Ezeréves falvak együtt ünneplik a bakonybéli monostor millenniumát Bakonybél – 1000 év
Nagyszabású millenniumi ünnepségsorozatra készül Bakonybél önkormányzata, és a Szent Mauríciusz Monostor szerzetese. Közel másfél milliárd forintból megújul az ezer évvel ezelőtt alapított monostor és környezete, emellett jelentős turisztikai fejlesztések történnek a településen. Ezekről és a tervezett programokról tartottak közös sajtótájékoztatót 2018. március 24-én, ahol felszólalt a térség országgyűlési képviselője dr. Kovács Zoltán, a monostor perjele Halmos Ábel atya, és Bakonybél polgármestere, Márkus Zoltán, akivel a részletekről beszélgettünk.
Ezeréves monostor Bakonybélben – A Szent Mauríciusz Monostor alapításának 1000. évfordulója kiemelt jelentőségű ünnepe a bakonybélieknek, de legalább ilyen fontos mérföldkő az egész országnak, a keresztény hitközösségnek is. A település létrejötte, gazdálkodása, kultúrája, hagyományai vitathatatlanul a monostorhoz kötődnek. Az Árpád-kori oklevelekben már – a monostort említve – Bakonybél neve is megjelenik.
– 995 éve Székesfehérvárról egy velencei származású tudós-szerzetes érkezett ide, aki annak előtte Szent István fiát, Imre herceget nevelte. Remeteéletet kezdett itt élni, talán a Borostyán-kútnál (a mai Szent-kútnál), ő volt Szent Gellért. A legenda szerint a kunyhója körül megelevenedett a paradicsom, mert a farkas és a szarvasborjú ott pihentek együtt a lábainál. – Őt megelőzve, 1000 éve érkezett ide, néhány szerzetestársával Szent Günter atyánk, ők kezdték meg a rejtettségben, a Bakony erdejében azt a szent életet, amelyet mi is szeretnénk folytatni – mondta Halmos Ábel atya a sajtótájékoztatón.
Felkészülés az ezeréves évfordulóra – Az önkormányzat a civil közösségekkel, és a monostorral összefogva már 2014 óta készül a millenniumra, saját erőből, sok-sok apró lépésben szépítve a falut. Új utcatáblákat helyeztünk el, rendbe tettük – térköveztük – a buszmegállóinkat, sőt a faluközpontban és Somhegyen, a tájba illő módon, újat is építettünk. A Közútkezelőnél elértük, hogy 28 év után rendbe tette a nagyon rossz állapotban lévő főutcánk faluközponti részét, aminek eredményeként szinte új arculatot kapott főterünk. Mi magunk az itt lévő parkoló aszfaltozásával járultunk hozzá az összképhez. Több földes utunk – önerőből – szilárd burkolatot kapott, több rossz utat rendbe tettünk. TOP-os forrásból, 48 millió forintból teljesen megújulhatott 80 éves óvodánk is. – Egy ilyen nagyszabású évforduló méltó megünneplése meghaladja egy kistelepülés anyagi lehetőségeit, éppen ezért forrásokat kerestünk. A monostorral úgy döntöttünk, külön-külön adjuk be az elképzeléseinket az Emberi Erőforrások Minisztériuma felé. A monostor épületének megújítására a szerzetesek pályáztak, míg az önkormányzat – a monostor körüli tér, valamint a Szent Gellért legendához kötődő – Szent-kút és környékének rendbetételére, illetve az odavezető út turisztikai célú, teljes körű megújítására pályázott. A monostor megnyerte a forrásokat, mi viszont nemleges választ kaptunk. Nem tehettünk mást, újabb lehetőségek után néztünk. 2017 nyarán a Területi Operatív Programok turisztikai pályázatán nyújtottuk be ismét terveinket, gyakorlatilag változatlan tartalommal, csupán a monostort övező tér felújítását vettük ki, mert azt a szerzetesrend átvállalta. Ezúttal sikerrel jártunk, 149,9 millió forint vissza nem térítendő támogatást kaptunk.
Fejlesztések a millennium jegyében – A támogatásból megújul a faluközpontot a Szent-kúttal összekötő út – belterületen Petőfi utca, a külterületen pedig murvás makadámút –, a településen fekvő rész aszfaltot, a többi új burkolatot kap. Három helyen – a faluközpontban, félúton és közvetlenül a Szent-kútnál – is építünk parkolókat, remélve, hogy az idelátogatók már az első, vagy a második ponton leteszik autóikat, és gyalog mennek a szenthelyig. Az így elkészülő tematikus úton megállókat, padokat, hulladékgyűjtőket, kandelábereket helyezünk el, és 10 információs táblát, melyen Bakonybél 1000 évét kívánjuk bemutatni. A Szent-kútnál lévő kápolna és teljes környezete is megújul. Közel egymáshoz három forrás jön a felszínre, melyek vize jelenleg egy romos állapotú, nagy medencébe, majd egy körülbelül 20 éve kialakított kis látványtóba folyik. Ezt öreg hársfa-sorok övezik, melyek között hajdanán kövekkel kirakott sétautak futottak. Ezek legtöbbje ma már nem is látszik. Szeretnénk a sétányt természetes anyagokból, terméskövekből újjáépíteni, padokkal, hulladékgyűjtőkkel, kandeláberekkel, a medencét kovácsoltvas-védőkerítésekkel ellátni, és egy mobil színpad is megépülne itt. – Mindez tervezési stádiumban van, reményeink szerint idén ősszel elindulhat a kivitelezés. Ha elkészül, igyekszünk minél többet tenni annak érdekében, hogy a lehető legtöbben megismerjék ezt a misztikus szakrális, ezeréves helyet. A pályázati forrásainkból egy jelentős összeget – 11-12 millió forintot – marketing célokra fordíthatunk, ezek egy részéből a millenniumot, valamint Bakonybélt és környékét bemutató kiadványokat tervezünk. – A millenniumi ünnepséghez, a Szent Mauríciusz Monostor felújításához az állam 1,4 milliárd forint vissza nem térítendő támogatást nyújtott. A templombelső egésze megújul: restaurálásra kerül a barokk berendezés, padlófűtés, új padozat és világítási rendszer készül, bővülnek a vallási és turisztikai szolgáltatások – ismertette a monostor felújításának részleteit a sajtótájékoztatón dr. Kovács Zoltán.
