Spórolás rácalmási módra – mintaértékű fejlesztés a Norvég Alapból Kisváros nagy tervekkel
Rácalmás szerencsés kisváros: a Duna-parton fekszik, Dunaújváros tőszomszédja, ipari parkjában működik az ország egyik legnagyobb vállalata a Hankook Tire Magyarország Kft. és van egy csodálatos Jankovich-kúriája. A városka lakóinak tehát nincs okuk a panaszra, jók a kilátásaik, de úgy tűnik, az itt élők ezt meg is becsülik, például azzal, hogy igyekeznek egy forintból kettőt csinálni. Hogy hogyan? Schrick István polgármester válaszolt kérdésünkre.
– Hogyan gondolkodik a rácalmási városvezetés, ha fejlesztésekről van szó? Mire teszik a hangsúlyt? – Minden lehetőséget megpróbálunk maximálisan kiaknázni, ami a forrásainkat, fejlesztéseinket bővítheti, illetve amivel megtakarítást érhetünk el. Ennek egyik legjobb példája az a 250 millió forintos támogatás, amit tavaly a Norvég Alapból elnyertünk. Ez a forrás lehetővé tette, hogy az óvoda, bölcsőde gázfűtését alternatív energiával váltsuk fel. A Barina patakban elhelyezett szondák, kutak segítségével a talajhő felhasználásával biztosítjuk az intézmény fűtését. Ez egy fantasztikus lehetőség, melyre a Norvég Alap támogatása nélkül esélyünk sem lett volna. A beruházás elkészült, hamarosan az átadás is megtörténhet. – De ugyanilyen fontosnak tekintettük egy korábbi beruházás során, hogy megoldjuk az intézmény napelemes energiaellátását is, ez az áramot biztosítja a létesítménynek. Mostanra tehát a bölcsődében és az óvodában az áramot, a fűtést, a meleg vizet, egyszóval minden energiát alternatív módon biztosítunk. Ezzel hosszú távon rengeteg pénzt tudunk megspórolni, nem kell gázra, villamos energiára költenünk.
– Egy sportcsarnok építésébe is belevágnak. Nem túl merész vállalkozás ez egy kisváros életében? – Hosszú évek óta készülünk erre a fejlesztésre. A gyerekeinknek – főleg télvíz idején – nincs hol sportolniuk. Erre a beruházásra sok éven át takarékoskodva, több százmillió forintot gyűjtöttünk össze. A több mint egymilliárd forintos beruházás kivitelezésére pályázatot írtunk ki. A tíz érdeklődőből végül négy pályázó lett, közülük választottuk ki – a legkedvezőbb ajánlatot adó – Laterex Kft.-t. November végére kell, hogy elkészüljön az épület, ám utána még rengeteg teendőnk lesz a belsőépítészettel, a külső pályákkal, a környezet kialakításával. Az átadásra egészen biztos, hogy csak 2018-ban kerülhet sor. Rácalmás számára – mind az értéket, mind a feladatok mennyiségét tekintve – ez egy giga beruházás lesz.
– Emellett persze a „szokásos” fejlesztésekről sem mondtak le. Milyen előrelépések történtek 2016-ban? – Elsősorban a helyieket szolgáló terveinket valósítottunk meg – nem ritkán önerőből. Ilyen volt például - önkormányzati forrásból - a fiataloknak létrehozott BMX-pálya. De rengeteg ingatlant is vásároltunk, hogy majd a leendő sportcsarnokhoz biztosítani tudjuk a megfelelően széles utat, a jó közlekedést. Emellett több tízmillió forintot áldoztunk utak építésére, csapadékvíz-elvezetésre, és a csúszásveszélyes löszpart megerősítését is újabb ütemmel folytattuk. A vis major alapba is pályáztunk, ennek köszönhetően a Pincesori beszakadást is elhárítottuk. – Az iskolánkba – bár tudtuk, hogy átkerül az üzemeltetése az államhoz – az elavult kazánokat újakra cseréltük, mert az épület tulajdonosaként továbbra is mindent szeretnénk megtenni gyermekeinkért, a színvonalas oktatáshoz szükséges körülmények biztosításáért. – Elkészült az új ravatalozónk is. Másfél-két éve vette át az önkormányzat a temető üzemeltetését, ez idő alatt sok előrelépés történt, többek között térköves járdák épültek. – A sportra is igyekeztünk jelentős erőket összpontosítani, felújítottuk a régi sportöltözőt, mely – az új mellett – így tovább üzemeltethető. Forrást biztosítottunk ahhoz is, hogy az egyesület beépítse a tetőteret, és így az kisebb előadások, rendezvények megtartására is alkalmassá vált. TAO-s forrásoknak köszönhetően új kerítést kapott a focipálya, ehhez szintén vállaltuk a szükséges önrészt.
– A sportcsarnokon túl milyen fejlesztési terveik vannak még 2017-re? – Készül a rácalmásiak másik nagy álmának, a fürdőnek a terve, melyet nagyon szeretnénk mielőbb megvalósítani. De a település jövőjét nem csak az infrastruktúra-fejlesztésben látjuk. Letelepedési támogatással kívánjuk például idevonzani a fiatalokat, a kisgyermekes családokat. Sok üres ingatlanunk van, s nem szeretnénk, ha ezek az enyészeté lennének. Az otthonteremtésre jelentős keretet szánunk a költségvetésben, és ebben az építkezni szándékozókat is segíteni fogjuk, oly módon, hogy igény esetén új lakóövezetet is kialakítunk. Fontos a számunkra, hogy Rácalmás mind létszámában, mind pedig építményeiben évről évre, folyamatosan gyarapodjon, és ezért meg is teszünk minden tőlünk telhetőt.
-réz |