Fehérvár, a világ, na meg a néptánc! A művészet követei
A Székesfehérvári Királyi Napok rendezvénysorozat alap elemének számít az Alba Regia Táncegyesület kezdeményezésére létrejött Nemzetközi Néptáncfesztivál. Szinte e köré kezdett el fölépülni a többi látványosság. Ahogy jöttek az ötletek, s gazdagodott a program, úgy tolódott ki az időtartama is – ez persze nem titkoltan a város turisztikai vonzerejéhez is sokat hozzáadott.
Valahogy ezek a táncosok az öt kontinens összművészei számunkra, hiszen a mozgáskultúra, hit- és érzelemvilág, hagyományok, öltözködéskultúra, gasztronómia, képzőművészet, kézművesség, zenei világ elemei egyaránt belesűrítődnek produkcióik révén ebbe a pár napba.
A 23. évfordulóját ünneplő nemzetközi fesztiválon az is érdekességet jelent, ahogy a múlt és a jelen azzal is keretet alkot, hogy nem akárkik a meghívottak! Mindig gondos válogatás előzi meg ezt a folyamatot, de a 2018-as apropót az adta, hogy az első alkalommal itt fesztiválozókat üdvözölhettük ismét Fehárváron. A fellépő együttesek, akiknek számos különleges esti néptánc fellépést és nap közbeni szórakozást, játékot és rengeteg mosolyt (ugyanennyi szelfit) köszönhetünk: Baskír Köztársaság / Folk dance group "DUSTAR", Bulgária / Folk dance group "ZARYA", Csehország / Folklore group "ROSENKA", Franciaország / "LOU TRELUS ISTRES" Danses et Musiques de Provence, Görögország / "ALONAKI", India / "RAAGA" Cultural Group of Performing Art, Indonézia / LISES STKIP SEBELAS APRIL SUMEDANG, Mexikó / Ballet Folklórico "GUIJARRO".
A házigazda Alba Regia Táncegyüttes nemcsak fellépésekkel vett részt a programsorozaton, hanem számos önkéntessel a háttérmunkálatokban is segédkezett (fordítás, tolmácsolás, kísérés, helyszínek biztosítása, zászlók és szórólapok osztogatása, fellépőkről gondoskodás, hangosítás).
Az egykori királyi koronázó város 2018 augusztusában az emberiség legegyetemesebb nyelvével, zenével és tánccal emlékezett múltjára, s köszöntötte városlakóit és idelátogató, remélhetőleg visszatérő vendégeit.
Dr. Göde Andrea |