Első körben öt kastély újul meg a Közép-Dunántúlon Múltunk jelen időben
A Nemzeti Kastélyprogram és Nemzeti Várprogram keretében 39 műemlék – 20 kastély és 19 vár – újul meg, nemcsak régi szépségüket nyerik vissza, hanem új funkciókkal is gazdagodnak, hogy – adottságaikhoz igazodó módon – megfeleljenek a mai kor turisztikai igényeinek. Örömteli, hogy a 2018. márciusában első körben elindított hét felújításból öt a Közép-Dunántúlon valósul meg. A projektnyitókon Dr. Virág Zsolt miniszteri biztos és a körzet országgyűlési képviselői, valamint a települések polgármesterei mutatták be a fejlesztéseket.
A miniszteri biztos valamennyi helyszínen elmondta: a program célja, hogy a műemlékhelyreállítás és az örökségmegőrzés alapvető szempontjai mellett egy egységes, Európában is unikális, jól értékesíthető turisztikai termékcsomag valósuljon meg, mely valóban érdekli a látogatókat. Egy-egy vár vagy kastély szinte mindig az adott település egyik jelképe, szimbolikus értékű helyszín, különleges helyet foglal el a köztudatban, ezért fontos a helyi identitás erősítése. A várak, kastélyok a fejlesztési koncepció alapján egyre inkább közösségi térként is szolgálnak majd, ha a vendég jól érzi magát bennük, jelentősen több időt tölt el, és ez növeli a bevételt, melyekből a műemlékek fenntarthatók. Fontos cél tehát az épületek szellemi újjászületése is: fizikai rehabilitációjuk mellett a szellemi rehabilitációjuk is megvalósul. A várak, majd a kastélyok évszázadokon keresztül a magyar és az európai kultúra „fellegvárai" voltak, most a 21. századi igényeknek megfelelően újraértelmezett formában kapják vissza ezt a szerepüket, jól illeszkedve az épületek műemléki adottságaihoz. Olyan közösségi és kulturális tereket alakítanak ki, amelyek különböző művészeti ágakat felölelő programokat kínálnak a látogatóknak. A komplex funkciót betöltő, többféle bevételi forrásra támaszkodó objektumok egy egységes rendszerbe foglalt láncot alkotnak majd, egységes, nyugat-európai színvonalú turisztikai desztinációként. Az egyes vonzerők hozzájárulnak adott kistérség gazdaságának a élénkítéséhez, a munkahelyteremtéshez és a vidékfejlesztési célokhoz, és úgynevezett multiplikatív hatással is rendelkeznek majd: a környező kis- és középvállalkozók rácsatlakozhatnak az Európai Uniós és hazai forrásból turisztikai vonzerővé fejlesztett, korábban romos és kihasználatlan műemléki szolgáltatások struktúrájára. A program az ország egész területét lefedi. Művészettörténeti szempontból a legszínvonalasabb épületek szerepelnek benne, nemzetközi szintre emelve a kastély- és várláncot, mely a magyar épített örökség egyik legfontosabb megjelenítője lesz.
Bajna A bajnai Sándor-Metternich-kastélyegyüttes és parkjának turisztikai célú fejlesztésének célja a palota műemléki értékeinek bemutatása, a főépület és a mellékszárnyak egy részének felújítása, a díszudvar helyreállítása, illetve a park teljes területén faápolási munkák kivitelezése, a sétányok részleges helyreállítása. A fenti elemeken felül tematikus játszótér kerül kialakításra a park területén, a kiállítás interaktív eszközök és történetmesélés segítségével ismerteti meg a látogatót a kastély építésének és neves lakóinak, Sándor Móricnak, az “Ördöglovasnak” és leányának, Sándor-Metternich Paulinának élettörténetével, az ide kapcsolódó érdekességekkel. A gyerekek számára külön eszközök és kiállítási tartalom segítségével válik befogadhatóvá a kastélyok világa. Az alapkőletételi ünnepségen Dr. Völner Pál, a térség országgyűlési képviselője áttekintést adott a fejlesztési projekt régióra gyakorolt hatásairól, Füleky Zsolt helyettes államtitkár pedig bemutatta épített örökségünk Európai Uniós és hazai források segítségével történt megújulását. Ezt követően Pallagi Tibor, Bajna polgármestere köszöntötte a vendégeket és mondott pohárköszöntőt.
