Királyi Napok Nemzetközi Néptáncfesztivál Tánckavalkád Fehérváron
Szlovákia, Baszkföld, Grúzia, Indonézia, Moldávia, Argentína, Horvátország mellett Erdély, Felvidék, Vajdaság táncosai érkeztek Székesfehérvárra a Királyi Napok Nemzetközi Néptáncfesztiválra az Alba Regia Táncegyesület meghívására.
21. alkalommal érkeztek együttesek Székesfehérvárra, hogy hagyományaikat, zenéjüket, játékaikat, táncaikat elhozzák a Királyi Város közönségének augusztus 17-21. között. A táncosok felvonulása és mini-bemutatói után idén a Zichy-színpad adott otthont a nyitó gálának. A programok ezt követően folyamatosan zajlottak a Belvárosban a Fesztivál Ligetben, s a Malom utcai Táncház épületében. Hogy a gyermekjátszó-foglalkozások, zenekari térzenék, zenepavilonos fellépések, szabadtéri színpadi esték, nemzetközi folkestek és táncházak, gasztronómiai barangolások közül kinek melyik a kedvenc programja, az már változó, de az általános vélemény az, hogy „Egyik jobb, mint a másik!” Juhász Zsófia, a táncegyüttes vezetője és Majoros Andor művészeti vezető évről évre azon dolgozik, hogy a fellépők válogatása révén, a világ népeinek, hagyományos kultúrájának megismertetése” cél megvalósuljon. Szempont, hogy legyenek egzotikus táncosok, de az is, hogy régen látott csoportokat hívjanak meg, ugyanakkor a határon túli területek népszokásai se felejtődjenek el. A hagyományosnak mondható elemek mellett más nemzetközi fesztiválok tapasztalatait is felhasználják a szervezés során, így mindig frissülő és megújuló elemekkel színesedik a paletta. A házigazda Alba Regia Táncegyesület generációkat okított a magyar kultúra megőrzésére. Nincs olyan székesfehérvári család, amely valamilyen módon ne kötődne hozzájuk. Ez a rendezvénysorozat még szorosabbra fűzi a szálakat, hiszen az utánpótlástól a szenior csoporttal bezárólag minden korosztály megmutathatja tudását a fellépéseken, de a táncházban, s a nézőközönség soraiban egyaránt ott vannak a hajdani táncosok. A város kulturális életében ez volt gyakorlatilag az alap rendezvény. Brájer Éva alpolgármester fogalmazta meg azt az önkormányzati szándékot, hogy a nemzetközi barátságot építő néptánctalálkozó és az augusztusi nemzeti ünnepkör köré szerveződjék egy többnapos programsorozat – immár 10 napnál tartunk!
Dr. Göde Andrea |