XXIV. DUNAGÁZ Szakmai Konferencia Fórum a gázipar aktualitásairól
Idén is a visegrádi Thermal Hotelben találkoztak a gázipar képviselői, hogy a DUNAGÁZ Szakmai Konferencia keretében, neves előadók tolmácsolásában áttekintsék az ágazatot érintő változásokat, problémákat, megoldásokat. A szervezők nevében Gáspár Zsanett – a dorogi székhelyű DUNAGÁZ Gázipari Oktatási és Minősítő Zrt. korábbi oktatási igazgatója – immáron vezérigazgatóként köszöntötte a megjelenteket, s reményét fejezte ki, hogy az idei programmal sem okoznak majd csalódást a résztvevőknek. A kétnapos konferencián elhangzottakat lapunk kérésére Fülöp Lajos gázipari szakértő, a szervezőbizottság elnöke foglalta össze röviden.
– Milyen vezérelv alapján állt össze az idei program? – Alapvetően mindig az aktualitások adják a programok gerincét. Figyeljük a szakma rezdüléseit, a jogszabályi változásokat, a gázipar főbb szereplőit. Épp az utóbbi miatt tartottuk fontosnak az Első Nemzeti Közműszolgáltató, az ENKSZ Zrt. meghívását, hogy képet kapjunk munkájukról, az indulásuk óta eltelt másfél esztendőről. Bár a DUNAGÁZ Szakmai Konferenciát elsősorban a rendszerüzemeltetőknek – szállítóknak, tárolóknak, elosztóknak – szervezzük, de ők nem elszigetelten végzik a munkájukat, szoros kapcsolatban állnak a kereskedőkkel, akiket pillanatnyilat az ENKSZ Zrt. testesít meg. Ahogy a szervezet elnök-vezérigazgatója, Horváth Péter János kiemelte: a kereskedőknek és az üzemeltetőknek kötelező az együttműködés, hiszen ez a szervezet fogja össze Magyarországon az úgynevezett egyetemes szolgáltatókat, vagyis azokat, akik a 20 köbméter alatti fogyasztókat – gyakorlatilag a lakosságot - szolgálják ki. Éppen ezért a szoros kapcsolat elkerülhetetlen. Plenáris ülésünkön tehát az ENKSZ Zrt. első számú vezetőjének, illetve Zámbó Balázs, üzletfejlesztési igazgató előadásának köszönhetően konferenciánk résztvevői betekintést nyertek az új szervezet működésébe, illetve a jövőre vonatkozó elképzelésekbe.
– Már hagyomány, hogy a plenáris ülésen az elődökről is megemlékeznek. Idén kik előtt tisztelegtek? – A 150 éves Soproni Gázgyárat az ÉGÁZ-DÉGÁZ Földgázelosztó Zrt. műszaki igazgatója, Berkes Gábor mutatta be, illetve az egykori gázművek megmaradt relikviáit egy kamara kiállítás keretében tekinthették meg az érdeklődők. Ezek a készülékek ma már csak múzeumokban láthatók, kuriózumnak számítanak.
– Milyen előadásokat láthattak, hallhattak a konferencia résztvevői? – A földgázelosztáshoz szorosan kapcsolódott Dr. Tihanyi László, a Miskolci Egyetem professor emeritusának előadása. A neves szakember kitekintést adott az Európai Unió földgáztárolási szokásaira. Az elhangzottakból kitűnt, hogy ezen a téren nem vagyunk elmaradva az európai szinttől, a hazai gáztárolás, és a hozzá kapcsolódó infrastruktúra, a tárolási megoldások jól működnek. Ez a fogyasztók ellátásbiztonságát tekintve megnyugtató. Ugyanezt erősítette meg Galyas Anna Bella, a Miskolci Egyetem doktoranduszának összefoglalója a keleti és a nyugati betáplálású hazai gázvezetékrendszer-működéséről. A számok azt mutatták, megnyugodhatunk, a hazai beszállító rendszer kitűnően, nagy biztonságot nyújtva működik.
