Az élővilág sokszínűségéért Helyreállították a Táti-szigetek vizes élőhelyeit
A Duna-Ipoly Nemzeti Park 480 millió forintos ráfordítással, a KEHOP 4.1.0 program támogatásával 195 hektáron helyreállította a Pilisi Bioszféra Rezervátumban található Táti-szigetek vizes élőhelyeit – jelentették be a projektzáró sajtótájékoztatóján, Táton.
Rácz András, az Agrárminisztérium környezetügyért felelős államtitkára elmondta, hogy 2020-ig különböző pályázati kereteken belül az országban összesen mintegy 61 milliárd forint fordítható természetvédelmi célokra. A környezetvédelmi és energiahatékonysági pályázatokon tíz nemzeti parkban 92 projekt során százezer hektárnyi területet hoznak természet közeli állapotba 38 milliárd forintból. Hozzátette, a Duna-Ipoly Nemzeti Park 4,7 milliárd forintos ráfordítással 14 projektet hajt végre, valamint a park területén belül valósul meg a dömösi látogatóközpont, mely GINOP-os fejlesztés, 1,4 milliárd forintos összeggel. Füri András, a nemzeti park igazgatója elmondta, a Duna táti szigetein az árhullámok elmaradása, illetve az ár gyors levonulása miatt csökkent a védett fajok egyedszáma és az élővilág sokszínűsége. Az élőhelyek helyreállítása során mederkotrással juttattak vizet a szigetek közé, illetve zsilippel szabályozták a vízjárást. Az egyik szigeten egy mesterséges tavat alakítottak ki a halak és a kétéltűek zavartalan szaporodása érdekében, valamint megkezdték az idegenhonos, agresszíven terjedő fafajok vegyszermentes irtását, helyükre őshonos növényeket telepítenek. A mostani projekt keretében a városhoz legközelebbi Táti-szigetet nem sikerült még rehabilitálni. Ennek okáról kérdeztük Turi Lajos polgármestert: – A közvetlenül Tát melletti rész egyelőre sanyarú sorsot él meg, egy háborítatlan dzsungel jelenleg azért, mert 270 osztatlan közös tulajdonban leledzik. Néhány éve próbálkozott a Duna-Ipoly Nemzeti Park a tulajdonjog rendezésével, de akkor bizonyos csoportoknak kevésnek tűnt a felajánlott összeg. Reményünk van rá, hogy a jövőben az államtitkár úr segítséget ad, megkeresi a forrásokat arra, hogy kárpótolják a tulajdonosokat, és akkor a tulajdonjog váltását követően a szorosan Táthoz kapcsolódó szigetrész is revitalizálódhat. A Duna-Ipoly Nemzeti Park is optimista e tekintetben, hiszen ott majd közösen turisztikai ösvényeket, tanösvényeket alakíthatnánk ki idegenvezetéssel. Nyilván bölcsen meg kell találni azt a középutat, hogy mennyire engedjék be a tömeget a szigetre, a járműveket pedig tartsák távol, hogy megmaradjon a háborítatlan környezet, a mini Gemenc jelleg. A Táti-sziget mind természetvédelmi tekintetben, mind pedig turisztikailag is jelentős a település életében. Mindig is az volt, csak elfeledett volt a sorsa sajnos a múltban.
VK


|