300 éve települtek a szlovákok a községbe Kesztölci hírözön
Nyár végén és az őszi időszakban több rendezvény, kulturális fesztivál és esemény színezte a Komárom-Esztergom megye észak-keleti csücskében elhelyezkedő, festői környezetben fekvő Kesztölc község életét. Ezekből szemezgettünk Vöröskői István polgármester segítségével.
Csillaghullás Csillaghullás címen sikeres rendezvény nézői és szereplői lehettünk. Az ötletgazdák és a szervezők Csapó Csaba és Nyírő András célja az volt, hogy töltsünk el egy kellemes estét a a csillaghullás éjszakáján. Remek előadók dolgozták fel ezt a témakört saját szakterületükön belül. Hallhattuk Deme József előadását a szlovákság történetéről, Csapó Csaba a betelepítések előtti korszakot mutatta be, kiemelve a királyi tekintéllyel szemben „lázadó” kesztölci pap, Scolari Ignác történetét. Megyesi Éva kertészmérnök a csillag formájú virágokat idézte fel, Szivek Péter a Pilis alatt termő szőlő egyediségét és különleges ízeit elemezte, Balogh Tamás a Kalandtúrák könyvsorozat írója, és a futónapok szervezője pedig beszélt környékünkön szerzett tapasztalatairól. A mini fesztivál komolyságát Kochnyák Sándor és Minczér Lajos vőfélypárbaja oldotta, majd az Öcsi és a Verebek együttes fergeteges koncerttel zárta a csillaghullás nélkül maradt programot. Az est egy részét élő adásban láthatták az MTVA híradójának nézői.
Testvértelepülések találkozója Szent István napján ünnepeltük a Kesztölc, Búcs és Felsőkirályi települések közötti partnerkapcsolatok aláírásának 20. évfordulóját. A három település polgármestere megerősítette a korábban megkötött kulturális, gazdasági és települési kapcsolatokra vonatkozó együttműködési megállapodást. Rábek Emil Felsőkirályi polgármestere baráti szavakkal emlékezett az eltelt időszakra, Karkó János Búcs polgármestere kiemelte a gazdasági kapcsolatok bővítésének a lehetőségét, Vöröskői István Kesztölc polgármestere beszélt arról, milyen sok kedvező tapasztalatot szereztünk a közös együttműködés révén. Dr. Magyar Pál plébános atya megszentelte az új kenyeret, majd a polgármester méltatta István király államalkotó tevékenységét. A hagyományoknak megfelelően ezen a napon adták át a képviselő-testület által adományozott kitüntetéseket és díjakat. Kesztölcért emlékplakettet kapott Bárkányi Valkán Zoltán író újságíró, és ifj. Szijártó Árpád szerkesztő. A 2016 év embere Nyírő András lett. Kiváló sportteljesítményért díszoklevelet kaptak a Piliscsévi Kolibri TSE kesztölci táncosai az Európa-bajnokságon elért negyedik helyezésért. Kitüntetett táncosok: Chrompota Kata, Simonek Panna, Simonek Petra, Simon Sára. A Példás Porta Takaros Ház kitüntetést idén Árendás Ferenc Petőfi utca 48. és Bujna Istvánné Major utca 40. szám alatti lakosok kapták. Házuk és környezetük példamutató.
Bányásznap, és évfordulók Hagyományőrző Bányászok által szervezett ünnepségen emlékeztünk az egykori bányászokra. Az ünnepi beszédben szó volt arról, hogy a szénbányászatunk 235. évfordulóját is ünnepeljük. A Pávakör szlovák és magyar dalai után, kellemes baráti beszélgetések színhelye volt a bányászemlékmű melletti park. Október elsején rendezte meg a Szlovák Nemzetiségi Önkormányzat a szlovákok Kesztölcre településének a 300 évfordulóját. Erre az eseményre emlékeztet a Szabadság téren elhelyezett mészkő-emlékmű. Ezen a napon köszöntötték a helyi Pávakör tagjait is. Az együttes 45 évvel ezelőtt alakult meg Kálmánfi Béla vezetésével, és a mai napig döntő szerepet játszik a hagyományok őrzésében, és a falu kulturális életében. TO |