Kincsek Szent Gellért sziklája mellől – Ezzel a címmel mutatjuk be tájházunkban a Laczkó Dezső Múzeum tárlatát, melynek anyaga a bakonybéli Borostyánkő (Kálváriadomb) tetején, a monostor kezdeményezésére, a múzeum által 2016-ban végzett feltárás fellelt leleteit tartalmazza. Egy 1230-ból származó pápai oklevél szerint Szent Gellért sziklái fölött egy Szűz Mária tiszteletére épült kápolna állt. A feltárt falak egyértelműen bizonyítják, hogy itt valóban volt a 13-14. században egy építmény, talán éppen Bakonybél szent remetéinek, Günternek és Gellértnek tiszteletére emelték azt. A földből előkerült vakolattöredékek, freskómaradványok, vasszegek, az utóbbiak az egykori tetőszerkezet vagy ácsolat részei lehettek. A küszöb megkopott kövezete és egy hiteleshelyi pecsétrészlet is előkerült. A középkori tárgyak mellett őskori leletek is felbukkantak. Egy teljesen váratlan kincset találtak a kápolna falain kívül, – a kiállításon a nagy érték miatt ez csak fotókon látható –, a 150 darab ezüstpénzt tulajdonosa vélhetően a tatárok pusztításai elől rejtette ide. – A Laczkó Dezső Múzeum fontosnak tartja, hogy a helyiek megismerjék a leleteket. A korábbi szervezett múzeumlátogatások után, most készséggel hozzájárultak, hogy itt, Bakonybélen, a millennium jegyében is bemutathassuk az anyagot, mely a monostor felújítását követően, annak állandó kiállítási anyagát ékesíti majd. A tárlatot a helyiek – most és terveink szerint később is – ingyenesen látogathatják.
– A felújítás során eddig még csak romboltunk: leverték a vakolatot, felszedték a padlóburkolatot, egyetlen elem van csupán a helyén, az oltár alapköve. Ebbe helyezzük ma el Szent Gellért csontereklyéjét. Így templomunk középpontjába kerül a szent ereklye, ezzel pedig monostorunk felújítását és ennek a közösségnek a felépülését Isten oltalmába helyezzük. Mert emberi erővel mindez nem sikerülne. Ez a kis csontdarab emlékeztet minket Szent Gellértre, aki számunkra a monasztikus élet példaképe. Feladatainkat tőle tanuljuk, és emlékezünk alapító atyáinkra, arra a sok-sok szerzetesre, a környéken élt hívőre, ideérkezett vendégre, akik az elmúlt ezer esztendőben itt éltek, itt imádkoztak. – zárta gondolatait Halmos Ábel atya a sajtótájékoztatón.
Ezeréves falvak találkozója – A monostor alapító okiratában, illetve az 1086-os Szent László-kori birtokösszeírásban 28 települést említenek, melyek a bakonybéli szerzetesrend birtokai, vagy egyéb jogai kapcsán érintettek voltak. Zömében Veszprém, Győr-Moson-Sopron és Fejér megyei és mindössze három határon túli, erdélyi és felvidéki település. Őket szeretnénk meghívni egyfajta kézműves-művészeti fesztiválra, és valamennyiüknek bemutatkozási lehetőséget biztosítani. Ők – hozzánk hasonlóan – ezer éve lakott települések, szeretnénk a millenniumot követően is fenntartani, tovább építeni velük a kapcsolatot.
Millenniumi Park és Bakonybél ezer éve felirat – A civilszervezeteink, helyi egyesületeink, klubjaink valamennyien részt vesznek az ünnepi programok kialakításában. A falunk születésnapján, augusztus 20-án, Millenniumi Parkot szeretnénk avatni. Egy már meglévő magnólia-ligetünket telepítenénk át. Az átépítés volumene függ a pályázati forrásoktól is, terveink szerint az eseményt estig tartó rendezvények, konferenciák kísérik majd. A munkát közösségi hetünk – 2018. május 7-13 között –, alkalmával kezdjük meg, és nyáron egy második ütemben folytatjuk azt.
– Ezen a héten olyan rendezvényeket kívánunk szervezni, amelyek összekovácsolják a Bakonybélen, illetve környékén élőket, bekapcsolják őket, illetve az ideérkező turistákat az ünnepbe. Jó példa erre az az akció, melynek keretében a Köves-hegy oldalába – az önkéntesek által hátizsákban odahordott kövekből – kirakjuk a „Bakonybél – 1000 év” feliratot. De rengeteg programmal készülünk még, melyeket – mivel a beruházások a következő évre is áthúzódnak – a 2018-2019-es évre hirdetünk meg.
– Bakonybél 1000 éve a kereszténység bástyája. Ma különösen fontos keresztény mivoltunk, kultúránk, hagyományaink szem előtt tartása, szakrális és vallási emlékeink, hagyományaink megőrzése, védelme. Ennek jegyében várunk mindenkit, hogy velünk együtt ünnepeljen.
Cseh Teréz Fotók: Szökrényes Anita |