Nem volt felhőtlen a testvérvárosi találkozó Polgárdiban Évtizedes barátság köttetett újra
Éppen húsz éve annak, hogy Polgárdi és a németországi Grafrath testvértelepülési megállapodást kötött. A jubileumot találkozóval ünnepelték, ahol vendégül látták a magyar kisváros másik két testvértelepülését is: a felvidéki Vágfarkasdról ötfős, a partiumi Mezőpetriről pedig négyfős küldöttség érkezett. A bajor delegációt 40 fős harmonika-zenekar, az Akkordeonorchester Ampertal kísérte. A küldöttséggel tartott Hans Eiwan, Grafrath egykori polgármestere, aki annak idején német részről az együttműködést szentesítette.
A nyitónapon az ünnepségsorozat fergeteges, közös koncerttel indult a római katolikus templomban, ahol a vendég harmonika-zenekar és a helyi Clara Voce Vegyeskar lépett fel.
A testvértelepülési találkozó második napja sajnos nem volt egészen felhőtlen, a szombati rossz időjárás miatt a szabadtéri programokat törölni kellett, és az erre az alkalomra készült emlékoszlop avatóünnepségét is zárt térben, a városháza dísztermében tartották. Nyikos László, Polgárdi város vezetője köszöntötte a három meghívott polgármestert – Markus Kennerknechtet (Grafrat), Iván Gyulát (Vágfarkasd), Karádi Csabát (Mezőpetri) -, valamint Dancs Norbertet, a Székesfehérvári Járási Hivatal vezetőjét, és Hans Eiwant. A magyar polgármester sajnálatát fejezte ki, hogy az eredeti tervektől eltérően elmarad annak a kézzel faragott díszoszlopnak a közös avatása, amelyet a testvértelepülési találkozó tiszteletére, az összetartozás jelképeként Polgárdi Város Önkormányzata állíttatott fel a város szívében. Az emlékmű készítői, szekszárdi fafaragó mesterek – Töttősi Attila és Törő György – az oszlop testét Polgárdira jellemző motívumokkal, és történelmi leleteket ábrázoló figurákkal látták el. - „Ami ennél is fontosabb, hogy rákerültek erre az oszlopra testvértelepüléseink nevei, és az, hogy milyen távolságra vannak tőlünk. Így, aki erre jár, és felnéz erre az emlékműre, látni fogja, hogy a szélrózsa minden irányában vannak barátaink Európában” – mondta a vendéglátó.
Az ünnepség után a delegációk egy rövid időre ki tudtak látogatni a katolikus templom melletti világháborús emlékparkba, ahol a díszoszlopot a város felállíttatta, és az ennek tövében kialakított talapzatba a testvértelepülések polgármesterei elhelyezték a magukkal hozott anyaföldet, majd végül márványtáblával fedték az emlékművet. A találkozó záróakkordjaként, este a Vállalkozói inkubátorház csarnokában, ahol egy rögtönzött rendezvényteret alakítottak ki, ismét fellépett a grafrathi harmonika-zenekar és a polgárdi énekkar. Bemutatkozott továbbá az Alba Regia Művészeti Iskola Pulutyka formációja, akik a közszolgálati televízió nagy sikerű tehetségkutató műsorában, a Felszállott a pávában tűntek fel, valamint a Heimattöne Kapelle sváb zenekar, akik hazai dallamokat csempésztek a német vendégek búcsúestjébe.
-réz |