Új telephelyek nyitását tervezi a B&O Engineering Kft A kollaboratív robotszektorban ők a legjobbak
A komáromi B&O Engineering Kft. tulajdonosai, munkatársai partnereiket látogatva ráébredtek arra, hogy a nagy összeszerelő gyárak manapság nem tudják megfelelő létszámmal feltölteni a gyártósorokat. Nagyon nagy szükség van tehát az automatizálásra, az emberi munkaerő minél nagyobb fokú kiváltására. A B&O Kft. olyan robotokat tervez és fejleszt ki, amik adott esetben együtt tudnak dolgozni az emberrel, tehát kollaboratív módon tudnak működni. Borsos Balázs tulajdonos – ügyvezetővel beszélgettünk.
– Óriási igény mutatkozik a robottechnológiára, ennek kielégítéséhez Önöknek is bővülni, növekedni szükséges. Mik a terveik? – Jelenlegi telephelyünk szomszédságában megvásároltunk egy kb. 3000 m2-es területet, ahova irodaházat és gyártócsarnokot szeretnénk építeni. Ennek megvalósításához nagy segítséget jelenthet az a technológiai és telephely fejlesztési pályázat, melyet bármelyik nap kiírhatnak. Kész tervekkel rendelkezünk, és amennyiben sikeresen tudunk pályázni, jövő év végére elkészülhet az épület.
– A tárgyi feltételek tehát vélhetően adottak lesznek, de mi a helyzet a humán oldallal? – Most alakítunk ki egy kutatásfejlesztéssel foglalkozó csapatot, szeretnénk nekik is helyet biztosítani az új csarnokban, hiszen az innováció az, amivel megerősíthetjük helyünket a mai piacon. A kollaboratív robotok és az informatikai fejlesztések irányába szeretnénk lépni, kizárólag az ipari automatizálásra, a robottechnikára, és az ehhez kapcsolódó gyártási folyamatokra koncentrálunk. Jelenleg negyvenen dolgozunk a cégben, de azonnal alkalmazni tudnánk négy gépésztervezőt, és két PLC programozót. De szükség van géplakatosokra vagy gépösszeszerelőkre is, akik olyan szinten vannak, hogy rajz alapján össze tudják szerelni a gépeket, amiket itt megtervezünk. Elsősorban angol nyelvtudással rendelkező embereket várunk, akiket el lehet küldeni akár külföldre gépet telepíteni, beállítani.
– Gondolom nem könnyű megfelelő szakembereket találni. – Valóban, ez komoly problémát okoz nekünk is. Épp most gondolkodunk vidéki telephely létrehozásáról, valószínűleg Pécsen fogunk egy tervezőirodát nyitni, mert sajnos Komárom környéken nehéz megfelelő munkaerőt találni. Persze nem adjuk fel, próbálkozunk valamilyen ösztöndíjrendszert kialakítani, járunk egyetemekre, állásbörzékre, vannak kapcsolataink a veszprémi és a győri egyetemmel is, a nyitrai egyetemet is támogatjuk, adunk nekik robotot és szakmai támogatást, ha szükséges. A bérezésünk semmivel nem rosszabb, ugyanannyit tudunk fizetni, mint bármelyik multi. Egyszerűen kevés a jól képzett szakember.
– Mit szokott mondani a fiataloknak, miért menjenek műszaki pályára? – A mi tevékenységünk mindenképpen egy nagyon kreatív munka, és biztos megélhetést valamint perspektívát garantál, amennyire mi most előre látunk.
– Beszéljünk a piacról. Kik a megrendelőik? – Elég széles körű a partnerek portfoliója. Nagyon nagy vevőnk a TYCO, a Denso, az IBIDEN, a Hartmann, az Audi, a Continental, a Flextronics, gyakorlatilag a legnagyobb cégek. Az MC SYNCRO HUNGARY KFT. kecskeméti vállalat, a Mercedesnek szállít be gumizott felniket, velük éppen most dolgozunk egy partneri együttműködési szerződés aláírásán. A cégcsoportnak összesen húsz gyára van a világ több pontján, és velük együttműködve fejlesztenénk olyan speciális robotokat, amik ebben az iparágban dolgoznának.
– Az építkezés és a pécsi tervezőiroda megnyitása után hogyan tovább? Mik a hosszú távú terveik? – Külföldön, Németországban nyitnánk egy telephelyet egyik német partnerünkkel közösen. Alapvetően az lenne a célunk, hogy a B&O Magyarország legnagyobb ipari automatizálással foglalkozó vállalata legyen. Ez persze nem lesz könnyű, mert azért vannak erős, nagy és jó cégek, akik komoly pénzügyi és humán háttérrel rendelkeznek és külföldön is sikeresek, de a kollaboratív robotszektorban ma már mi vagyunk a legnagyobbak, a legerősebbek.
– Végezetül egy személyes kérés, kérem, mutatkozzon be olvasóinknak! – Nős vagyok, a családommal Győrújbaráton lakom. Van egy három és fél éves kislányom, akivel megpróbálok minél több időt együtt tölteni, a feleségem nem szakmabeli, ő most otthon van a kicsivel. Elmondható, hogy rendezett, stabil háttérrel rendelkezem, és olykor kikapcsolódásként még a hobbymnak is hódolhatok. Ez nem más, mint a terepmotorozás, bár a közeljövőben erről le kell mondanom, hiszen műteni kellett a térdszalagomat. De sebaj, remélem féléves kihagyás után tavasszal újra nyeregbe pattanhatok! Veér Károly |