Modern ipari város, polgári életminőség megteremtése a cél Dunaújváros a fejlődés útján
A közeljövőben számtalan fejlesztési program valósulhat meg Dunaújvárosban, melyek eredményeként a Duna-parti település olyan modern ipari várossá válhat, amelynek lakói, valódi polgári életminőséget érhetnek el. A stabil városüzemeltetés, a kötelező és önként vállalt szociális feladatok, az intézményrendszer sikeres működtetése mellett jelentős összegek jutnak majd városfejlesztésre – erről számolt be lapunknak Cserna Gábor, polgármester.
– Mi olvasható ki ma Dunaújváros költségvetéséből? – Az előző évi maradvánnyal kiegészítve több mint 18 milliárd forintból gazdálkodhatunk, saját illetve állami forrásból, ebből jut városüzemeltetésre – idén már 1,5 milliárdos, megemelt kerettel - és fejlesztésre is. Hitelre, új adónemekre nincs szükségünk. – Az intézményrendszer működtetése – 4 milliárd forintból, melynek felét saját forrásból álljuk – szerteágazó feladat. Bölcsődéinkben minden 3 év alatti kisgyermek elhelyezését vállalni tudjuk. Ugyan így – állami segítség mellett - biztosítjuk továbbra is a gyermekétkeztetést, beleértve a szünidei időszakot is. Szociális feladatainknak a segélyezéssel és az intézmények fenntartásával teszünk eleget. Önként vállalt feladatként idén is segítjük az időskorúakat pénzbeli támogatással, illetve a családoknak iskolakezdési támogatást nyújtunk. – Kulturális feladatainkat intézményeinken keresztül látjuk el. A színház, a könyvtár, a múzeum, a Munkásművelődési Központ – plusz pályázati forrásokat is előteremtve – kifejezetten igényes, nívós programokkal, szórakozási lehetőségekkel várja a polgárokat. – A helyi kulturális élet meghatározói azok a ma már jól ismert, hagyományosnak mondható nagyrendezvényeink, amelyek tömegeket vonzanak: Parázs-Varázs Grillparti, Ezer Lámpás Éjszakája, Petőfi Művészeti Liget, Rockmaraton, Augusztális, Advent 4 hete, Szilveszteri Utcabál. A dunaújvárosiak örömmel látogatják ezeket az igényes programokat.
– Emeljünk ki néhányat a tavalyi év beruházásai, felújításai közül! – Mind a tíz körzetünket érintette járda-felújítási programunk, de ezek közül kiemelném a Vásártér, és az erdei tornapálya csapadékvíz-elvezetését, illetve a térköves park kialakítását a zeneiskola mellett. Ezen túlmenően számos parkolónk is megújulhatott, új gyalogátkelőhelyeket hoztunk létre. – Az intézményfejlesztés terén is voltak előrelépéseink: bútorokat cseréltünk több iskolánkban, középiskolai kollégiumainkban, tetőfelújítást és nyílászárócserét hajtottunk végre a zeneiskolában, valamint felújítottuk az MMK épületét. – Fontosnak tartjuk a szaunapark kialakítását a Szalki-szigeten, illetve sportlétesítményeinket érintően az uszoda állagmegóvási munkáit és a kézilabdacsarnok tetőszigetelését.
– A város két nagy intézménye – az egyetem és a kórház – is jelentős hatással volt 2016-ban Dunaújváros életére, jövőjére nézve. Milyen előrelépések történtek? – Dunaújváros 2016. január 1-jétől egyetemi várossá lett. Büszkék vagyunk arra, hogy főiskolánkból ma már az alkalmazott tudományok egyeteme lett, olyan oktatási intézmény, mely nyitott a jövő, az elektromobilitás kutatási és képzési irányai felé. – Óriási előrelépés az is, hogy a kormány segítségével az egyetem megszabadult a legnagyobb terhet jelentő Campus projekttől, és már megkezdték a többi projekt kiváltásának előkészületeit. Ezek 900 millió forint megtakarítást jelentenek az egyetemnek. – Ugyancsak büszkék vagyunk a Szent Pantaleon Kórház - Rendelőintézetre is, mely 2016-ban elnyerte a Kiváló Városi Kórház elismerést, és az itt zajló gyógyító munkát dicséri, hogy az intézmény elnyerte a Semmelweis Egyetem Gyakorló Kórháza címet.
– A „Modern Városok Program” – melyre vonatkozóan a szerződést már aláírták a kormányzattal - alapvetően meghatározza Dunaújváros életét. Milyen forrásokat tartalmaz mindez, és melyek a megállapodás főbb pontjai? – A tervezett beruházások összértéke meghaladja a 30 milliárd forintot. A polgári életminőséget javító komoly beruházások között lesz az uszoda, a sportcsarnok, a radari sporttelep, az arborétum felújítása, illetve egy városi szálloda építése. A gazdaságfejlesztés, a modern ipari város megteremtése érdekében pedig áruforgalmi csomópontot alakítunk ki, a Nemzeti Autóbuszgyártás Cselekvési Program keretében lecseréljük az elöregedett helyi autóbusz állományt, illetve felújítjuk a térség úthálózatát, hogy javuljanak a munkába járás feltételei. Rendeződött a program keretében a zöld SZTK ügye, melynek épületét megvásároltuk.
– Minden más eszközt is igyekszünk megragadni Dunaújváros fejlődése érdekében. 12 programra pályáztunk a TOP keretében, valamennyi pozitív elbírálás alá esett, így összesen 785 millió forint támogatást nyertünk el. További látványos fejlődés elé néz tehát városunk a közeljövőben.
-réz |