venni nekünk is és a büfétulajdonosoknak is, hogy a 40 évvel ezelőtti dizájn már nem megfelelő. Ráadásul többen belevittek egyfajta új stílust, ami jelenti a nádpadlót, a nádszövetet meg a Tesco gazdaságos fóliát, szóval ez nem az, amivel a vendéget ide lehet csábítani. Ezt mi mindenestül meg kívánjuk szüntetni, és egységes, egyöntetű, szép és kulturált létesítményeket szeretnénk a parton és part közelében látni.
– Milyen tervekkel vágnak neki az új uniós költségvetési időszaknak? – Akarattya leválása miatt a költségvetésünkből is veszik el pénz, tehát idén már ennek a matematikának megfelelően kellett a terveinket összeállítani. Az idei évben még jelentős megkurtítások, megszorítások voltak, a jövő évre már ilyen jelentősre nincs szükség. Tudomásul kell venni, hogy a jelenlegi pénzügyi helyzetben egy önkormányzatnak elsősorban a település működőképességének a fenntartása az elsődleges feladata. Ha marad még pénz, akkor következhetnek a fejlesztések. Ezek között turisztikai fejlesztéseket neveztünk meg, útfelújításokat tartottunk szükségesnek, csapadékvíz-elvezetést, városközpont-építést, -rehabilitációt. Munkahelyteremtő létesítményekre is gondoltunk, tehát szeretnénk, ha a helybeliek egyre inkább itt a településen találnának munkalehetőséget.
– Mikorra realizálhatók ezek az elképzelések? – Én persze szeretném, ha holnapra elkészülne minden, de ennek nincs realitása. Ha ezen a cikluson túlnyúlnak is, de már elkezdjük a fontosabb munkákat, én ennek is örülni fogok. Balatonkenesét egy falusias jellegű településnek képzeljük el. Ahol most a szabadtéri színpadunk van, valamikor egy kultúrház állt. Azt annak idején elbontották - ki tudja, jó döntés volt-e, én ezt vitatom -, helyén egy szabad terület van, ahol egy épületegyüttest szeretnénk megvalósítani. A pékséggel szembeni területet is - ott most egy üzlet van, és nem éppen a mai a higiéniai elvárásoknak megfelelően működik – is szeretnénk megvásárolni. Oda olyan épületet építenénk, aminek az alja parkoló lenne, mert parkolási problémák állandóan jelentkeznek a városközpontban a nyár folyamán. Fölé pedig olyan kis üzletek kerülnének, amik télen is nyitva tarthatnak. Itt kapna helyet egy modern, korszerű orvosi rendelő is, mert a mostanit bár felújítjuk, már nem felel meg a XXI. század igényeinek. A fogorvosi- és gyerekrendelőnk is több utcával odébb van, szintén felújításra vár. Azt szeretnénk, ha az új városközpontba össze tudnánk vonni ezeket is, így minden a központba, könnyen elérhető helyre kerülne. Terveink tehát vannak, reméljük, sikerül is azokat megvalósítani. Addig is látogassanak el Kenesére, és érezzék jól magukat városunkban! Mivel jelenleg az Advent időszakát éljük, egyben áldott, boldog ünnepeket kívánok a cikk valamennyi olvasójának! Veér
|