– Ugyancsak érdekes volt az E.ON Közép-dunántúli Gázhálózati Zrt. üzemvezetője, Berta Márton előadása. Különös élmény volt hallgatni, hogyan történik a biometán betáplálása az elosztóhálózatba a mai gyakorlatban, hiszen éppen itt a DUNAGÁZ Szakmai Konferencián tíz évvel ezelőtt a Szegedi Egyetem professzorától hallottunk első ízben arról, hogy a biogázban milyen lehetőségek rejlenek. Mára mindez a gyakorlatban is megvalósult: a Kaposvári Cukorgyár melléktermékeként biogázt táplálunk a földgázrendszerbe. Jó érzés, hogy mi már akkor felhívtuk a hazai szakemberek figyelmét erre a lehetőségre.
– Egy fontos fejlesztéssel is megismerkedhettek a DUNAGÁZ Szakmai Konferencia résztvevői, Ombódi Károly, a HEAT-Gázgép Kft. kereskedelmi divíziójának vezetője új házi és egyedi kétfokozatú nyomásszabályozójukat mutatta be. A hazai rendszerek zömében húsz évvel ezelőtt építettek be nyomáscsökkentő eszközöket. Szinte hihetetlen, hogy mai, modern formájukban, ugyanazon mérettartományban – mindössze két csavar meglazításával – ugyan úgy beépíthetőek, ugyanakkor az új, korszerű eszközök jelentősen megemelik a fogyasztók biztonsági szintjét.
– A következő előadónk is fontos kérdéseket vetett fel a környezettudatos gázelosztó vezetékrekonstrukcióval kapcsolatosan. Tekes László, a BONEX Kft. vállalkozási főmérnöke ismertette az eljárások lényegét. - Az éves program összeállításakor arra is nagy gondot fordítunk, hogy a különféle jogszabályi változásokat nyomon kövessük. A gázipar abban a szerencsés helyzetben van, hogy egy szakbizottságon keresztül gyakorlatilag saját maga alkothatja meg a szakma műszaki biztonsági szabályait. Nincs tehát kire mutogatnunk, ha valami később elhibázottnak bizonyul. Konferenciánkon a szakbizottság elnöke, Molnár Károly ismertette a Műszaki-Biztonsági Szabályzatban történt változásokat.
– Időnként a szigorú szakmai programban látszólag oda nem illő előadások is felbukkannak: napenergia, pszichológia – ezek milyen megfontolásból lettek kiválasztva? – Már a korábbi években is előfordultak ilyen kitekintések. Néhány évvel ezelőtt például a Naplopó Kft.-től hallhattunk arról, hogy a gáz- és napenergia-rendszerek együttműködésének milyen előnyei lehetnek. Most ez a kérdéskör a kondenzációs kazánok, a napkollektorok, a tárolós vízmelegítők közös rendszereként köszönt vissza, melyet Versits Tamás a Magyar Gázipari Vállalkozók Egyesületének elnöke és a DUNAGÁZ képviseletében jómagam foglaltuk össze az előadásban. Az ilyen rendszerek kialakítása ma már európai uniós szinten szabályozott, és az egyes eszközökhöz hasonlóan maga a rendszer is minősíthető, energiacímkét kaphat. Ez egy újdonság, mely képes kiaknázni a szinergia adta előnyöket.
– A másik „ide nem illő előadásunk” az úgynevezett „nehéz emberek” kezeléséről szólt. Ez alatt azokat az alkotókat értjük, akik kicsit különcnek tűnnek a munkahelyeken, a hagyományos elvárások mentén nem tudnak kellőképpen kibontakozni, terveiket megvalósítani. Solymosi Krisztina pszichológus arra világított rá, hogyan lehet megtalálni a közös hangot ezekkel az értékes munkatársakkal. A „nehéz emberek”-kel kialakított partneri kapcsolatokból csodálatos dolgok születhetnek. Érdemes tehát erre is figyelmet fordítaniuk a gáziparban tevékenykedő vezetőknek. Ebben kívántunk segítségükre lenni.
