Tudományos és Technológiai Park épülhet Velencén Aláírták a megállapodást
Szakmaiság, innováció és kooperáció – ezek a 2017. november 30-án Velencén aláírt együttműködési megállapodás alapjai, amelyet a Velencei Tudományos és technológiai Parkba betelepülő vállalkozások kötöttek. Velence Város Önkormányzata és az Ipari-, Tudományos-, Innovációs és Technológiai Parkok Egyesülete egy éve kezdte meg azt a fejlesztő munkát, amelynek eredményeként tudományos és technológiai park jön létre a városban. A megállapodásban résztvevők több szakterületről érkeztek, együttműködésükben K+F központ, oktatási centrum, elektromos vízi járművek és elektromos kerékpárok gyártása szerepel.
Az ünnepélyes aláíráson Koszti András, Velence Város polgármestere kiemelte az együttműködő vállalkozások által képviselt magas hozzáadott érték, a minőségi munkahelyteremtés, a hosszú távú együttműködés fontosságát. Velence fejlesztése új modellek és elvek mentén indult el az elmúlt 3 évben, cél, hogy a turizmus mellett az iparfejlesztési versenyben is előretörjön a település - hangsúlyozta a városvezető.
Mórucz Norbert, az IPE elnöke a szakmai alapok és a transzparencia fontosságát hangsúlyozta, ami a tudományos és technológiai parkot a leghatékonyabb gazdaságfejlesztési eszközzé teszi. A Magyar Elektromos Járműipari Egyesület (MEJE) elnöke, Kiss Sándor szerint a velencei tervek és az elektromos járműgyártásban tervezett fejlesztések a világon is egyedülálló lehetőségeket teremtenek Velence számára. A „Zöld energiától a zöld rendszámig” program a tervei szerint országos és európai mintaprojektté érik majd.
A velencei TTP egyik gyöngyszeme lesz a Jászai Mari- és EMeRTon-díjas énekes, színész – aki elnyerte már az Év zenés színsze elismerést is –, Sasvári Sándor SZÖG Equestrian Park elnevezésű projektje, melyben egy nemzetközi szintű lovas élménypark kerül kialakításra önálló hotellel, lovardával, lovas színházzal, istállókkal, lósétáltatóval és szociális blokkokkal.
Lapunk kérdésére Koszti András polgármester válaszolt a projekt ütemezéséről: – Az első lépés a tudományos és technológiai cím megszerzése, ez a jövő év első negyedévében várható. A beruházásokat és projekteket eddig az időszakig kell megtervezni, és teljes mértékig előkészíteni, hogy elindulhassanak az útjaikon. Ebből a szempontból meghatározó, hogy a TOP forrásai 2020-ig állnak rendelkezésre, így a fejlesztések megkezdését, megvalósítását ez behatárolja. Az biztos, hhogy a következő 1-2 évben elindulnak a beruházások. Ezzel párhuzamosan folyik a Mezőgazdasági Minisztérium és a szervezetünk együttműködésében a dedikált források tervezése. Ennek kifejezetten az a célja, hogy a megvalósuló fejlesztéseket, és az ottani vállalatokat támogassa. A mostani adatok szerint ez 2018 második felére, ill. 2019 első felére tehető.
Az IPE 7 éves szakmai munkájának eredményeképpen 2017 óta a szervezet képviseli Magyarországot a Tudományos Parkok Nemzetközi Szövetségében (IASP). Jelenleg 10 park már „Tudományos és Technológiai Park” címmel rendelkezik, az országos rendszer 2017-től önálló gazdaságfejlesztési eszközként áll a Kormány rendelkezésére. A rendszer transzparens, K+F+I alapú dedikált finanszírozási modelljének kidolgozására a szakmai szervezet minden nemzetközi és piaci tapasztalatot megoszt a Nemzetgazdasági Minisztériummal. Tárnay Olivér |