Dég A dégi Festetics-kastély turisztikai célú fejlesztése, az 1,5 milliárd forintos uniós támogatás lehetővé teszi a kastély részleges felújítását, illetve hatalmas méretű angolparkjában több szabadtéri fejlesztést is. Megújul a klasszicista stílusban épült Festetics-kastély, a Hollandi-ház, rózsakert és egyéb kerti építmények, valamint gépkocsi- autóbusz- kerékpár- parkoló épül a látogatófogadás fejlesztése érdekében. A kastély kiállítótermei „A klasszikus műveltség és a szabadkőművesség kastélya Dégen” című kiállításnak ad otthont. Az alapkőletételen Varga Gábor, a térség országgyűlési képviselője bemutatta a dégi kastélyfejlesztési programot, majd Gárdonyi Sándorné, Dég polgármestere mondott pohárköszöntőt.
Nádasdladány A nádasdladányi Nádasdy-kastély turisztikai és infrastrukturális fejlesztése projekt keretében teljesen felújítják a földszinti reprezentatív tereket, a Grófi Hálót és a Nádasdy-emlékszobát, kiszolgáló helyiségeket alakítanak ki a pincében, új kiállító- és múzeumpedagógiai tereket alakítanak ki, valamint megújul a kastélytó és környezete is. A projektindító rendezvényen dr. Vitályos Eszter államtitkár és Törő Gábor, országgyűlési képviselő áttekintést adott a nádasdladányi kastélyfejlesztési projekt régióra gyakorolt hatásairól, majd Varga Tünde, Nádasdladány polgármestere köszöntötte a megjelenteket.
Oroszlány - Majk A Majki Kamalduli Remeteség turisztikai célú fejlesztése II. ütemének keretében elkezdődik a múzeumi célú cellaházak homlokzati fejlesztése és restaurálása, a templomtorony fejlesztése és templomrom megelevenítése, a grotta kápolna felújítása, restaurálása, a kiszolgáló épület építése és jégverem felújítása, a mértani kert és tájképi kert megújítása. Az alapkőletételi ünnepségen Czunyiné Dr. Bertalan Judit, a térség országgyűlési képviselője mutatta be a beruházást, ezt követően pedig Lazók Zoltán, Oroszlány polgármestere mondott pohárköszöntőt. Tata A tatai Esterházy-kastély jelentős része felújításra kerül a projekt keretében. Megújul a kastélyegyüttes főépülete, valamint a kiskastély déli szárnya, részlegesen helyreállítják a belső udvart, a hátsó park vonatkozásában a faápolási munkákat elvégzik, a parkrész biztonságosan bejárhatóvá válik. A kastélyban megvalósuló kiállítás interaktív formában mutatja be az Esterházy család szerteágazó diplomáciai kapcsolatrendszerét, a házasságok fontosságát, illetve ezen keresztül a női főúri életformát. Az eredeti enteriőrökkel helyreállított, berendezett szobák megidézik a férfiak, nők és gyermekek életét a kastélyban. A gyerekek számára külön eszközök és kiállítási tartalom segítségével válik befogadhatóvá a kastélyok világa. A projektnyitón Bencsik János országgyűlési képviselő áttekintést adott a fejlesztés pozitív hatásairól, Dr. Vitályos Eszter államtitkár pedig bemutatta a térség Európai Uniós és hazai források segítségével megvalósult projektjeit, és hazánk már megvalósult sikeres kastélyfejlesztéseit. Az alapkő ünnepélyes elhelyezése után Michl József, Tata polgármestere köszöntötte a vendégeket és mondott pohárköszöntőt.
TO Fotó: Mazán Tibor |