Székesfehérvári számvetés A megyei jogú város stabilitása
Székesfehérvár Megyei Jogú Város Önkormányzat Közgyűlése elfogadta a város költségvetését. Farkas László 1990 óta önkormányzati képviselő, huszonhat éve lát rá a város ügyes-bajos dolgaira. Jelenleg a Székesfehérvár Megyei Jogú Város Önkormányzat Pénzügyi és Költségvetési Bizottság Elnöke. Tőle érdeklődtem a város költségvetésének pénzügyi adatairól.
– A költségvetés fő számai hogyan néznek ki? – Székesfehérvár vállalt feladatát 48,6 Mrd Ft tervezett kiadással, a válság előtti szintet elérő helyi adóbevételeivel, 3,6 Mrd Ft önkormányzati gazdálkodási tartalék megtartásával, mindösszesen pedig 4,8 Mrd Ft tartalék képzésével valósítja meg.
– Hogyan minősíti Ön az idei költségvetést? – Fontos megemlíteni, hogy Székesfehérvár költségvetésének stabilitását az előző ciklus gazdálkodási fegyelme, az előző években végrehajtott adósságkonszolidáció, a helyi gazdaság adófizetése alapozza meg. Ha az előző években nem lett volna adósságkonszolidáció, akkor most 3,8 Mrd forintot tőke- és kamattörlesztésekre kellene fordítanunk, mely a jelenlegi önerős fejlesztések 65,2%-a.
– Miből tevődnek össze a bevételek? – A város legfontosabb bevétele a helyi iparűzési adó, mely az idei évben jelentősen meghaladja a válságot megelőző időszak szintjét. Az idei évben 12,7 Mrd Ft helyi iparűzési adó bevétellel tervezünk, mely a működési bevételeink 51%-át biztosítja. További helyi adók az építményadó, gépjárműadó. Fontos kiemelni, hogy Székesfehérváron a magánszemélyeket nem terheli építményadói adófizetési kötelezettség és ezt a jövőben is fenn kívánjuk tartani.
– Tekintsük át a másik oldalt is! – A kiadási oldal kereteit a költségvetési szervek 11,7 Mrd Ft-os előirányzata, valamint a folytatódó nagyberuházások, új fejlesztési kiadások mintegy 23,6 Mrd Ft-os összege határozza meg.
– Melyek a legjelentősebb székesfehérvári beruházások? – Azzal a megállapítással kezdeném, hogy az előző években ilyen nagyarányú fejlesztés Székesfehérváron még soha nem valósult meg. Fontosabb fejlesztéseink – a teljesség igénye nélkül: a Koch László utcában parkolóház építése (600 millió forint), a Sóstói Természetvédelmi terület és Vidámparki Csónakázótó rehabilitációja (2,8 Mrd Ft), a Sóstói Stadion rekonstrukciója (11 Mrd Ft), az Ybl Miklós intézményfelújítási program (1,5 Mrd Ft), a Saára Gyula útfelújítási program (1 Mrd Ft) és a Ligetsor felújítása (400 millió forint). – Nyugodtan alhatnak a fehérvári polgárok a 2016-os költségvetést megismerve? – Elmondhatjuk, Székesfehérvár erős, versenyképes város. Költségvetése stabil, működése biztonságos. Minden feltétel adott, hogy az itt élők számára egy élhető város fejlesztését biztosítsuk.
Dr. Göde Andrea |