Ünnepek és gyász
Még éppen csak elkezdődött a gyerekeknek az iskola, még harminc fokot mutat a kinti hőmérő, de feltartóztathatatlanul közeledik az ősz. Talán ezért is találkozhat a nyájas olvasó a megszokottnál valamivel több olyan cikkel lapunkban, amely a mezőgazdasághoz kapcsolható. Hiszen az ősz leginkább a mezőgazdaságról, a betakarításról és az ilyenkor esedékes szántóföldi munkákról szól. Harmincadszor rendezték meg az európai hírű Bábolnai Nemzetközi Gazdanapokat, ahol gépek, berendezések, vetőmagvak és új technológiák hatalmas tömegével ismerkedhettek meg az őszi betakarításra, mélyszántásra, vetésre készülő gazdák. A berhidai kertbarátok ismét bemutatták remek terményeiket, az MTA Kutatóintézete pedig kukorica fajtabemutatót szervezett Martonvásáron. Felfedeztünk egy kis faluban, Kajászón egy olyan csodát, amely egy új, mezőgazdaságot segítő iparág,a biofoszfát-előállítás alapjait rakja le, és ha ügyesen sáfárkodunk ezzel az újítással, Magyarország lehet ezen a téren az úttörő, a világelső. Ne feledkezzünk el persze a nyár vége mulatságairól sem, egy ország ünnepelte idén is augusztus 20-át, Szent István királyunkat. Számos megemlékezésen, rendezvényen, falu- és városnapon jártunk, csak győzzenek mazsolázni kínálatunkból. És hogyan jön ide a gyász? Lapzártakor kaptuk a hírt, hogy 87 éves korában elhunyt a mai magyar költészet és irodalom legnagyobb alakja, Csoóri Sándor. A zámolyi születésű legendáról következő lapszámunkban természetesen részletesen is megemlékezünk, addig is csak a bánat és az üresség marad, no meg a gyász szavai: Béke poraira!
Veér Károly főszerkesztő |