– A vandálbiztos háztartási gázmérőkről is hallhattunk egy érdekes értekezést. A gázmérők zöme a lakásokban van, ki elől kell mégis megvédeni ezeket? – A szakembereket is megdöbbenti, milyen mértéket öltött a mérőórák megrongálása, a mérőbe való beavatkozások gyakorisága, melyek célja a szabálytalan gázfelhasználás a mérőóra manipulálásával. Erre a problémára reagált – kényszerfejlesztésként – Oláh Miklós a Metrinet Kft. ügyvezető igazgatója, aki arról tájékoztatta a konferencia résztvevőit, hogy cégük olyan készülékeket gyártanak, amelyeket, ha megbontanak, többé nem lehet házi körülmények között helyreállítani. Ezzel a gázmérők védelmét egy új megközelítésbe helyezték.
– Az egyik kiemelt téma az „okos mérés” volt. Mit takar ez a fogalom? – Dr. Szilágyi Zsombor, gázipari szakértő beszélt az okos mérés előnyeiről és hátrányairól. Ennek lényege az, hogy a gázmérő ugyan folyamatosan méri a fogyasztást, ám ez az adat csak ritkán, a leolvasáskor jut el a gázszolgáltatóhoz. 3,4 millió fogyasztónál kell ezt elvégezni, ezért rendszerint évente csupán egy alkalommal történhet meg. Ahhoz azonban, hogy a fogyasztást energiagazdálkodási szempontból is vizsgálni tudjuk, rendszeres mérésekre lenne szükségünk. Az új típusú mérőórák – azzal, hogy az adatokat automatikusan bejuttatják a központba – értékes információval látják el a szolgáltatókat. Sajnos a technológia bevezetésének anyagi gátjai vannak. A jogszabályi előírások azt nem teszik lehetővé, hogy a költségeket a fogyasztókra háríthassa a szolgáltató, önerőből pedig még hosszú évek kellenek a források előteremtéséhez. Éppen ezért első lépésként a nagyfogyasztóknál vezetik be az új rendszert.
– Ehhez a témakörhöz kapcsolódott a Szerver Szektor Kft. ügyvezető igazgatójának, Kovács Miklósnak az előadása is a táv-adatátviteli rendszerekről, melynek köszönhetően sok újdonságot megtudhattunk.
– A konferenciát minden évben szakmai kiállítás is kíséri. Mi mindennel várták az érdeklődőket? – Tizenhárom kiállítónk hozta el a legújabb fejlesztéseit, termékeit, rendszereit. Nagyon fontosnak tartjuk ezt a fórumot, mert közvetlen kapcsolatot tudnak kialakítani a fejlesztők a jövőbeni fogyasztóikkal, azokkal a gázipari szakemberekkel, akik majd felhasználják a termékeiket, szolgáltatásaikat. Ennek fontosságát a kiállítóink is felismerték, nem véletlen, hogy 80%-uk évről évre igénybe veszi ezt a lehetőséget. A kiállítók közül az Almeva Kft. előadás keretében is bemutathatta új termékeiket. Szabó Tamás, ügyvezető igazgató a kondenzációs égéstermékek elvezetését szolgáló műanyag-csővezetékrendszerük előnyeire hívta fel a figyelmünket.
– Az idei konferencián több fiatal szakember is feltűnt az előadók között. Tudatos a fiatalítás? – Alapvető célként tűztük ki, hogy a nagy tapasztalatokkal rendelkező szakértőink mellett a szakma fiataljainak is teret adjunk. Ennek egyik jó példája volt a korábban említett előadás a Miskolci Egyetem hallgatójától, és idén a levezető elnöki tisztet is – részben - fiatal kollégánkra, Berkes Gáborra bíztuk. Az állandó megújulás, a fiatalítás tehát valóban tudatos célunk. Cseh Teréz
|