Színes a székesfehérvári szakképzési kínálat Projektről projektre a Széchenyiben
Ha április, akkor Szakmák Éjszakája program országszerte annak érdekében, hogy az általános iskolások és szüleik minél jobban megismerhessék jövőbeli iskolájukat, hivatásukat. A megyeszékhely legnagyobb intézményegyüttese, a Székesfehérvári Szakképzési Centrum, illetve 10 iskolája szervezett programokat az eseményre. Horváth Lajos Zoltán, a Széchenyi Szakgimnázium igazgatóhelyettese fogta össze főszervezőként az eseményeket – vele beszélgettünk.
– A 13-as szerencsés számnak bizonyult a rendezvény napjaként? – 2018. április 13-án immár 3. alkalommal rendeztük meg az ország egyik legnagyobb pályaorientációs eseményének székesfehérvári programjait, így nem aggódtunk a babonás képzetek miatt. Mivel minden ötletünk megvalósult az iskolai szervezők és a Centrum jóvoltából, összességében inkább eredményes napnak mondanám azzal a szerencsével, hogy nemcsak megrendeltük a jó időt, de az meg is érkezett.
– A nyitó esemény a város főterén zajlott, több iskola együttműködésével. – Tavaly egy táncos flashmob megnyitóval készültünk, s annak remek fogadtatásán felbuzdulva idén is egy látványos produkcióval igyekeztek lenyűgözni Alba Regia polgárait a diákok. A Hunyadi Szakgimnázium mazsorett csoportja lépett fel először. Egy kreatív összerakó játékkal folytattuk: minden iskola tanulócsoportja a saját intézményéből indult el futva az Országalmához, egy szakképzési centrumos logó darabbal, majd ott találkozva összeállították a 4 x 4 m-es logót – Kulcsár Szilvia főigazgató asszony tette le az első darabot, ezt követően a diákság mozaikozott. Így 330 tanuló vett részt a megnyitón.
– A városban hány szakmai bemutató zajlott ezt követően? – Az iskolai helyi programok 18.00-22.00 óra között összesen 10 helyszínen 77 programmal zajlottak.
– Milyen látványosságokat tekinthettek meg a Széchenyi Szakgimnázium és Szakközépiskolában a műszaki pályák iránt érdeklődők? – 6 műhelyprojekten vehettek részt úgy, hogy kipróbálhattak technikákat, munkafolyamatokat. Megtanulhatták a látogatók a sakkfigura esztergálás, az alumínium világítós kulcstartó készítés, a réz könyvjelző kialakítás fogásait. Legyárthatták saját féldecis fakupájukat. Sakkozhattak egy csavarokból készített sakk-készlettel. Kipróbálhatták a ma még sok helyen kuriózumnak számító 3D nyomtatást és az android programozást, valamint az Óbudai Egyetem közreműködésével az ipari robotokat. – Ennek megvalósításához igazi háttérmunka és összefogás kellett. – Készült egy saját „Széchenyi Flappy” android játékunk és a látogatók könnyebb útbaigazítását támogató „Térképes útvonalterv” programunk, amiket telefonjuk segítségével használhattak az ide érkezők. Hónapok óta dolgoztak a projektvezető kollégák és szakmájuk, szaktárgyuk legügyesebb diákjai a munkadarabok és a technikák, anyagok, játékok elkészítésén. Nagy volt az előkészület a diákönkormányzat részéről, ők is aktívan részt vettek a programok megtervezésében és kivitelezésében. 78 pedagógusunk és 89 tanulónk segített az este folyamán. A legnagyobb nyomás idén is a gépműhelyre rakódott, kollégáim óriási elszántsággal és kitartással állták a látogatók rohamát, és türelmes magyarázatokkal népszerűsítették szakmájukat. Ezúton is szeretném megköszönni mindenkinek odaadó munkáját.
– Összességében hány látogatót fogadtak? – Az este folyamán 576 látogatója volt iskolánknak, mely a Szakképzési Centrum iskolái közül a legmagasabb részvételi számot jelentette – úgy tűnik, őrizzük ezt a már hároméves hagyományt. – A Székesfehérvári SZC Széchenyi István Műszaki Szakgimnáziuma és Szakközépiskolája a régió, sőt a Dunántúl egyik meghatározó intézménye a gépészet, elektronika és informatika képzések területén. A pályaorientációs nap sikere mit tud hozzátenni az iskola presztízséhez? – Dominó Csaba igazgató úr vezetésével közel 110 dolgozóval és 1100 tanulóval a jövőben is a minőségi és versenyképes képzések biztosítására törekszünk, ebben segítenek a Szakmák Éjszakájához és az EU Szakképzési Héthez hasonló programok, hiszen ekkor lehet a kulisszák mögé jobban betekinteni. Napi kapcsolatunk van közel 40 céggel, akik előszeretettel alkalmazzák tanulóinkat már a nyári gyakorlatokon, illetve a végzettségük megszerzése után, úgyhogy hamar leképződik: érdemes hozzánk jelentkezni. Nemcsak színes a palettánk, de biztos megélhetést és jövőt kínál. – Mi a közeljövő újabb kihívása a Széchenyi számára? – A közeljövőben legnagyobb feladat az OKJ-s, a közép- és emelt szintű érettségi vizsgák lebonyolítása, hiszen közel 750 vizsgázó méretteti meg magát május és június hónapokban. De természetesen nyáron sem áll meg az élet, ha csak a már említett szakmai gyakorlatok megszervezésére gondolok akár itt az iskola falai közt, vagy a székesfehérvári és környékbeli vállalkozóknál, nagyipari cégeknél. 2018 őszére pedig egy öregdiák találkozót szeretnénk megszervezni szakmai konferenciával összekötve.
Dr. Göde Andrea |