Regionális tájékoztató a pályázatokról, adóváltozásokról KISZÖV Szakmai konferencia
A Komárom-Esztergom Megyei Iparszövetség „KISZÖV” a Magyar Iparszövetséggel közösen a vállalkozói szektort érintő aktuális pályázatokról, illetve adójogszabályi változásokról tartott regionális szakmai konferenciát január 24-én, Tatabányán, az Edutus Főiskolán.
Dr. Petőcz Erzsébet, a KEM Iparszövetség „KISZÖV” ügyvezető igazgatója köszöntötte a jelenlévő vállalkozások vezetőit, a társ-érdekképviseleti szervezetek megjelent tagjait – köztük kiemelve a Fejér Megyei KISZÖV elnökét, Szakács Imrét, a Komárom-Esztergom megyei Ipartestületek Szövetségének elnökét, Katzenbach Ádámot –, valamint az OKISZ képviseletében dr. Szomolányi Adrienn, oktatási és továbbképzési igazgatót.
Benkovics Alajos, a KEM KISZÖV elnöke rövid köszöntőjében rámutatott, hogy a kormányzat legutóbbi intézkedései éppen a KISZÖV érdekkörébe tartozó vállalkozásokat, a kis- és középvállalatokat érintette a legérzékenyebben. Számukra eddig sem volt könnyű a nyereséges működés elérése, de a kezdeti nehézségek után az elnök, jobb, bizakodással teli időket vár. Megerősítette, hogy a vállalkozások – pályázatokkal illetve tanácsadással – az átmenet ideje alatt is számíthatnak a KISZÖV segítségére.
A Megyei Foglalkoztatási Együttműködések című előadás keretében elsőként Petrikné Molnár Erika, a KEM Önkormányzat Területfejlesztési Főosztály vezetője, projektmenedzsere szólt a Megyei Foglalkoztatási Paktumról. Összefoglalójában felvázolta a megyei paktum lényegét, a Területi és Településfejlesztési Operatív Programban (TOP-ban) elfoglalt helyét, illetve céljait. A Paktum nyújtotta konkrét pályázati lehetőségekről Bokrosné Nagy Margit, a KEM Kormányhivatal Társadalombiztosítási és Foglalkoztatási Főosztály munkatársa beszélt. Megtudtuk, hogy a 19 féle pályázati program 4 főcsoportba sorolható, és ezekről egyenként részletes tájékoztatást adott. A célcsoportot a hátrányos helyzetűek, illetve az inaktívak jelentik, és ezalatt jóval szélesebb kört értenek a korábbiaknál. Elsőként a Foglalkoztatást elősegítő képzések támogatásáról beszélt, kiemelve, hogy már nem kizárólag az OKJ-s képzéseket segítik, új lehetőség az 1-2 hónapos betanító tanfolyamok indítása. Ezen duális-jellegű képzések programját – minimum 16 fős csoport esetén – az oktatási intézmény az érintett céggel-cégekkel közösen állítja össze. A Paktum keretében lehetőség van még az Elhelyezkedést segítő támogatások igénylésére, az Önfoglalkoztatóvá válás támogatására, valamint Munkaerőpiaci szolgáltatások igénybevételére, illetve ezzel kapcsolatos támogatásokra, mint például az információnyújtás, munkaügyi, pályaválasztási, álláskeresési tanácsadás, mentori szolgáltatás, munkaközvetítés.
Ezt követően Nagy Zsolt, az Easy Learning Hungary Kft. ügyvezető igazgatója adott áttekintést a KKV szektor által elérhető, aktuális pályázati lehetőségekről. A pályázatíró cég vezetője az elérhető támogatásokat három főcsoportba foglalta össze: gazdaságfejlesztésre, informatikai fejlesztésre fordítható pályázatok, illetve kedvezményes hitelprogramokkal kombinált megoldások.
A délelőttöt Harmat Ferencné, a Komárom-Esztergom Megyei Adóigazgatóság ügyfélkapcsolati osztályvezetőjének előadása zárta az ART, SZJA és járulékváltozásokról. A szendvicsebédet követően az előadó folytatta gondolatait, immáron áttekintést adva a Társasági adótörvény és az ÁFA változásairól.
A szakmai nap utolsó előadójaként Wünsch József, a Komárom-Esztergom Megyei Adóigazgatóság ügyfélkapcsolati ügyintézője szólalt fel, a KATA, a KIVA és az Illetéktörvény változásairól tájékoztatta a szép számú jelenlévőt. Dr. Petőcz Erzsébet zárszavában néhány gondolat erejéig felidézte a nap során elhangzott előadások lényegét. Az adóváltozások sikeres alkalmazása mellett arra bíztatta a jelenlévőket, hogy eredményes gazdálkodásukhoz minél nagyobb számban éljenek az ismertetett támogatási és pályázati lehetőségekkel, melyekhez felajánlotta a KISZÖV további segítségét.
Cseh Teréz |