Millenniumi ünnepségek Bakonybélben Ezer év a Bakony ölelésében
Remete Szent Günter javasolta Szent István királynak, hogy a Bakony belsejében alapítson egy bencés szerzetesi közösséget, egy monostort. Az uralkodó eleget tett a kérésnek, s 1018-ban, a Szent Mauríciusz Monostor alapítólevelében említik először Bakonybél nevét. Az ezer éves évforduló nemcsak a béli monostor ünnepe. Függetlenül attól, hogy mikor jött létre település a monostor körül, a bakonybéli közösség millenniuma is, hiszen a monostor és a falu léte, élete szorosan összefonódott a múltban és most is.
A bakonybéliek hónapok óta készültek a nyári ünnepségsorozatra, bár az emlékév a folyó és most induló beruházásokkal túlmutat a 2018-as éven. Úgy akartak ünnepelni, hogy építkezzenek, teremtsenek, és gazdagítsák is egyben a falut. A lakosság és a monostor szerzetesei együtt gondolkodva tervezték, és valósították meg a programokat. Májusban, a civil szervezetek kezdeményezésére és szervezésében a Köves-hegy oldalában terméskövekből kirakták a Bakonybél 1000 feliratot, mely minden ide érkezővel messziről tudatja az ünnepet. Faluszépítő mozgalom indult a lakosság összefogásával, amiben bárki, a saját háza táján rendet tartva részt vehetett, s kiérdemelhette a Gondozott, virágos porta táblát. Az önkormányzat és a monostor közösen alapította meg a Bakonybélért emlékérmet a településért végzett önzetlen munka elismerésére, szándékosan a millennium évében, ezzel is hangsúlyozva az önkéntes feladatvállalás fontosságát. Augusztus 20-ra készült el a Millenniumi Emlékpark, a magnólia ligetet a lakosság adományaiból és munkájával hozták létre. A fasor között köves járda, fahíd, a falu díszpolgárainak emlékkövei előtt pedig dísztér épült. Itt állították fel Boa Endre letenyei fafaragó népi iparművész emlékoszlopát, melyen a monostor alapításában fontos szerepet játszó három szent, Szent István, Szent Günter és Szent Gellért portréja látható, tetején a monostorral. Az alkotás hűen fejezi ki, hogy Bakonybél a kereszténység ezer éves bástyája. Augusztusban zajlottak az ünnepi rendezvények. A sorban az első az Ezer éves falvak napja volt, melyre azokat a településeket hívták meg, amelyeket az első hitelesnek tekintett Árpád-kori oklevélben – a Szent László király által kiadott Inventáriumban –, mint a bakonybéli bencések birtokát említik. Nemcsak az volt a megkapó, hogy a színpadon tizenegy település polgármesterei, képviselői köszöntötték Bakonybélt Győr, Vas, Veszprém megyéből, hanem az is, hogy elindult köztük egy építkező párbeszéd, egy közös szándék az együttműködésre. Szent István napját egyben a falu születésnapjaként is ünnepelték. A program főszervezője a Szent Mauríciusz Alapítvány volt, színvonalas műsorral, születésnapi tortával, a Makám együttes koncertjével. Az emlékév jegyében zajlottak hagyományos rendezvényeik is. Az Énekmondók Emlékezete a Tinódi Pajzs Egyesülettel közösen szervezve a historikus énekek, a régizene segítségével idézte a történelmet, valamint fellépett a Szent Mauríciusz Kórus és a Bakonybéli Népdalkör is. Ezzel a rendezvénnyel évek óta Cseh Tamás, Bakonybél díszpolgára emlékét is megidézik. Szimbolikus jelentősége volt az idei Teremtés Napjának, melyen a protestáns gyökerű öko-ünnep alkalmával a katolikus perjel áldásával ültették el a Jövő-, és a Generációk fája után a Remény fáját. Ősszel kezdenek hozzá a Szent-kút környékének rendezéséhez és a hozzá vezető utca turisztikai tematikus úttá alakításához, valamint a több mint száz éves, egykori önkormányzati épület felújításához, melyben közösségi tereket építenek ki. A millenniumi évnek tehát nincs még vége. Az ünnep alkalom arra, hogy Bakonybél tudassa a világgal, hogy összefogva közösséget, identitást, értéket tud teremteni. Ennek szimbóluma a millenniumi logó, amit egy helybéli fafaragó népművész, Kropf Milán készített. Ezen egy, az 1018-as évből gyökerező életfa látható, ágai keresztet formálnak, végein a levelek a jelent, a rügyek pedig a jövőt jelképezik. A nagyszabású megmozdulásokat önerőből nem tudták volna megvalósítani, ezért nagy segítséget jelentett a HungaroControl Zrt. településfejlesztési, és a rendezvényhez adott támogatása. Az ünnep jelentőségének elismerése, hogy Bakonybél országgyűlési képviselője, dr. Kovács Zoltán két eseményüket is megtisztelte közreműködésével.
TO


|