Szent István neve máig fényesen ragyog Tiszteletadás a Nemzeti Emlékhelyen
Augusztus 20-án szép székesfehérvári hagyomány, az hogy államalapító királyunk előtti tiszteletadás kerül sor a Nemzeti Emlékhelyen. Szent István szarkofágjánál dr. Molnár Krisztián, a Fejér Megyei Közgyűlés elnöke ünnepi beszédében államalapítónk szellemiségének továbbvitelét kérte, hogy legyen erőnk és tehetségünk megbirkózni a jövő problémáival, és hitünk a sikerünkben. A résztvevők a Fehérvári királyok menetéhez csatlakozva közösen sétáltak át a Szent István térre, Székesfehérvár Önkormányzatának ünnepi közgyűlésére.
A Székesfehérvári Királyi Napok idén is rengeteg tartalmas programmal, világi és szakrális események sorával tölti meg a város közösségeinek életét. Augusztus 20-án, Szent István ünnepén államalapító királyunkról, és Székesfehérvár több mint ezeréves múltjáról, történelmi fővárosként betöltött szerepéről emlékeztek meg. A tiszteletadáson részt vett Vargha Tamás országgyűlési képviselő, a Honvédelmi Minisztérium parlamenti államtitkára, Dr. Simon László kormánymegbízott, Spányi Antal megyés püspök, L. Simon László országgyűlési képviselő, valamint dr. Cser-Palkovics András, Székesfehérvár polgármestere. Jelen voltak továbbá Fejér megye és Székesfehérvár tisztségviselői, országgyűlési és önkormányzati képviselői, a történelmi egyházak képviselői, a fegyveres, rendvédelmi és igazságügyi szervek vezetői, valamint számos vendég. A Nemzeti Emlékhelyen a Corpus Rézfúvós Kvintett előadásával kezdődött a tiszteletadás. Szent István szarkofágjánál Molnár Krisztián, a Fejér Megyei Közgyűlés elnöke mondott ünnepi beszédet, megidézve államalapító királyunkat, aki maga magáról így ír fiának az Intelemiben: „nem tapasztaltad a hadjáratok fáradalmait s a különféle népek támadásait, melyekben én szinte egész életemet lemorzsoltam.”
– Szerencsére korunk ekkora áldozatokat már ritkán követel a haza gyermekeitől, de mindig lebegjen a szemünk előtt az, hogy nemzetünknek minden egyéb előtt fontosnak kell lennie a számunkra! Már ha méltók akarunk lenni azon eleinkhez, akik értünk, messzi utódjaikért hoztak hatalmas áldozatokat. Az ő hosszú soruk pedig államalapító szent királyunkkal kezdődött, és folytatódott azokkal a tíz- és százezrekkel, akik korok háborúin, forradalmain át védték családjukat, földjüket, nyelvüket, hitüket, és szabadságukat és a magyar népet. Folytatódott Hunyadin, Zrínyin, Rákóczin, Kossuthon, a Don-kanyar névtelenjein, ’56 hősein át napjainkig.” - kezdte ünnepi beszédét dr. Molnár Krisztián, kiemelve, hogy a nemzet forró szeretetében Szent István király az elsők közt az első, akit példának tekinthetünk, és akit követhetünk napjainkban is. – Isten segítsen minket, hogy legyen erőnk és tehetségünk megbirkózni a jövő problémáival, és hitünk a sikerünkben! Ha így lesz, Szent István szellemének fénye mindörökké fényesen ragyog majd! - tette hozzá a Fejér Megyei Közgyűlés elnöke. A jelenlévők virágot helyeztek el Szent István szarkofágjánál, majd közösen sétáltak az Országalmához, hogy csatlakozzanak a Fehérvári királyok menetéhez. A Koronás Parktól indult az ünnepi felvonulás, az Árpád-házi királyi családok tagjait megformáló közel ötméteres óriásbábokat hagyományőrző csoportok, zenészek és a városunkba érkezett határon túli néptáncegyüttesek kísértek. A Fő utcán végigvonuló menetet sokan megcsodálták, sőt csatlakoztak is az ünneplőkhöz, hogy a Városház téren és a Kossuth utcán át közösen érkezzenek meg a Szent István térre, Székesfehérvár ünnepi közgyűlésére.
okkfehervar |