Húsz év után megszűnt a TAZ-mánia Új utakon a Peron Music
A tatabányai Peron Music Alapítvány húsz év után befejezettnek nyilvánította az amatőr rock-zenekarok hagyományos rendezvénysorozatát, a TAZ-mániát. Pap Tiborral, az alapítvány elnökével, és Cserteg István alapító- és kuratóriumi taggal beszélgettünk a miértről, és a folytatás, továbblépés mikéntjéről.
A TAZ-mánia fesztiválok két évtizeden keresztül biztosítottak nyilvánosságot, bemutatkozási és fellépési lehetőséget amatőr rock-zenészek számára. Nemcsak Tatabányán, hanem Esztergomban, Komáromban, Szárligeten, Dorogon és Tatán is voltak koncertek, összesen több mint száz alkalommal, ahol 4-500 zenekar lépett fel összesen vagy 80 ezer néző előtt. – Nagyon szép volt ez a húsz év – mondja Cserteg István -, de a zeneipar és a közönség hozzáállásának változásai arra késztettek bennünket, hogy új irányokat kell keresni. Az internet térhódítása, a rajongótáborok begubózása – már csak a saját zenekarukra voltak kíváncsiak, a többiekre nem -, és az, hogy ma már rengeteg lehetőség van saját klubkoncertek tartására, kissé elavulttá tette a TAZ-mániát. A tehetséggondozásról a Cseh Tamás program, vagy akár az idén huszonegyedik alkalommal megrendezendő Peron, meg persze az ötödik székelyföldi tehetségkutató gondoskodik, ide értve a Petőfi Rádió és a Petőfi Tv munkálkodását is.
– Nyitottunk egy új utat – veszi át a szót Pap Tibor -, aminek idén lesz a harmadik állomása, ez az „In memoriam” sorozat, amit a Vértes Agorájával közösen csinálunk, de alapvetően a Peron Music Alapítvány ötletéből született. Az első alkalom Kurt Cobain-re volt kiélezve, és onnan is indult az ötlet, hogy különféle indíttatású és stílusú együttesek és szólisták átfogalmazzák ismert előadók dalait. Tavaly John Lennon-ra emlékeztünk, idén pedig egy nagyszabású FreddieMercury emlékestet fogunk szervezni. Ez egy olyanfajta fellépési lehetőség, más módon való megközelítése a zenének, ami talán jobban hiányzik a palettáról, és amire föl kell készülni, és ezért egy másfajta kihívást jelent a zenészeknek.Mondjuk milyen, ha egy Queen zenét egy countryénekes játszik? Vagy ha egy kórus énekli Lennon dalát, vagy egy lány egy szál gitáron, vagy a Volumen zenekarral igazi erős rock and roll jelenik meg a színpadon? Több száz ember előtt mutatkozhatnak be a tehetségek, megismerik őket egy oldalról, megtetszik a közönségnek, és lehet, hogy ezzel utak nyílnak arra, hogy a saját zenéjüket is meghallgassák és megszeressék.
A Peron Music Alapítvány több évtizedes tevékenységének eredményeképpen a TAZ-mánia fesztiválok előadóinak közreműködésével lemezsorozat készült, a tehetségkutatóikon díjazott előadók közül a Margaret Island, a Zaporozsec, Szatmári Juli, vagy korábban az Ideas és a Nemtom zenekar országos ismertségre tettek szert. A Peron „istálló” erejéről elég annyit mondani, hogy a tatai Víz, Zene, Virág Fesztiválra tíz, általuk patronált előadót kértek fel koncertre, és az országban az egész szakma és a zenekarok is tudják, hogy az ismertség legbiztosabb útja, ha valaki a Peron tehetségkutatókon az élen végez. Legközelebb szeptember 24-én, a Vértes Agorájában lesz lehetőség erre. VK
|