Konferencia- és tornatermet adtak át Kömlődön Intézményrendszer a semmiből
Steinbach József dunántúli református püspök és Balog Zoltán, az emberi erőforrások minisztere adta át a kömlődi Kerényi Béla Református Diakóniai Intézmények konferencia- és tornatermét, mely 25 millió forintos pályázati támogatással valósult meg.
„Az egyházaknak nyújtott támogatás olyan befektetés, amely visszahat az egész országra és a közösségre” – mondta köszöntőjében a miniszter, aki emlékeztetett arra, hogy a település református közössége tíz év alatt, tulajdonképpen a semmiből, azaz egy visszakapott romos iskolából indulva fogyatékosokat foglalkoztató és gondozó központot hozott létre. A református templomban tartott hálaadó istentiszteleten megjelenteket köszöntötte Czunyiné Bertalan Judit, a térség országgyűlési képviselője és Huszár Pál, a Magyarországi Református Egyház Zsinatának világi elnöke, majd az országgyűlési képviselő Máté László esperessel a templom kertjében leleplezte a magyar diakonisszák tiszteletére állított emlékoszlopot. A most átadott 300 négyzetméteres konferencia- és tornaterem korábban az önkormányzat üresen álló főzőkonyhája volt, melyet a templom körül lévő, fogyatékos embereket foglalkoztató és gondozó központ épületei fogtak közre. A felújított létesítményben végzik majd a gondozottak rehabilitációs testnevelését, valamint itt kaptak javítóbázist az intézmény járművei, melyekkel a támogató szolgálatot látják el. Kömlőd egyházközsége tíz év alatt, nyolc pályázati projekt keretében összesen 340 millió forint támogatást nyert el. Az összegből foglalkoztatóházat, majd lakóotthont és támogató szolgálatot hoztak létre középsúlyos és halmozottan fogyatékos felnőtteknek, miután 2004-ben az önkormányzattól romos állapotban visszakapták a gyülekezet egykori általános iskoláját. De megújulhatott a református templom, harminc főt befogadó ifjúsági szállást építettek, napelemes rendszert telepítettek, és nyertek egy mikrobuszt is a gondozottak szállítására, ügyeinek intézésére is. A településen 32 évig szolgáló, utolsó helyben lakó lelkipásztorról elnevezett Kerényi Béla Református Diakóniai Intézményekben ma 45 embert foglalkoztatnak, és tizenkét gondozott él a lakóotthonban. Az intézet a mostani projekttel tizennyolc új munkahelyet is teremtett. Az ünnepség végén szeretetvendégségre invitálták a megjelenteket a frissen felavatott épületbe, ahol Bogáth István, Kömlőd polgármestere – aki egyben a református egyházközség gondnoka is - válaszolt kérdésünkre.
- Mit jelent a falunak és az egyházközségnek az intézmény jelenléte? - Az 1950-es években alapították az utca túloldalán lévő, most már állami intézményt, és ott gyerekkortól 10-20 éves korig oktatják, gondozzák az értelmi fogyatékosokat. Tehát Kömlőd az 50-es évektől egy befogadó falu, és erre könnyű volt alapozni, azaz tíz éve létrehozni a Kerényi Béla Református Diakóniai Intézményeket. Célunk, hogy az állami intézményből kikerülő felnőtteket - akik egyébként nagy létszámú otthonokba kerültek volna, vagy vissza a családhoz – mi gondozzuk tovább gyakorlatilag az életük végéig. Ismétlem, a falu teljes mértékben befogadó. Sok olyan településről hallottam, ahol tiltakoznak, hogy ne legyenek ott fogyatékkal élők, de ezt Kömlődről nem lehet elmondani. Helyiek is dolgoznak az intézményeinkben, gyakorlatilag generációk óta nevelik az értelmi fogyatékosokat Kömlődön.
Veér Károly Fotó: Mazán Tibor |