A fantasztikus példaképek ereje hasson a fiatalokra! Gárdony színes sportvilága
Milyen szerepe van egy kisváros életében a sportnak? Hogyan árnyalja a helyzetet, ha a Velencei-tó közelében van ez a hely? Melyik a legkedveltebb, s a legtöbb nézőt megmozgató sport? – ilyen kérdések foglalkoztattak, amikor Gárdony város polgármesterével, Tóth Istvánnal beszélgetni kezdtünk.
- Egy korábbi évértékelő interjúnk alkalmával több nehézség megfogalmazása ellenére úgy nyilatkozott: „Én itt mindent megtalálok: a Velencei-tó, a táj, a gárdonyi emberek, a barátok… Gárdonyt nem cserélném semmi másra!” Most is így érzi ezt? - A gondok felől közelítve: válság évei, az adósságrendezés után kimondhatom, hogy stabilabb évek jöttek, gazdaságilag erősödött a város, de megoldásra váró feladatok állandóan vannak, újraképződnek. A kötődések oldalát nézve: megint csak igen a válaszom. Gárdonyhoz kötődésem ugyanolyan erős, sőt az évek előre haladtával még nőtt is.
– Megélénkülő a város sportélete. Szebbnél szebb sikereket könyvelhetnek el. – Az egészséges életmód, a gyerekek nevelése és a versenysport eredményei egyaránt fontosak számunkra. A feltételek biztosításával, az infrastruktúra fejlesztésével nem várhattunk tovább. A társasági adó és önkormányzati forrás segítségével a gárdonyi iskola tornatermét 40x20-as pályaméretre növeltük. Így több, nívósabb rendezvény, illetve edzéslehetőség teremtődött. A Pázmánd Női Kézilabda Egyesület tavalyi eredményes szereplésével elérte, hogy idén az NB II-be kerüljön. Most az élen áll, s azt reméljük, a jövőt az NBI/B jelenti számukra. Egy-egy mérkőzésük igazi népünnepély. A 3-400 fős szurkolótábor egy része az utánpótlást adó gyerekek köre. A Gárdony VSC a felnőtt labdarúgás megyei I. osztály élmezőnyébe tartozik. Kb. 250 utánpótláskorú fiatal jár a parkerdei edzésekre. Ott is nagyot léptünk előre a 60x40-es műfüves pálya kialakításával, a két füves pálya rendbehozatalával, az öltöző újjáépítésével. Azon a területen létrehoztunk egy régi, hiányt pótló közösségi teret. Működik itt hét teniszpálya, erdei futópálya, gyerekjátszótér, kondi-géppark felnőtteknek. Vannak séta- és túra útvonalak, kirándulási lehetőségek. Elértük, hogy a Parkerdő nemcsak a térség szabadidő központja lett, a városbeliek és itt nyaralók egyik kedvence, hanem az ország más régióiból is célzottan ide jönnek kikapcsolódni, mozogni. Távlatot jelentene, ha szálláshely-létesítéssel erdei iskoláknak, sport- és edzőtáboroknak adhatnánk otthont ezen a 27 hektáros gyönyörű helyen.
– A kisebb egyesületeket hogyan támogatják? – A sportalap mindenkinek nem lehet elég. A pénz szétforgácsolása viszont részünkről nem lenne jó stratégia. Hosszú távon nem érdemes olyan segítésbe belekapni, amit később nem tudunk folytatni. Arra ösztönözzük a kezdeményezőket, hogy az önkormányzati pénzek csodavárása helyett maguk is teremtsenek forrást tagdíjak, szponzorok megnyerése, rendezvények, pályázatok útján. De összességében azt mondhatom: Gárdony mindent megtesz azért, hogy a polgárai egészségesen élhessenek. Ezért nemcsak a jelentős eredményeket hozó sportok mellé állunk, hanem a sokakat megmozgató tevékenységeket is ösztönözzük, legyen az küzdősport, kosárlabda, tenisz, tánc, torna, kerékpározás (a kerékpárút fejlesztéséről előző számunkban írtunk) vagy túra…(és még sorolhatnám) csapat. Remek családi-baráti kezdeményezésből nőtt ki például országosan elismert 1000 fős futó ünneppé Pók János hosszútávfutó Tóparti Futópartija ősszel és tavasszal.
– Milyen új lehetőségekben tudnak gondolkodni? – Most kormányzati támogatással létrehozunk egy tornatermet az agárdi iskolánál. Az előkészítő munka a szanálással, telephelyek felszámolásával, területtisztítással megkezdődött. A fejlesztési program teljes körű, hisz a sport mellett számos szolgáltató vállalkozásnak is teret ad 3 hektár területen, s tervezzük ott bölcsőde és egy új kisvárosi miliőt adó társasházi központ megépítését. Gárdony külterületén területeladással támogattuk egy leendő lőtér kialakítását. Jelenleg egy felnőtt klub működik, de a tulajdonos a fiatalok és a turisták megnyerésében gondolkodik továbblépésként.
– Nem kerülhetjük ki a Velencei-tó közelségében rejlő lehetőségeket és a VVSI-t… – Így igaz. A 60-as évektől mindhárom szakágban kiváló edzők irányításával létrejött az a sportiskola, amely a vízi életmód megszerettetésével, tehetségek sorát nevelte ki akár a világbajnoki, olimpiai szintig. Úgy emlegetik a valaha idejárók: „maga volt a csoda”. Később a pénztelenség olyan veszteségeket okozott, hogy az elöregedés, teljes tönkremenetel veszélye fenyegetett. Utolsó pillanatban jött az a kormányzati pénz és koncepció, hogy a vízi sportok bázisa mellett a létesítmény a rekreáció szolgálatába álljon. Mivel a mi területünkön van a VVSI, a szolgáltatás a város számára is hasznosul, ugyanakkor munkahelyeket teremt a helybelieknek. A legjobban annak örülnék, ha az a hajdani szellemiség mintaadó lenne, s innen indulnának el Kis Gábor-i, Fa Nándor-i, Gál József-i, Kovács-Fidel-i, Ódor Lajos-i … (és szerencsére ezt a felsorolást is sokáig folytathatnám) nagyságok. A mi felelősségünk az, hogy a gyerekek megismerjék a tó környékén élő, dolgozó, a sportban jeles eredményt elérők életútját, munkáját – ezt mindenképp feladatunknak érzem. Velünk élő legendák ezek a sportemberek. Fórumokra, rendezvényekre, versenyekre, akár róluk elnevezett versenyekre kell hívni őket, és az újságunkban helyet kell adni az ő élettörténetüknek, hogy példájuk ereje hathasson a fiataljainkra. Dr. Göde Andrea
|