MOST FESZT 2016 – Tatabánya, Jászai Mari Színház, Népház MOnodráma és STúdiószínházi FESZTivál
2016. március 17-20. között négy monodráma és négy stúdiószínházi előadást láthatott a fesztiválközönség Tatabányán, a Jászai Mari Színházban, a II. MOST FESZT 2016 keretében. Mint azt a színház igazgatójától, Crespo Rodrigótól megtudtuk, negyven produkció közül választották ki a bemutatott darabokat. A siker most sem maradt el, valamennyi előadáson zsúfolásig megtelt a nézőtér.
– Mit láthatott a közönség? – A monodrámák közül elsőként Patrick Süskind: A nagybőgő című darabját tekinthette meg a nagyérdemű Klem Viktor rendezésében és szereplésével, a JURÁNYI Produkciós Közösségi Inkubátorház és a FÜGE előadásában. A Színház és Filmművészeti Egyetemet Prohászka Fanni egyetemi hallgató, Jens Raschke Alszanak a halak? című produkciójával képviselte. Péterfy-Novák Éva Egy asszony című művét a FÜGE és az Orlai Produkciós Iroda jóvoltából láthattuk Tenki Réka előadásában, végül, de nem utolsó sorban Szerbhorváth György, Van valami bejelentenivalója? című alkotását mutattuk be, a Szabadkai Népszínház és a Vajdasági Drámaművészek Egyesületének koprodukciójában, a darabot rendező Csernik Árpáddal a színpadon. A stúdiószínházi előadások sorát a Macska a forró bádogtetőn című előadás nyitotta meg, a kecskeméti Katona József Színház művészeinek tolmácsolásában, majd a Tesztoszteron című vígjáték következett, a temesvári Csiky Gergely Állami Magyar Színház produkciójaként. A fesztivál harmadik és negyedig napján pedig a Sóvirágavagy a létezés eufóriája - a Tünet Együttes előadása - valamint a Hazatérés - a Budaörsi Latinovits Színház darabja – nyűgözte le a közönséget. – Kiegészítő programként a MojoWorKings - Honfi Imre Olivér, Horváth János és Szabó Tamás triója – koncertezett, és egy kiállítást is megnyitottunk az Országos Színháztörténeti Múzeum és Intézet rendezésében, Színészkatonák, fogolyprimadonnák: Front- és hadifogolyszínházak az első világháborúban címmel. A fesztivál az idei évben gasztroprogrammal is bővült, a MOST Kóstolón helyi borokat, kézműves sajtokat és füstölt csemege különlegességeket ízlelhettek az érdeklődők. – Közvetlenül az előadások után – az első év hagyományait folytatva – közönségtalálkozókat szerveztünk, így az alkotók és a nézők kötetlen formában találkozhattak egymással. A beszélgetéseket saját színművészeink vezették.
– Hogyan értékelné a négynapos fesztivált? – 2015-öt még az útkeresés jellemezte, teli voltunk ötletekkel, de a sikerben egyáltalán nem lehettünk biztosak. Végül a tapasztalatok egyértelműen pozitívak voltak. Az idei fesztiválra az előadók már maguk jelentkeztek, negyven közül kellett nyolcat kiválasztanunk. A nézők érdeklődése összehasonlíthatatlanul nagyobb volt a tavalyinál, akadtak előadások, melyekre már a fesztiválnyitás előtt hetekkel elfogytak a jegyek. A látogatottságunk 100% fölött volt, amit egy ilyen típusú seregszemle esetén óriási sikernek értékelünk. Látva, érzékelve a közönség reakcióit, befogadó készségét, kíváncsiságát, talán valamennyi néző nevében mondhatom: egészen kivételes, szívbemarkoló pillanatok részesei lehettünk. Nagyon örülünk annak, hogy egy ilyen különleges fesztivál keretében négy napra sikerült a közönség, a város, és talán egy kicsit a szakma figyelmét is felhívni ezekre a művészekre, alkotásokra.
– A fesztivál az értékelést is célul tűzte ki. Kik döntöttek, és milyen eredmények születtek? – A zsűri tagjai közt volt Pregitzer Fruzsina, mint a Magyar Művészeti Akadémia delegáltja, Stuber Andrea, a Színházi Kritikusok Céhének képviselője, Szőcs Artur, a Magyar Színházi Társaság küldötte és Szűcs Gábor, a Magyar Teátrumi Társaság tagja.
A MOST FESZT 2016 résztvevői között a zsűri 4 díjat osztott szét. A legjobb monodráma előadás díját Patrick Süskind: A nagybőgő című monodrámája kapta, melyet Klem Viktor tolmácsolásában láthattunk, a Legjobb stúdiószínházi előadás a Sóvirág avagy a létezés eufóriája lett, melynek szereplői Cuhorka Emese és Fahidi Éva voltak. A Legjobb alakítás különdíját Tenki Réka vehette át, Péterfy-Novák Éva: Egy asszony c. monodrámájában nyújtott alkotásáért, az MMA különdíját pedig a Legjobbnak ítélt produkcióért Jens Raschke: Alszanak a halak? című monodrámája kapta, melyet Prohászka Fanni, egyetemi hallgató adott elő, színházunkban.
-réz |