7,4 milliárd összértékű fejlesztési program indulhat Egyetemváros lett Dunaújváros
Ha mérlegre teszem a városunkban tavaly történt fejlesztéseket, azt mondhatom, hogy eredmények állnak mögöttünk és feladatok - gondolok itt az idei évre – előttünk – foglalta össze röviden mondandója lényegét Cserna Gábor, a Duna-parti megyei jogú város polgármestere, akit az elmúlt év értékelésére, és az idei kilátások ismertetésére kértünk fel.
- Mire a legbüszkébb a 2015-ben történtek közül? - Talán arra, hogy főiskolánk 2016. január 1-jétől Dunaújvárosi Egyetemként folytathatja működését. A 2000 óta önálló intézményként működő főiskolánk az elmúlt években szakstruktúra-átalakításon és szervezeti kultúraváltáson ment keresztül. Képzéseit a munkaerőpiac igényeihez alakította, regionális szinten erősítette együttműködését a piac szereplőivel. Látva, hogy az Orbán-kormány stratégiai együttműködést köt a legnagyobb foglalkoztatókkal, hamar felismerte az ebben rejlő lehetőségeket, azt hogy e koncepciók oktatási részét fel lehet tölteni tartalommal. Ennek köszönhetően olyan stratégiailag is fontos cégekkel alakítottak ki partneri kapcsolatot, mint például a Hankook Tire Magyarország Kft., az MVM Paksi Atomerőmű Zrt., a MÁV Zrt., az ISD Dunaferr Zrt., a Budapesti Közlekedési Vállalat, a GYSEV Zrt. - A Bánki Donát Gimnázium és Szakközépiskola beköltöztetése a Campusba legalább akkora horderejű döntés volt, mint a duális képzések bevezetése. Azért mondom ezt, mert a szakképzés és a duális képzés összekapcsolása olyan lépéselőnyt jelent, amit a Dunaújvárosi Egyetem az országban egyedüliként tud biztosítani. - Az oktatás területén kiemelt célnak tekintjük, hogy a gyermekeink megfelelő környezetben nevelkedjenek, ennek részeként 2015 nyarán Dunaújváros 80 millió forintot költött a bölcsődék, óvodák és iskolák felújítására. - Ugyanilyen fontosnak tartjuk, hogy rászoruló gyermekeink nyáron se maradjanak meleg étkeztetés nélkül. Egy sikeres pályázat révén - 6.468.000 forint támogatásból -, 300 gyermek ilyen irányú ellátását tudtuk biztosítani. Ha már a nyárnál és a rászorultságnál tartunk, azt is elmondhatjuk, hogy 70 apróság szerezhetett életre szóló élményt a mo-hácsi lovas táborban az önkormányzat támogatásával, következő lépésként pedig lehetővé tettük, hogy 2015 szeptemberétől a bölcsődések és az óvodások 90 százaléka ingyenes étkezést kaphasson az intézményekben.
- Az oktatás mellett az itt élők számára fontos terület az egészségügy is. Milyen előrelépések történtek? - A tavaly ötven esztendős jubileumát ünneplő Szent Pantaleon Kórházunk 462 millió forint konszolidációs támogatást kapott. Egy pályázatnak köszönhetően új CT készüléket vásárolt az intézmény, így a dunaújvárosi betegeknek most már nem kell Székesfehérvárra utazniuk erre a vizsgálatra. További EU-s pályázatok keretéből jelenleg több mint egymilliárd forint értékben diagnosztikai, ápolási és egyéb, gyógyítást szolgáló eszközök beszerzése zajlik. Sikernek könyvelem el azt is, hogy a Szent Pantaleon Kórház meg tudta őrizni súlyát, önállóságát az országos szintű átszervezések közepette is.
- Az oktatás és az egészségügy után nézzük a gazdaságot! - A Hankook 2015 elején töltötte fel munkavállalói állományát 2200-ról 3300 főre. Már a nyár folyamán befejezte harmadik fejlesztési ütemét, és elindították a folyamatos termelést. A Dunaferr helyzete az orosz-ukrán helyzet miatt eléggé kiélezett, de bízom abban, hogy át tudják vészelni ezt a nehéz időszakot. - Az idei év rendkívül fontos számunkra, mert a kormány tavaly tavasszal meghirdette a „Modern városok” elnevezésű programot, mely a megyei jogú városokat érinti, így Dunaújvárost is. Tisztelettel várjuk miniszterelnök úr látogatását! Az előzetes egyeztetések tükrében elmondhatom, hogy városunk ebből a programból 7,4 milliárd forint támogatást remélhet. Fejlesztési elképzeléseinket öt témakörbe soroltuk. Az elsőbe tartozik a sport, a kultúra és a rekreációs fejlesztések, mint például a tömegsport, az uszoda korszerűsítése, a Szalki-sziget fejlesztése. A másik terület a közszolgáltatásoké. Ebbe a csomagba olyan elképzelések tartoznak, mint az önkormányzati épületek, intézmények felújítása, takarékos üzemeltetése. A harmadik témakör a közlekedés fejlesztése, mely alatt az úthálózat, a tömegközlekedés infrastruktúrájának korszerűsítését értjük. A negyedik nagy csoport a gazdaságfejlesztés, melynek egyik kiemelt eleme a déli iparterület átalakítása logisztikai központtá. Ezzel a városvezetés régi álma válhat valóra. Az ötödik részbe pedig a környezetfejlesztés tartozik, mely magába foglalja a partfal rekonstrukcióját, a hulladékgazdálkodást, a közműhálózat fejlesztését.
- Egy-egy mondat erejéig emeljük ki 2015 legfontosabb Dunaújvárost érintő fejlesztéseit, döntéseit, eseményeit! - Több egyeztetés, érvelés eredményeként ingyenes maradt a Pentele-híd használata. 1,2 milliárd forint uniós forrásból befejeztük a Római városrész felújítását. Folyamatosan szépítjük Szalki-szigeti kempingünket. Nagyon jól debütált a Rockmaraton, idén is támogatjuk ezt a rendezvényt. Elkezdődött a Dunaújváros-Pálhalma kerékpárút kialakítása, valamint a városon belül járda-felújítási programba kezdtünk. Csónakházunk is új életre kelt, így sportolóink méltó környezetben készülhetnek 2016 kihívásaira. - Kellemetlenül érintette az itt élőket, hogy a tavalyi év elején a Magyar Posta három kispostát bezárt városunkban. Főleg időskorú polgáraink kérésére, önkormányzati támogatásból, kettőt ezek közül újranyitottunk. - Végül, de nem utolsó sorban fontos számunkra az is, hogy gondoljunk élsportolóinkra, ezért Dunaújváros Közgyűlése támogatja a riói olimpiára kvótát szerzett sportolóink felkészülését.
- Mi várható az idei esztendőben? - Vannak tavalyról áthúzódó feladataink, így például a közvilágítás fejlesztését kell megnyugtatóan elrendeznünk. Tárgyalásokat folytatunk az élményfürdő, a Zöld SZTK tulajdonosaival. Azon dolgozunk, hogy e két ingatlan, valamint a Bánki középiskola volt épületének további hasznosításáról mihamarabb bejelentést tehessünk. Ezen kívül várjuk a TOP-os forrásokat, Dunaújváros 7,4 milliárd forintos fejlesztési támogatás előtt áll.
Cseh Teréz |